
Winamp byl také průkopníkem jiných alternativních formátů, když přidal podporu pr. Ogg Vorbis nebo FLAC. Obsahoval i grafický ekvalizér nebo vizualizace přehrávání. Jak šel čas, přibylo i mnoho dalších vlastností jako knihovna skladeb, možnost konverze formátů, mezi vyhledávanou funkci patřila i podpora streamovaných rádií SHOUTcast a přes streamripper možnost ukládání těchto streamů (aka nahrávání rádia). V neposlední řadě nezapomeňme ani na možnost přehrávání videa.
Winamp naprogramoval Justin Frankel, který založil v roce 1998 formu Nullsoft, s vývojem mu podle některých zdrojů pomáhal i Dmitry Boldyrev. Již o rok později ale přešel pod křídla AOL, kde setrval dodnes. A právě tato firma oznámila, že končí s vývojem Winampu, když dala na stránky toto sdělení:

To samozřejmě vyvolalo bouřlivé reakce jak uživatelů, tak nostalgiků. A kompetní zavření webových stránek včetně fóra někteří označují za vraždu komunity. Tak vznikla petice, která požaduje buď prodloužení podpory nebo otevření celého projektu pod nějakou open-source licencí. V současné době má již více než 10 000 podpisů. Aby toho nebylo málo, tak se již objevila informace, že by Winamp mohl přejít pod Microsoft a žít dále. Jednání již prý začala. Ale možná je to jen přání některých lidí z AOL, kteří se rovněž jako mnoho uživatelů nemůže smířit s koncem legendy. Jediný důvod, proč by mohl Microsoft převzít Winamp by mohl prý právě SHOUTcast, který je stále hojně používaný. A byla by škoda, kdyby tento program jen tak skončil. Jak to dopadne, uvidíme již za pár týdnů, tak se ještě na stránky winamp.com podívejte, než budou nedostupné.
Zdroj: Winamp