Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sharp ukázal nový panel s rozlišením 8K

16.10.2014, Jan Vítek, aktualita
V době, kdy se do mainstreamu už pomalu dostávají i monitory s rozlišením 4K, společnost Sharp ukázala svůj nejnovější prototyp panelu, který má nativní rozlišení 8K. Oproti 4K obsahuje tedy 4x více pixelů.
Dnešním objektem zájmu tedy jsou mimo jiného nové monitory a televizory, které nabídnou rozlišení 4K označované ve světě PC monitorů také jako Ultra HD. Přesně jde o rozlišení 3840 x 2160, jež se uplatňuje především na 28" monitorech. Dle serveru techPowerUp se dají sehnat už za 600 USD, což je cca 13.000 Kč, ovšem na našem trhu se 28" Samsung U28D590D prodává ještě o 1000 Kč levněji, a přitom při připojení přes DisplayPort 1.2 zvládá Ultra HD v 60 Hz. Co se týče 4K televizorů, pak na našem trhu je nejlevnější opět Samsung, konkrétně jeho model UE40HU6900 s úhlopříčkou 101 cm, který se dá pořídit již za nějakých 16.000 Kč.

Je také známo, že Apple si pohrává s rozlišením 5K (5120 x 2880), jež by měla nabídnout příští generace počítačů iMac s displeji Retina, ovšem nyní se budeme bavit o společnosti Sharp, která na CEATEC v Japonsku demonstrovala 85" panel se systémem Hybridcast (slouží pro zobrazení TV signálu i obsahu z Internetu) a rozlišením 8K x 4K. Přesně to je 7680 x 4320, což je na chlup přesně čtyřnásobné rozlišení Ultra HD a šestnáctinásobné Full HD. Velké překvapení to ale není, neboť již na začátku tohoto roku Sharp ukázal 85" televizor s rozlišením 8K a nijak netají, že chce se zasadit o to, aby v roce 2018 odstartovalo první vysílání v rozlišení 8K. Mimochodem, vývoj 8K Super Hi-Vision začal již v roce 1995 pod taktovkou Japan Broadcasting Corporation (v Japonsku NHK - Nippon Hoso Kyokai).





Na demonstraci nového panelu Sharp se rozhodly reagovat firmy AMD a NVIDIA, dva velcí rivalové na poli grafických čipů, pro něž je dle jejich vlastních slov rozlišení 8K velkou výzvou. V této době nemá ani jedna grafický čip, který by takové rozlišení zvládnul a jde také o obrazové rozhraní, neboť dnes používaná rozhraní DisplaPort 1.2 a HDMI 2.0 nabízí datovou propustnost akorát tak na nakrmení Ultra HD monitoru s obnovovací frekvencí 60 Hz.

Aby takový displej mohl být k dnes dostupným kartám vůbec připojen, pak by se dle AMD a NVIDIE musely využít alespoň dvě grafické karty, přičemž každá by byla s ním spojena vlastním nezávislým rozhraním a displej samotný by se nějakým způsobem musel chovat jako čtyři samostatné monitory s rozlišením Ultra HD. Otázkou pak je, co využil při demonstraci samotný Sharp. Zpráva mluví o tom, že obešel omezení dané nedostatečnou propustností pomocí výrazného snížení obnovovací frekvence a je také možné, že si pohrál se samplováním barev.

Co se týče japonských příprav na vysílání v rozlišení 8K, pak ty i nadále chystá společnost NHK, dle níž by mělo testovací vysílání v rozlišení 8K začít již v roce 2016, čtyři roky před dříve plánovaným termínem. Pravidelné vysílání se pak plánuje, jak již bylo řečeno, na rok 2018, takže Japonsko by mělo být s 8K připraveno na olympijské hry v Tokiu. Do té doby by měly být připraveny i příslušné kamery s rozlišením 8K, které potřebují pracovat s datovým tokem 72 Gbps a dnes jsou stále ještě ve stádiu vývoje.

Zdroj: TZ Sharp, PC World