Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Shrnutí DVB-T za posledních pár dní

16.11.2004, Radek Jahoda, článek
Zdá se, že věci kolem DVB-T se začaly konečně hýbat, tak si krátce shrňme stav věcí. Česká televize požádala Český telekomunikační úřad o vyhrazení kmitočtů, které by umožnily vznik společného projektu digitálního vysílání s Českým rozhlasem, takzvaného multiplexu veřejné služby.
V něm by ke stávajícím dvou programům přibyly další dva ČT3 a ČT4. Jeden by měl být zaměřen na zpravodajství, publicistiku a sport, druhý má být zaměřen na vzdělávací a dokumentární pořady. Počítá se také s dočasným vysíláním patémo programu, který by měl být zaměřen na právě probíhající významnou událost, např. olympijské hry apod. Otázkou ale zůstává, jestli by v tomto případě kvalita přenosu byla dostatečná, protože ze současného experimentálního vysílání je už teď zřejmé, že datový tok nebude v tomto případě dostatečný, obzvláště pokud se jedná o sport, u kterého jsou daleko vyšší nároky. V tomto multiplexu má být ještě 5-6 rozhlasových stanic, kromě stávajících ještě Radio Alternativa, zaměřené pro mladé.

Minulý týden bylo vypsala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dlouho očekávané výběrové řízení na programové pozice ve dvou zbývajících multiplexech. V paketu B je první pozice vyhrazena pro plnoformátový program, 2.pozice pro tématický nebo plnoformátový kanál, 3.pozice pro tématickou stanici a 4.pozice je vyhrazena pro regionální program pro pokryté území s povinností vysílat alespoň 90 minut denně původní nereprízovaný regionální program. První pozice v multiplexu C bude vyhrazena pro plnoformátový program, 2.pozice pro tématický či plnoformátový kanál, 3.pozice je pro tématický program a 4. pro regionální program pro Prahu, Brno a dále pro Jihozápadní Čechy, Severovýchodní Čechy a Olomouc. V posledně třech uvedených regionech bude mít licence platnost jen do roku 2007.

Už teď se mluví o společnostech, které se chtějí tohoto tendru zůčastnit. O licenci se bude ucházet např. společnost AB Barrandov, kterou vlastní třinecká Moravia Steel. Dalším zájemcem je režisér a producent Fero Fenič a jeho společnost Febio. Chybět nebude ani česká hudební stanice Óčko a parlamentní 24.cz, která teprve nedávno zahájila zkušební vysílání v kabelových sítích a na satelitu. Účast plánuje i vydavatelství Mafra, stojící za vlastní zpravodajskou agenturou TVD, a J&T, která je akcionářem slovenské zpravodajské stanice TA3. O digitalizaci projevila zájem i Sazka, která chce prostřednictvím dceřinné společnosti Kabel Plus Sport nabízet programy pro sportovní sázkový kanál, kterým by se mohla stát Galaxie Sport. RTV Galaxie, která vlastní regionální TV Praha a TV Hradec Králové, se do řízení sice nepřihlásí, ale již požádala o výměnu svých analogových frekvencí za kmitočty v multiplexech.

Otázka visí nad stanicemi Nova a Prima. Podle vedoucí oddělení PR&Promotion Miloslavy Novákové nebude společnost CET 21 (provozující Novu) žádat znovu o oprávnění k vysílání, „protože žádnou novou licenci nepotřebuje“. „Podle našich právních rozborů má společnost CET 21 platnou licenci pro provoz celoplošného televizního vysílání, která není závislá na technickém způsobu šíření televizního signálu. Proto nemusíme žádat ani o jakoukoli převoditelnost,“ odpověděla Nováková na dotaz serveru RadioTV. Zároveň dodala, že Nova zvažuje a počítá různé obchodní modely pro případné další digitální kanály, ale zatím se nerozhodla, zda se vyhlášeného tendru na digitální televizní licence zúčastní. Uzávěrka žádostí je 21. prosince.

Brzké spuštění digitálního vysílání v České republice brání také další problémy. Vyřešená není třeba otázka křížení vlastnictví mezi provozovateli digitálních sítí (multiplexů) a samotných televizí. Například majitel televize Prima, mediální skupina GES, zároveň ovládá společnost Czech Digital Group, která vlastní oprávnění k provozování multiplexu B. Mediální dům Mafra, který vlastní deník Mladá fronta Dnes, zpravodajský server iDnes a rádia Classic FM a Expres jedná o odkoupení hudebního kanálu Óčko, která má zájem o digitální licenci, a dále zvažuje svůj vlastní zpravodajský kanál. Ani mezi členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nepanuje jednotný názor na tuto problematiku. Pro vypsání tendru hlasovalo pouze osm členů rady, čtyři byli proti a jeden se zdržel. Ti vydali k tomuto prohlášení: „Vzhledem k tomu, že stávající právní úprava rozhlasového a televizního vysílání neřeší uspokojivě problematiku přechodu na digitální vysílání, včetně vypnutí vysílání analogového, a protože je v současné době v parlamentu projednáván návrh zákona o elektronických komunikacích, jehož součástí je novelizace dalších zákonů, považujeme z hlediska právní jistoty všech dotčených subjektů za možné vyhlásit licenční řízení až po přijetí zákona o elektronických komunikacích.“ Ani to však nic nemění na skutečnosti, že vypsané licenční řízení platí a Rada se proto bude muset všemi žádostmi o digitální licence vážně zabývat.

Zdroj: Parabola, RadioTV