Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung Project Beyond přinese 360° 3D video

13.11.2014, Jan Vítek, aktualita
Společnost Samsung prezentovala velmi zajímavý projekt, který se týká VR headsetů. Jeho Project Beyond má zprostředkovat i živě přenášené 3D video, a to zachytávané zařízením s 360° úhlem pohledu.
Samsung svůj Project Beyond prezentoval na své Developer Conference v San Francisku, kde obecně mluvil o technologiích pro zdraví a fitness, chytrých domácnostech, nositelných zařízeních a virtuální realitě. To jsou všechno velmi aktuální témata, přičemž Project Beyond se týká právě virtuální reality. Samotný Samsung si chystá vlastní 3D headset Gear VR, jenž je však určen pro spolupráci s telefony či phablety řady Galaxy. V poslední době se mluví především o Galaxy Note 4, jehož výhodou je displej s rozlišením 2560 x 1440, který se bude v headsetu velmi hodit. Samsung ale nehodlá svůj Gear VR otevřít i pro telefony jiných výrobců, a tak je otázkou, jak tomu bude právě s Project Beyond.

Toto zařízení ve své současné podobě připomíná uklízecího robota, který je po svém obvodu osázen kamerami. Je jich celkem šestnáct a dohromady jsou schopny zachytit obraz kolem celého zařízení, jehož celkové rozlišení je 1 gigapixel, což dává dohromady datový průtok 25 Gbps.

Představte si tedy, že se toto zařízení ocitne třeba na stadionu či na koncertu a vy budete moci pomocí své VR helmy sledovat jím vysílaný obraz. Budete se tak moci volně rozhlížet, jako byste sami na stadionu seděli, přičemž se samozřejmě nezapomnělo na 3D. Takový vjem nám nezprostředkuje žádný televizor, takže není divu, že Samsung do svého Project Beyond vkládá velké naděje a už nyní vzkazuje, že těmito 360° 3D kamerami zaplaví celý svět.

Jde tedy i o to, že tyto kamery nebudou pro běžné uživatele nedostupné, ale zatím nebylo konkrétně zmíněno, za jakou cenu by se přibližně měly prodávat. Otázkou také je potřebná datová propustnost, však přeci jen 25 Gb za sekundu je pro běžného zákazníka poskytovatelů internetového připojení nedostupné, ale taková propustnost by neměla být snad zapotřebí.

Samsung již umožnil, aby si zájemci mohli Project Beyond přímo na konferenci vyzkoušet, takže jde o již fungující technologii. Dle jejich odezvy to byl velmi působivý zážitek, ovšem obraz měl menší zpoždění za pohyby hlavy. Matoucí bylo také to, že obraz reagoval pouze na otáčení hlavy, ale při pohybu celého těla se samozřejmě neměnil. To by helma musela snímat i pohyby uživatele v prostoru a samotná kamera by musela být motorizovaná.

Uvidíme tedy, kdy se toto zařízení dostane na trh a zda bude určeno výhradně pro majitele headsetů Gear VR.

Zdroj: Hexus.net
reklama
reklama