Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Smart TV jako herní konzole

27.6.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Zavedení internetu do televizoru znamenalo důležitý milník, který otevřel nové možnosti. Moderní přístroje už dokáží zastoupit i herní konzole. Chybějící výkon pak může nahradit tzv. cloud, alespoň podle konceptu společností Samsung a LG.
Výrobce vizuální techniky očaroval koncept inteligentní televize, kterou je možné připojit k internetu. Evergreenem internetu je zase tzv. cloud computing. Proč tedy tyto dva systémy nezkombinovat, například pro náročné počítačové hry? Z televizoru se stává cloudová herní konzole. Ta jako tenký klient potřebuje především dostatečně rychlé připojení, žádné nadupané procesory nebo grafické čipy. O výpočet se starají výkonná datová centra.
Smart TV jako soumrak herních konzolí


Ve spolupráci s firmou Gaikai vyvinula společnost Samsung jejich první cloudové herní řešení. V jejích nabídce je přitom možné nalézt plnokrevné tituly pro PlayStation nebo Xbox. Příkladem může být třeba Limbo nebo Zaklínač 2 (viz ilustrace).
Samsung a Gaikai chtějí společně zahájit éru hraní v cloudu


Gakai přitom není žádný nováček a s partnery z oblasti Smart TV chce odstartovat éru her přes cloud. Uzavřené beta testování má vyústit ve službu, kde si uživatel nejdřív vybere hru v trial režimu. Pro měsíční předplatné se může rozhodnout až potom.
...samozřejmostí jsou graficky i výpočetně náročné hry


Jedním ze zmiňovaných partnerů je i druhý korejský gigant. LG má navíc dohodu se společností OnLive, jejíž specializací je opět hraní přes cloud. Produkt OnLive umožní 30 minut bezplatného hraní před samotnou koupí. Kupovat je možné předplacené balíčky, ale i samostatné hry. Ve výběru nechybí série Civilization, MLB 2012 ani Batman. Herní průmysl se tak může vydat na stejnou cestu jako ten hudební a filmový.
Pozadu nechce stát ani LG, které má dohodu nejen s Gaikai, ale i OnLive


Podobně na tom je i Panasonic, který však zatím podporuje jen hrstku titulů. V budoucnu by Gaikai a Onlive mohly expandovat i na přístroje dalších výrobců. Beta testování jejich produktů má začít do několika týdnů až měsíců, alespoň v rámci USA. Finální verze bude vyžadovat letošní Samsung Smart TV (7000 a vyšší) nebo jednu z Google TV od LG (ještě nejsou v prodeji). Gakai aplikace pro Samsung ponesou označení SCG (Samsung Cloud Gaming).
Cloud vyžaduje akorát dostatečné připojení, zbytek je na provozovateli


Zdroj: FlatPanelsHD
reklama
reklama