Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sharp a NHK uvádí 85” SHV obrazovku

26.5.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Japonská televize NHK (Japan Broadcasting Corp.) ohlásila, že se společností Sharp Corp. vyvinuly 85” LCD display kompatibilní s rozlišením SHV (Super High-Vision) o rozlišení 7680 × 4320 bodů (kolem 33 Mpx).
NHK má zkušenosti s vývojem projekční obrazovky v rozlišení SHV, ale tento exemplář má být světově prvním přístrojem schopným zobrazit SHV přímo. Rozestup jeho pixelů přitom činí 0,245 mm s jasem 300 cd/m2 a miliardou zobrazitelných barev (červená, zelená a modrá krát 10 b). Rychlost 7680 × 4320 videa přitom činní 60 snímků za sekundu (FPS) při přenosu přes 16 HDMI kabelů.

Prototyp této obrazovky vzešel z linky Sharpu vyrábějící velké panely LCD a jeho samotný vývoj trval kolem dvou let. Nyní je tak možné ponořit se do ultra-realistického děje probíhajícího na obrazovce, detailnějšího než kdy předtím. K dosažení této mety bylo zapotřebí využít nových technologií včetně tzv. low-load wiring technology (něco jako technologie nízkozátěžové kabeláže). Vpodstatě šlo o vytvoření nových materiálů a struktury kabeláže, než kterou obsahují nyní prodávané televizory.


SHV – ultravysoké rozlišení kolem 33 Mpx, konkurence 3D?

Další z chuťovek je technologie UV2A sloužící ke zlepšení kvality obrazu, kterou obsahují televizory z továrny v Sakai a z druhé továrny v Kameyamě, stejně tak jako televizory s přímým podsvícením direct lit LED užívající k podsvícení červených, zelených a modrých LEDek. Podle slov Sharpu by měl být jak barevný gamut, tak kontrastní poměr vyšší než u stávajících televizorů.

Společnost NHK se podílela na vývoji futuristických SHV systémů od roku 1995 s tím, že v r. 2020 zahájí digitální vysílání v tomto formátu, podobně jako zpeněžení 3D videa založeného na metodě integrální fotografie (IP) v r. 2030. Pokud byste teď náhodou jeli do Japonska, tak si můžete jejich 85palcovou obrazovku prohlédnout na dnech otevřených dveří jejich výzkumného centra (NHK Science & Technology Research Laboratories' Open House 2011) konaných ve dnech 26. až 29. května 2011.

Zdroj: Tech-On!