Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sharp přichází s OLED televizemi Aquos včetně série FS1 s QD-OLED

3.8.2023, Milan Šurkala, aktualita
Sharp přichází s OLED televizemi Aquos včetně série FS1 s QD-OLED
Sharp je dalším výrobcem, který se pouští na trh s chytrými televizemi vybavenými panelem QD-OLED, tedy těmi vybavenými kvantovými tečkami. Ty nabídne řada televizí Aquos FS1. Nabídka se ale rozšířila i ve třídě běžných OLED TV.
Společnost Sharp představila čtyři nové televize ve dvou řadách, obě dvě budou vybaveny panely OLED. Základní řada Aquos FQ1 bude mít tradiční displej OLED, nicméně řada Aquos FS1 už bude mít QD-OLED, tedy OLED vybavený kvantovými tečkami. U QD-OLED má televize sama o sobě diody jedné jediné barvy (v tomto případě modré) a kvantové tečky se pak starají o změny vlnové délky, čímž mohou vytvořit přesný odstín modré, zelené nebo červené podle potřeby.
 
Sharp Aquos FS1
 
Televize využívají služeb nového AI procesoru, jehož algoritmy pro úpravu obrazu byly natrénovány na více než milionu snímků. Pokud jde o zvuk, máme tu technologii ARSS+ (Around Speaker System Plus), který podporuje Dolby Atmos a reproduktory jsou umístěny nejen na spodní straně televize, ale i na té horní. Řada FS1 má ještě jeden reproduktor navíc, který má vylepšovat podání hlasu a hudebních nástrojů s nižšími až středními frekvencemi. Všechny modely mají operační systém Google TV s obchodem, ve kterém je k dispozici přes 10 tisíc aplikací a 400 tisíc filmů a seriálů.
 
Aquos FQ1 bude k dispozici v 55" (4T-C55FQ1) a 65" variantě (4T-C65FQ1), totéž bude platit o řadě Aquos FS1 (55" varianta 4T-C55FS1 a 65" verze 4T-C65FS1). Výrobce plánuje produkci cca 10 tisíc kusů měsíčně, nicméně zatím není jasné, zda se podívají i na evropský kontinent.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.