Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung uvedl Neo QLED 8K a nové řady 4K OLED televizí

15.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Samsung uvedl Neo QLED 8K a nové řady 4K OLED televizí
Samsung je další firmou, která na veletrh CES 2024 přivezla několik nových řad chytrých televizí. Máme tu 8K Neo QLED řadu QN900D, ale také 4K OLED televize řad S95D, S90D a S85D v různých úhlopříčkách.
Korejský Samsung představil na veletrhu CES 2024 spoustu novinek. Zajímavostí je např. televize Neo QLED 8K s označením QN900D. Má procesor NQ8 AI Gen3, který podporuje funkci 8K AI Upscaling Pro, tedy zvětšování rozlišení videa z nižších za výpomoci systémů AI. AI Motion Enhancer Pro má řešit zkreslení např. u sportu v případě zkreslených míčů pohybujících se vysokou rychlostí. Systém má detekovat příslušný sport a pak na obraz aplikovat specifickou metodu korekce pro daný sport.
 
Samsung TV CES 2024
 
Real Depth Enhancer Pro díky úpravě chování mini-LED zvýrazňuje ty části obrazu, na které si AI myslí, že se člověk bude přirozeně soustředit. Infinity Air Design pak znamená, že televize má velmi tenký design a tloušťku pouhých 12,9 mm u 65" varianty (k dispozici bude max. s 85" úhlopříčkou). Televize využívá operačního systému Tizen OS, funkce Knox Vault by měla bezpečně ukládat uložená hesla k aplikacím v TV. Nabízí 8K rozlišení, nicméně ve 4K zvládá obnovovací frekvenci až 240 Hz.
 
Samsung TV CES 2024
 
Dále byly představeny i 4K OLED televize S95D, S90D a S85D. V případě S95D půjde o 55", 65" nebo 77" modely s technologií OLED Glare Free. Jde o speciální povrchovou úpravu minimalizující odlesky a zvyšující barevnou přesnost. S90D je bez této povrchové vrstvy, navíc bude v nabídce 42", 48" a větší 83" verze. Tyto televize by měly mít panely WOLED od LG. S85D se opět bude muset spokojit jen s 55", 65" a 77" variantami.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.