Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Skládací microLED TV z Rakouska váží 1,3 tuny a stojí víc než celý dům

4.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Na trh míří C SEED M1, 165" microLED TV s unikátní skládací konstrukcí. Pokud televize není používána, složí se do podlahy. Kromě vysoké hmotnosti je ovšem další překážkou astronomická cena.
V souvislosti s micro LED TV se hovoří hlavně o Samsungu, který letos chystá uvést hned několik úhlopříček. Jako jedna z hlavních nevýhod je uváděna cena, která skutečně nebude příznivá pro běžné zákazníky. Proti novince, kterou na trh uvádí rakouská firma C SEED, se ovšem bude přece jenom jednat o docela levné televize. Nový model M1 je prezentován jako první skládací microLED TV na světě. Jedná se o skutečně unikátní televizor s úhlopříčkou 165 palců, tedy skoro 4,2 metry. Velikost ovšem není to jediné, čím novinka zaujme. Možná ještě zajímavější je skládací konstrukce.
 
 
Před tím, než si pustíte film, musíte televizi aktivovat. Po stisknutí tlačítka vyjede z podlahy sloup a rozbalí se obrazovka, která se skládá z pěti samostatných panelů. Technologie Adaptive Gap Calibration ovšem umožňuje jejich spojení bez viditelných mezer. Navíc můžete měnit úhel natočení obrazovky – opět jen stisknutím tlačítka. Obrazovka drží v masivním rámu, který byl vyroben z hliníkové slitiny pro letecký průmysl.
 
 
Na výběr jsou čtyři barevné varianty – černá, stříbrná, zlatá a titanová.  Jak asi tušíte, samotná instalace televize nebude zrovna jednoduchá záležitost a vyžaduje významné stavební úpravy. Alternativou je potom speciálně navržená základna pro interiéry, kde není možné zabudování do podlahy. Ani to ovšem neřešení další překážku v podobě vysoké hmotnosti 1 350 kg. 
 
C SEED M1 využívá rozteč pixelů 0,9 mm a dosahuje rozlišení 4K neboli Ultra HD. Výrobce dále uvádí maximální jas 1 000 nitů, podporu HDR10 či HDR10+ nebo vrstvu Total Black, která by měla zabránit odleskům a zdokonalit kontrast. Životnost světelných diod by měla dosahovat 100 000 hodin, než dojde ke snížení jejich jasu na polovinu. O zvuk se stará 2.1kanálový soundbar integrovaný do těla televizoru.
 
 
První skládací microLED TV dostala cenovku v přepočtu 8,7 milionu korun. Nejedná se ovšem o největší ani nejdražší televizor od tohoto výrobce. V minulosti představil modely s úhlopříčkami 201 nebo 262 palců, i když bez technologie microLED. C SEED je společnost sídlící ve Vídni, ale své kanceláře má také v Kalifornii. Výroba modelu M1 bude probíhat právě u našich jižních sousedů. Firmu založila v roce 2009 trojice manažerů, z nichž dva dříve pracovali pro Bang & Olufsen.