Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   Svět mobilně

Sharp prodává největší 8K displej na světě. Měří 120 palců

, , aktualita
Zdají se vám současné 8K TV příliš malé? Sharp začal prodávat největší obrazovku světa s rozlišením 8K. Není určena do obýváků, ale pro profesionální použití. Z toho důvodu neobsahuje televizní tuner.

Rozlišení 8K nemusí dávat smysl pro běžné úhlopříčky televizorů, ale změna může přijít se zvyšující se velikostí. Sharp byl v roce 2017 prvním výrobcem, který na trh uvedl 8K TV. A nyní opět překonává konkurenci. Začíná totiž prodávat největší 8K displej na světě. Model 8M-B120 nezamíří do obývacích pokojů, neboť je určen pro profesionální využití. Podle výrobce hlavně tam, kde je vyžadována vysoká úroveň vizuální čistoty a přesnosti. Jako příklady odvětví zmiňuje televizní vysílání, design, medicínu, řízení letového provozu nebo obchodování na burze.
 
 
Novinka od Sharpu se chlubí úhlopříčkou 120 palců, respektive 3 metry. Použitý LCD panel má tedy plochu přibližně 4 metry čtvereční. Obraz v rozlišení 8K se skládá ze 33 milionů pixelů, což je čtyřnásobek 4K Ultra HD a šestnáctinásobek Full HD. Japonský výrobce slibuje široký barevný gamut a optimalizované podsvícení LED. Pro zvýšení hloubky obrazu a sytější barvy je podprován vysoký dynamický rozsah (HDR). Displej by měl dosahovat jasu až 600 nitů, krátkodobě dokonce až 1 000 nitů. Podsvícení je rozděleno do 2 048 zón, což přispívá k lepšímu kontrastu.
 
 
Ačkoliv je použitý panel nativně 60Hz, díky interpolaci se výrobce chlubí obnovovací frekvencí až 120 Hz. To by mělo přispět k rozmazání pohybu při rychlých pohybech, aby akční scény vypadaly více realisticky. Pokud se jedná o konektivitu, k dispozici jsou čtyři porty HDMI 2.0a a jeden port HDMI 2.1 se šířkou pásma až 48 Gbit/s. Proto je možné do displeje přenášet signál v 8K se 60 Hz, který je potom „zdvojen“ na 120 Hz. Největší 8K displej světa 8M-B120 lze aktuálně pořídit u společnosti Sharp a vybraných partnerů v některých regionech. Cena nebyla zveřejněna, ale není třeba zdůrazňovat, že o levné řešení rozhodně nepůjde.
 
Pokud bychom brali v potaz i 8K displeje, které se zatím neprodávají, Sharp by o své prvenství přišel. Vloni totiž Samsung oznámil 8K obrazovky Wall for Business, které by měly být dostupné v úhlopříčkách 219 až 583 palců. 
 


reklama
reklama