Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Skončí Winamp?

25.11.2013, Radek Jahoda, aktualita
Na stránkách Winampu se objevilo krátké sdělení, že tento přehrávač ke dni 20. prosince 2013 končí. Po tomto datu bude nemožné ho stáhnout, bude zrušena i webová stránka včetně fóra. Ale stane se tak opravdu?
Ale začněme trochou historie. Winamp byl jeden z prvních softwarových MP3 přehrávačů (pro Windows), který se značnou měrou zasloužil o zpopularizování tohoto formátu. Bylo to i díky tomu, že pomocí několika obezliček dokázal přehrávat MP3 i na slabších strojích, které to jinak nezvládali. Dnešní procesory dekódují tento formát, že ani nepostřehnete, že Vám to sebere nějaký výkon, ale třeba takový procesor 486 to v plné kvalitě ani nedokázal a prvním strojem, co to zvládl jen tak tak byl 486DX4. A pokud byste na něm chtěli zároveň pracovat, tak už to bylo nad jeho síly. Winamp měl optimalizovaný kód, který za cenu o něco málo horší reprodukce snížil zátěž procesoru (tuším byl označem jako fast integer decoder), dále bylo možné snížit vzorkování na polovinu, tedy 22050 Hz nebo omezit dekódování jen na mono režim. A při tehdejších cenách CD médií byla možnost zkomprimovat 10 alb na 1CD k nezaplacení...





Winamp byl také průkopníkem jiných alternativních formátů, když přidal podporu pr. Ogg Vorbis nebo FLAC. Obsahoval i grafický ekvalizér nebo vizualizace přehrávání. Jak šel čas, přibylo i mnoho dalších vlastností jako knihovna skladeb, možnost konverze formátů, mezi vyhledávanou funkci patřila i podpora streamovaných rádií SHOUTcast a přes streamripper možnost ukládání těchto streamů (aka nahrávání rádia). V neposlední řadě nezapomeňme ani na možnost přehrávání videa.

Winamp naprogramoval Justin Frankel, který založil v roce 1998 formu Nullsoft, s vývojem mu podle některých zdrojů pomáhal i Dmitry Boldyrev. Již o rok později ale přešel pod křídla AOL, kde setrval dodnes. A právě tato firma oznámila, že končí s vývojem Winampu, když dala na stránky toto sdělení:



To samozřejmě vyvolalo bouřlivé reakce jak uživatelů, tak nostalgiků. A kompetní zavření webových stránek včetně fóra někteří označují za vraždu komunity. Tak vznikla petice, která požaduje buď prodloužení podpory nebo otevření celého projektu pod nějakou open-source licencí. V současné době má již více než 10 000 podpisů. Aby toho nebylo málo, tak se již objevila informace, že by Winamp mohl přejít pod Microsoft a žít dále. Jednání již prý začala. Ale možná je to jen přání některých lidí z AOL, kteří se rovněž jako mnoho uživatelů nemůže smířit s koncem legendy. Jediný důvod, proč by mohl Microsoft převzít Winamp by mohl prý právě SHOUTcast, který je stále hojně používaný. A byla by škoda, kdyby tento program jen tak skončil. Jak to dopadne, uvidíme již za pár týdnů, tak se ještě na stránky winamp.com podívejte, než budou nedostupné.

Zdroj: Winamp