Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sharp oznámil rekordní ztrátu

11.5.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Korporace Sharp ohlásila koncem dubna, že utrpěla rekordní čistou ztrátu. Tato ztráta se vztahuje na fiskální rok končící březnem 2012. Způsobila ji především nízká poptávka po plochých televizorech i globální přebytky LCD TV na skladech.
Japonský výrobce konzumní elektroniky Sharp ohlásil historicky nejvyšší čistou ztrátu za období jednoho roku. Ta přitom činí 376,1 miliardy jenů (kolem 87,16 miliard korun) za fiskální rok končící březnem 2012. Toto číslo ostře kontrastuje s loňským ziskem 19,4 miliardy jenů (4,5 miliardy korun). Letošní provozní rezerva dosáhla ztráty 37,6 miliardy jenů (8,71 miliard korun). Jen o dvanáct měsíců dříve byla v plusu 78,9 bilionu jenů (18,29 miliard korun).Za rekordní ztrátou Sharpu stojí především nízký prodej televizorů Aquos LCD


Čistá ztráta tak byla nepatrně menší, než očekávaných 383 miliard jenů (88,76 miliard korun). Nepomohlo ani zaměření výrobce Aquos LCD na prodej 60“ a větších televizorů z důvodu menšího konkurenčního tlaku, než u panelů s úhlopříčkou od 32 “ do 55 “. Tato krize se přitom netýká jen Sharpu, ale i dalších japonských výrobců televizí. Odhad Thompson Reuters ukazuje, že značky Panasonic, Sharp a Sony dohromady utržily ztrátu 1,68 bilionu jenů (tj. 389,34 miliard korun, co se týče uplynulého fiskálního roku).

Slabá poptávka na americkém trhu, setrvalá krize v Evropě i slabý jen – to všechno dolehlo tvrdě na tyto kolosy orientované na export. Sharp původně počítal s provozním ziskem 20 miliard jenů (4,64 miliard korun) a dostal něco úplně jiného v červených číslech. Konglomerát z Osaky proto očekává 18,7% pokles prodeje TV za letošní fiskální rok.

Zdroj: HDTVtest
reklama
reklama