Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung viní LG z krádeže technologie OLED

27.7.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Agentura Associated Press oznámila, že Samsung zažaloval zaměstnance LG z krádeže technologie OLED TV. Do špionáže mělo být zapleteno i několik dalších osob. Připomíná to nedávnou kauzu, kdy se o korejské OLED TV měly „nezdravě“ zajímat čínské firmy.
Americká tisková agentura Associated Press oznámila, že jihokorejský gigant Samsung obvinil svého hlavního konkurenta z průmyslové špionáže. Citlivé údaje o technologii OLED TV tak mělo odcizit šest zaměstnanců LG. V případu mají figurovat i tři osoby z vlastního personálu a další dvojice obviněných. Toto nařčení přichází necelý měsíc po odhalení jiné kauzy, kdy údajně došlo ke krádeži technologie OLED TV obou korejských značek. Stopy vedly do Číny i na Taiwan.
Svoje OLED TV představil Samsung již na CES 2012. Zdroj: Engadget


LG přiznalo, že někteří zaměstnanci mohli zajít příliš daleko. Vzápětí však kontrovalo tvrzením, že zdánlivě odcizená tajemství není vůbec možné považovat za obchodní tajemství. Zaměstnanci LG tak měli mít přístup pouze k „tajemstvím“, která jsou v tomto průmyslu běžně známa. Ve výsledku hrozí, že Samsung bude čelit žalobě za pomluvu (ač to nebylo výslovně řečeno). LG Electronics nejspíš bude prvním výrobcem televizorů, který na trh dodá OLED TV. Konkrétně má jít o 55“ model 55EM960V, jenž může dorazit už tento rok. Konkurenční 55“ OLED TV Samsung bude následovat asi až později.
...stejně jako jeho hlavní konkurent, který má na trh dorazit už letos. Zdroj: FlatpanelsHD


Zobrazování pomocí OLED je nesrovnatelně kvalitnější než panely na bázi LCD nebo plazmy. Důvodů je celá řada. Obrazovky v podání světlo emitujících organických diod nepotřebují dodatečné podsvícení. Každý pixel slouží jako svůj vlastní světelný zdroj, což umožňuje výrobu ještě tenčích panelů i nižší spotřebu. V porovnání s ostatními „zobrazovadly“ není k zahození ani hlubší čerň, vyšší kontrast, špičkové pozorovací úhly nebo mnohem kratší odezva. Rychlá odezva proto vlastně odstranila zpoždění. To u typického LCD televizoru přesahuje 20 ms, kdežto latence OLED TV stejných rozměrů nemusí dosáhnout ani 0,1 ms.

Zdroj: HDTVtest