Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sdílení hesel k Netflixu je dle Británie ilegální, služba s ním chce ve 2023 zatočit

27.12.2022, Milan Šurkala, aktualita
Sdílení hesel k Netflixu je dle Británie ilegální, služba s ním chce ve 2023 zatočit
Streamovací služba Netflix chce už nějakou dobu bojovat proti sdílení hesel mezi lidmi, kteří nežijí v jedné domácnosti. Rok 2023 by měl být tím, kdy se do toho pustí s plnou vervou. Dle orgánů Velké Británie je dokonce sdílení hesel nelegálním činem.
Zatímco ze začátku se streamovací služba Netflix ke sdílení hesel mezi více lidmi, kteří nežijí v jedné domácnosti, stavěla docela shovívavě a dokonce to do jisté míry podporovala, nyní s tím bude konec. Takový přístup pomohl k rozšíření nejednoho softwaru nebo služby a dá se předpokládat, že i nevymáhání tohoto pravidla pomohlo i k rozšíření Netflixu. Dnes už je uživatelská základna služby velmi široká, nicméně její nárůst stagnuje a podobná strategie přestává být únosná. Netflix tak přichází nejen s levnějším plánem s reklamami, ale také tím, že sdílení začne omezovat a místo toho nabídne udržení možnosti sdílení s dalšími osobami mimo domácnost, ale za příplatek.
 
Netflix
 
Ten by měl být nižší, než kdyby si uživatelé platili celý Netflix sami, na druhou stranu dostatečně vysoký na to, aby se to službě dostatečně vyplatilo. Rok 2023 by měl být právě ve znamení tohoto "boje", resp. přesvědčování uživatelů, aby si připlatili za sdílení, nebo rovnou zřídili vlastní účet, k čemuž už Netflix vydal i pomocné nástroje (např. export a import nastavení z jednoho účtu do druhého).
 
Do situace se vložil také britský úřad Intellectual Property Office (IPO), který má na starosti autorská práva. Ten dokonce tvrdí, že sdílení hesel je nelegálním činem proti autorským právům a jako takový by mohl být postihován. To už by ale Netflix musel přijít s oficiálním požadavkem na stíhání takových osob, což dosud neučinil, a dá se předpokládat, že ani neučiní. Problematiku si s největší pravděpodobností bude nadále řešit sám tak, aby uživatele dostatečně nenaštval. Tím, že by na ně poštval policii, by si v získávání nových uživatelů asi moc nepomohl. Dokonce by se do situace dle IPO mohl vložit i Crown Prosecution Service (CPS), nicméně ani zde se nepředpokládá, že by nějaká policejní složka začala sama o sobě vyšetřovat sdílení hesel.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.