Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung představil QD-OLED TV se 77" a jasem 2000 nitů

4.1.2023, Milan Šurkala, aktualita
Samsung představil QD-OLED TV se 77" a jasem 2000 nitů
Samsung inovoval svou nabídku televizí s panely QD-OLED. Ty budou nově k dispozici až se 77" úhlopříčkou. Mezi další vylepšení bude patřit zvýšený maximální jas a ocenit lze jistě i výrazně sníženou spotřebu elektrické energie.
Na veletrhu CES 2023 se objevily i nové televize společnosti Samsung. Zapracovalo se na technologii QD-OLED, která se dostala nejen do nového 49" ultra-širokoúhlého monitoru Odyssey OLED G9, ale také do inovovaných modelů televizí. Dosud byly tyto televize dostupné v úhlopříčkách 55" a 65", letos ale přibude také větší 77" varianta a naopak také mnohem menší verze s úhlopříčkou jen 34".
 
Samsung QD-OLED TV
 
Nové televize disponují technologií OLED HyperEfficient EL, která významně zvyšuje jas díky vylepšené efektivitě konverze světla (QD-OLED pracuje zpravidla s modrými LED, jejichž světlo se pak konvertuje na jiné barvy pomocí kvantových teček). Podle firmy Samsung Display by měly nové panely dosahovat jasu až 2000 nitů, což je významný posun oproti minulým 1500 nitům. Vítaným vylepšením je také 25% snížení spotřeby ve srovnání s panely z roku 2022. V tomto hraje roli i umělá inteligence pro lepší řízení spotřeby bez negativního vlivu na kvalitu obrazu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.