Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung QMD: profesionální displeje s Ultra HD

29.9.2014, Jan Vítek, aktualita
Společnost Samsung připravila nové profesionální, či jak je uvedeno ve zprávě, komerčních displejů s označením QMD. Ty nabídnou rozlišení Ultra HD a přímo k dispozici již brzy bude 85palcový model.
Nová série komerčních displejů Samsung QMD tedy zatím obsahuje pouze jeden dostupný model, a to 85" displej s rozlišením Ultra HD, čili 3840 x 2160. Určený je pro maloobchody nebo firmy, zkrátka všude tam, kde lze využít velkou zobrazovací plochu a ocení se minimalistický vzhled.

Na ploše o úhlopříčce 216 cm máme tedy čtyřnásobné rozlišení Full HD, které jistě na takto velkém displeji přijde vhod. Samozřejmostí pak je, že tento displej využívá rozhraní DisplayPort 1.2, aby mohl nabídnout obnovovací frekvenci 60 Hz na svém nativním rozlišení. Do toho dokáže obraz z nižšího rozlišení převádět díky funkci upscaling a v možnostech je také zobrazení až čtyř oken v rozlišení Full HD vedle sebe, čili jde o klasický Picture-by-Picture, po jejíž bok patří také Picture-in-Picture, tedy obraz v obraze.

Displeje Samsung QMD také nabízí funkci pivot, abychom je mohli snadno a rychle natočit do vodorovné či svislé polohy. Za zmínku stojí také prodloužení jejich udávané životnosti a možnost je provozovat až 16 hodin denně sedm dní v týdnu, na což jsou stavěny. Krom toho Samsung plánuje uvést na trh nový set-top box s podporou rozlišení Ultra HD, který se připojí na zadní část displeje a tím dojde i k jejich propojení, ovšem více nám toho Samsung o novém set-top boxu neprozradil.

Na českém trhu by se displeje Samsung QMD měly objevit v průběhu října letošního roku.


ModelSamsung QM85D (85”)
Typ panelu120Hz Slim Direct LED BLU
Rozlišení3,840 x 2,160 (UHD)
Jas (běžný)450 nit
Hloubka displeje105,1 mm
Šířka rámečku13,2 mm (na vrchu/po stranách), 19,3 mm (spodní)
Barva rámečkuČerná
Typ předního rámečkuLesklý
Síťové možnostiSBB


Zdroj: TZ Samsung