Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sledujeme televizi, nebo televize sleduje nás? Chytré přístroje od LG údajně šmírují uživatele

21.11.2013, Michal Spáčil, aktualita
Někam do Jižní Koreje prý míří nejen informace o tom, kdy a jaké stanice majitel chytré LG televize sleduje, ale též co má na svých zařízeních, které k TV připojil. Zjištění z blogu britského IT specialisty citují média po celém světě.
Jason Huntley, publikující pod nickem DoctorBeet, na svém blogu popsal, jak jeho nová LG Smart TV shromažďuje a odesílá data o svém majiteli.

Huntley nejprve zjistil, že nezašifrovaná data o kanálech, na které přepíná, odesílá jeho televize někam na servery LG. Vypnul proto v menu přístroje položku "Collection of watching info" (která je defaultně zapnutá), přenos však pokračoval dál. K přenášeným datům pouze přibyla informace, že uživatel "šmírovací" položku menu vypnul. To je podle Huntleyho snad ještě horší varianta, než kdyby tato možnost v menu úplně chyběla, jak sám později řekl BBC.

Když do USB slotu televizoru připojil svůj externí disk, ukázalo se, že jsou odesílány též názvy všech souborů, které měl na disku uloženy. Našel mezi nimi například i rodinné fotografie, označené jmény jeho dětí.

Vytvořil proto na disku falešný videosoubor, který nazval "midget porn". V zápětí se tento název objevil mezi daty odesílanými televizí do LG.

Huntleyho přivedla na stopu cílená reklama, která se mu zobrazovala, a shromažďovaná data také nejspíš slouží pouze reklamním účelům.

Mluvčí společnosti LG Electronics konstatoval, že soukromí zákazníků je jednou z klíčových priorit firmy. "LG nabízí mnoho jedinečných chytrých televizí, jejichž výbava a funkce se na jednotlivých trzích liší, proto žádáme o trpělivost a porozumění, než tuto záležitost prošetříme", řekl pro BBC.

Přinejmenším v Británii vzali bloggerovo zjištění velmi vážně. Britský regulační úřad Information Commissioner's Office (ICO), který je zodpovědný přímo britskému Parlamentu, se již celou záležitostí zabývá. Mluvčí úřadu na dotaz BBC oznámil, že ICO již prověřuje, zda nedošlo k porušení Data Protection Act, tedy právního předpisu z roku 1998, který zhruba odpovídá českému zákonu o ochraně osobních údajů.

Výrobce se podle BBC již zákazníkům omluvil a přislíbil vydat update, kterým bude problém odstraněn.

"Ověřili jsme, že i když diváci tuto funkci (tj. sledování uživatelských dat, pozn.red.) vypnou, přenos stále pokračuje. Server si však tato data neponechává", stojí ve vyjádření firmy pro BBC.

LG nyní připravuje nový firmware, který by měl zabránit nechtěným přenosům dat u všech svých modelů televizorů, jichž se problém týká.

Podobný problém nedávno řešila společnost TP Vision (televizory Phillips), která po zjištěních nizozemského úřadu na ochranu údajů (CBP) provedla na svých "chytrých" televizorech modifikace ke zlepšení ochrany soukromí. Podle CBP byl předchozí stav v rozporu s nizozemskými zákony.

Zdroj:
www.bbc.co.uk/news/technology-25018225
www.mirror.co.uk/news/technology-science/technology/lg-tvs-spy-viewers-send-2815798
www.broadbandtvnews.com/2013/11/21/lg-smart-tvs-spying-on-viewers
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.