Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung uvádí QD-OLED 3. generace, může mít jas až 3000 nitů

8.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Samsung uvádí QD-OLED 3. generace, může mít jas až 3000 nitů
Technologie QD-OLED letos provádí velký útok a společnost Samsung ho rozehrává na více frontách. Vedle herních monitorů tu máme i nové panely pro chytré televize, kde má dosahovat jasu až 3000 nitů.
Samsung nedávno představil nové monitory s panely OLED, mezi nimiž byly 24Hz i 360Hz modely. Změn se ale dočkaly i panely pro televize. Firma totiž představuje 3. generaci technologie QD-OLED, která významně navyšuje maximální jas na 3000 nitů. K tomu se využívá jak změny v elektronice, tak i algoritmů umělé inteligence. Max. jas se tak proti předchozí generaci zvyšuje o 50 %. Současně Samsung spolupracuje se společností Pantone, takže televize Samsungu se nyní mohou chlubit extrémní barevnou přesností a certifikací této firmy.
 
Současně se mluví o nové řadě televizí Samsung S95D. Ta je trochu obestřena tajemstvím. Víme, že má nabízet vyšší jas než minulá řada S95C, není ale jasné, zda bude dosahovat až onoho rekordního jasu 3000 nitů. Řada S95D má frekvenci 144 Hz a zajímavá je technologií OLED Glare Free, která snižuje odlesky, zlepšuje kvalitu barev a ostrost. S95D bude k dispozici v úhlopříčkách 55", 65" a 77". K dispozici budou ale i levnější modely S85D a S90D, které se už budou muset obejít bez OLED Glare Free. V jejich případě má nabídka zahrnovat i menší 48" verzi a naopak i větší 83" variantu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama