Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung uvedl levnou 98" televizi Crystal UHD DU9000

19.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Samsung uvedl levnou 98" televizi Crystal UHD DU9000
Pokud jste chtěli 98" televizi od Samsungu, museli jste si připravit opravdu hodně peněz. Nyní se ale objevuje 98" model DU9000, který sice nepřekypuje technologiemi, je ale znatelně levnější.
Společnost Samsung dosud neměla v nabídce "low-endovou" 98palcovou televizi, dá-li se tak vůbec nazvat televize s takovou úhlopříčkou. Např. QN90D vychází na 14.999 USD, Q80C pak vyjde na 7.999 USD, i když nyní je ve výrazné slevě na 4.999 USD. Nově se ale do nabídky dostává Crystal UHD DU9000, která má základní cenu za 98" obrazovku už jen 3.999 USD. I to je pochopitelně hodně peněz, v kontextu těchto velkých televizí je to už ale docela zajímavá cena. Pochopitelně je nutné se spokojit s tím, že zde rozhodně nenajdete ty prvotřídní technologie.
 
Jde tak o klasickou LED televizi a nikoli o QLED jako dvě předchozí (a už vůbec ne o Mini-LED jako QN90D). Přesto tu máme podporu pro HDR10+ a HLG, zvládá frekvenci až 120 Hz díky režimu Motion Xcelerator 120 Hz. Hráče potěší i podporou synchronizačních technologií VRR (AMD FreeSync Premium). Maximální rozlišení je UHD 4K (3840×2160 pixelů). Procesorem je Crystal Processor 4K, který se stará např. o upscaling do 4K rozlišení. Také má funkci Supersize Picture Enhancer, která má pomoci zamaskovat velké pixely televize (přece jen jde o 4K na hodně velké televizi) a zvýšit ostrost.
 
Pokud jde o zvuk, ten je 2kanálový s max. výkonem 20 W. Podporováno je Bluetooth Audio, Adaptive Sound, Object Tracking Sound Lite. Televize má maximální spotřebu 495 W. Operačním systémem je Samsung Tizen OS s podporou digitálních asistentů Amazon Alexa a Google Assistant. Zvládá se domluvit i se zařízeními IoT. Máme tu 3 porty HDMI, 2 USB-A, RJ-45 (LAN), podporu Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2 , digitální audio výstup a RF In.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.