Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sharp nabídne nová LED svítidla

16.8.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Počátkem tohoto měsíce ohlásil Sharp uvedení nových stropních LED světel a LED „žárovek“. Nová svítidla se pyšní vyšším výkonem a na (japonský) trh se dostanou ve dvou vlnách: stropní světla a svítidla s paticí E17 koncem srpna, s paticí E26 až koncem září.
Zástupci společnosti Sharp ohlásili 3 typy stropních LED světel lišících se příkonem a instalovaným světelným tokem. Jelikož se jedná o japonský trh, tak je dalším atributem velikost pokoje uváděná v jednotce tatami. Jednotka je odvozena od stejnojmenné podlahové krytiny tradičních japonských místností (vč. podlahy v dožó, tělocvičny jap. bojových umění). Její další využití je jako tradiční tvrdá matrace, není proto divu, že se v angličtině používá spojení tatami mat. Rozměr jedné mat pak činí 180 × 90 cm.

Největší typ je určen pro místnost do 12 mat (19,44 m2) s příkonem 73 W a světelným tokem 5750 lm. Pro menší místnosti do 8 mat (12,96 m2) s 48 W a 3750 lm. Třetí typ s limitem 6 mat (9,72 m2) spotřebuje 32 W a uvolní 2600 lm světelného toku. Zářivý výkon tohoto třetího typu činí 81,3 lm/W, což je 1,6krát více než u stávajících produktů společnosti. Sharp navíc tvrdí, že efektivita zbylých typů je jedna z nejvyšších u sériově vyráběných stropních LED světel.


Nová stropní LED světla s odstupňováním podle velikosti místnosti.

Neoficiální odhady ceny mluví o 55 000 ¥, 45 000 ¥ a 35 000 ¥ podle příkonu (73 W, 48 W a 32 W). V přepočtu na koruny to vychází na nějakých 12 222 Kč, 10 000 Kč a 7 777 Kč (při kurzu 22,177 ¥ na 100 Kč). Všechna tato stropní svítidla dokáží regulovat svůj jas i barevnost v 10 úrovních, z toho plyne až 100 různých světelných kombinací. K tomu tyto přístroje obsahují i režim nočního světla, jenž lze nastavit ve třech různých úrovních.

I stávající stropní LED svítidla Sharp obsahují funkci přizpůsobení světelné a barevné intenzity. Nové výrobky využívají funkci přizpůsobení jasu v závislosti na jasu okolního světla. Využívají k tomu čidlo světelnosti a technologii Eco Dimming. Její náplní je pomalé snížení jasu u zapnutého svítidla, takže si lidé třeba ani nevšimnou, že se jas snížil. Rodiče malých dětí nejspíš ocení nově přidanou funkci, která je označena jako Oyasumi Rhytm.

Stiskem tlačítka Oyasumi („Dobrou noc“) se barva stropního LED svítidla změní na teplý odstín, jas přitom klesne na polovinu. Po dobu 30 minut svítidlo pomalu zhasíná (klesá jeho jas), až je úplně vypnuto (případně se přepne na noční světlo). Význam by však tato funkce měla mít i pro lidi trpící insomnií (nespavostí). Pomocí funkce Oyasomi Rhytm má dojít k přirozenému zvýšení úrovně melatoninu (následujícím úbytek světla). Tím pádem by uživatel mohl usnout bez stresu či „prášků“.


Bílé LED diody stropních svítidel určených pro japonský trh.

Pro vysoký zářivý výkon bylo třeba rozmístit LED po celém povrchu, aby diody osvětlovaly místnost přímo (označeno jako direct illumination method, metoda přímého osvětlení). Světlo vyzařované LEDkami je rozptylováno krytem svítidla, což vytváří rovnoměrné světlo, namísto notoricky známé soustavy bodových světel (jednotlivých LEDek). Údajně tato metoda využívá technologii, která byla vyvinuta pro přímé osvětlení LCD TV s LED podsvícením.


LED žárovky s paticí E26.

Základem nynějších stropních LED svítidel Sharp je soustava LEDek, které jsou nahuštěny na středu. Světlo se potom odráží od zrcadlící vrstvy, která osvětluje celý pokoj. Světlo tak putuje z LED do čočky, odrazivé vrstvy a nakonec do rozptylného krytu světla. Každá část samozřejmě ubere světlu na výsledné intenzitě. Přímá osvětlovací metoda čočku ani odrazivou vrstvu nepotřebuje. Vyšší účinnost navíc umožnila snížení počtu bílých LED diod. V nových stropních svítidlech jsou využívány jak diody s barvou denního světla, tak zářivě bílé diody.


Rozříznutý model LED žárovky s paticí E26.

Příkon E26 svítidel činí 9,2 W. Jejich světelný tok pak dosahuje 820 lm u denního světla a 690 lm u barevně zářícího typu. Došlo k navýšení jasu i zvýšení úhlu šíření nad 180°. Aby bylo možné docílit rozšíření úhlu osvětlení, bylo nutné nejdřív zakrýt soubor LED rozptylnou čočkou (soubor LED má přitom velikost konečku prstu). Zúžením tepelného výměníku se umožnilo vyšší osvětlení báze „žárovky“.

U svítidel s paticí E17 je nejvýraznější vysoká světelná účinnost. Za tímto účelem laboratoře Sharpu vyvinuly nové vlastní bílé LED. Při příkonu 4,6 W má typ s barvou denního světla celkový světelný tok 460 lm, což odpovídá účinnosti 100 lm/W. Barevně svítící produkty dosahují 390 lm a 84,8 lm/W. Podobně jako u patice E26, i zde došlo ke zúžení tepelného výměníku. Vnější průměr u báze se tak zmenšil o 1 mm a bylo tak možné přidat různé přídavné elementy spotřebiče.


LED "žárovky" s paticí E17

Nový tepelný design umožnil efektivnější uvolnění tepla každé komponenty obvodu zdroje napájení a odvod tohoto tepla do výměníku. Pro lepší tepelný výkon byly totiž ke každé součástce obvodu zdroje připevněny teplovodivé pásky. Právě tato změna umožnila využít užší tepelný výměník. Neoficiální odhady hovoří o ceně kolem 4 500 ¥ (zhruba 1000 Kč) u patice E26 a 3000 ¥ (cca 666 Kč) u patice E17.

Zdroj: Nikkei