Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sdílí s vámi někdo heslo k Netflixu? Možná se vám zobrazí nové varování

12.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Netflix se rozhodl posvítit si na uživatele, kteří využívají předplatné někoho mimo svou domácnost. Některým z nich začal zobrazovat upozornění, aby si zřídili svůj vlastní účet. Pokud uživatel neověří vlastnictví účtu, může přijít o přístup.
Sdílení účtu mezi více uživateli mimo domácnost se stalo poměrně běžnou praxí. Často se tak platba za jedno předplatné rozdělí mezi více přátel nebo rodinných příslušníků. Podmínky použití služby ovšem zakazují sdílení účtu mimo domácnost. Netflix sice tento problém dlouho neřešil, ale nyní se zdá, že americké firmě začíná docházet trpělivost. Nová funkce, která je právě testována v různých regionech, by měla zatím sloužit spíše jen jako varování. Zároveň ovšem dává Netflixu možnost přístup k účtu zablokovat v případě, že by uživatel neprovedl jeho ověření.
 
 
Několik uživatelů na Twitteru zveřejnilo obrazovku, na které Netflix vybízí k založení vlastního účtu se 30denní lhůtou pro bezplatné vyzkoušení. „Pokud nežijete s vlastníkem tohoto účtu, potřebujete svůj vlastní účet pro pokračování ve sledování,“ píše se na zmiňované obrazovce. Zároveň je vyžadováno ověření v podobě kódu, který bude zaslán prostřednictvím e-mailu nebo SMS zprávy vlastníkovi účtu. Zdá se, že zatím nejde o zablokování přístupu k účtu, neboť k dispozici je také možnost odložit ověření. Otázkou zůstává, na jak dlouho. Netflix totiž nezveřejnil, v jakém časovém rámci vyžaduje ověření účtu.
 
Nová obrazovka zároveň přispěje k vyššímu zabezpečení, neboť zabrání tomu, aby se k účtu dostal někdo neoprávněně – třeba prostřednictvím odcizeného hesla. Není pochyb o tom, že Netflix k tomuto kroku motivují hlavně finanční důvody. Podle údajů z roku 2019 měly služby pro streamování videa přijít v součtu o 9 miliard dolarů jen kvůli neoprávněnému sdílení hesel mezi uživateli. V loňském roce se tato částka jistě zvýšila i z důvodu celkového nárůstu počtu předplatitelů Netflixu a dalších služeb. Firma se v minulosti několikrát vyjádřila v tom smyslu, že o sdílení hesel mimo domácnost ví, ale zatím situaci pouze sleduje.
Netflix sice ve svých vyšších účtech nabízí možnost sledování na až dvou nebo čtyřech zařízeních zároveň, ale pouze v jediné domácnosti. „Služba Netflix a obsah sledovaný prostřednictvím této služby je určen pouze k vašemu osobnímu a nekomerčnímu použití a nesmí být sdílen s osobami mimo vaši domácnost,“ uvádí podmínky používání. Netflix nepotvrdil, jakým způsobem ověřuje příslušnost k jedné domácnosti, ale patrně to bude podle IP adresy.