Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung popírá, že by spotřeba jeho TV byla vyšší než v testech

1.10.2015, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Samsung byla nařčena, že testy spotřeby jeho televizí nedávají reálné hodnoty, a že ty ve skutečnosti vykazují při reálném použití vyšší spotřebu. Samsung se hájí tím, že ve výchozím stavu jsou uvedené spotřeby dosažitelné.
Zatímco se ve světě propírá obrovský skandál Volkswagenu, jehož některé generace naftových aut měly speciální software řídící jednotky snižující emise při testech emisí, podobná záležitost se nevyhnula ani spotřební elektronice. Konkrétně se zatím mluví o společnosti Samsung a jejích televizorech, které by údajně dle serveru The Guardian a nezávislých testů produktů měly vykazovat vyšší spotřebu při reálném použití než při testech spotřeby. O problému se mluví čím dál častěji a je dost možné, že se bude týkat více výrobců.


Televize Samsung


Celou záležitost má na svědomí Motion Lighting, která snižuje spotřebu omezením jasu při určitých typech dynamiky scény. Funkce se v televizích Samsung používá již od roku 2011. Protože testy spotřeby se měří při standardním výchozím nastavení a Samsung má ve výchozím nastavení tuto funkci aktivovánu, není divu, že může dosáhnout nižších spotřeb.

Samsung se hájí, že toto není mód, který by se zapínal jen při testu (tak jako nízkoemisní mód u vozidel VW), tedy by se o podvod jednat nemělo a nedošlo k žádnému porušení zákona. Spíše jde o optimalizaci spotřeby pro reálný provoz, která ale zároveň hraje výrobci do karet v testech. Někteří uživatelé tedy mohou opravdu i ve skutečnosti dosahovat udávaných spotřeb, pokud tuto funkci nechají zapnutou, takže jde o reálné číslo dosažitelné i v praxi. Zkušenosti s měnícím se jasem ale způsobuje, že mnoho uživatelů funkci vypne např. volbou jiného barevného režimu. V takovém případě se pak tato funkce nepoužívá a spotřeby mohou být skutečně vyšší než bylo naměřeno.

Případem se zabývá i Evropská komise. V USA se zjistilo také něco podobného ohledně televizí blíže neuvedeného výrobce, které měly detekci testovacího režimu, při němž snížily jas pro vylepšení svých výsledků spotřeby. V testech ComplianTV nicméně občas najdete zvýšené výsledky spotřeby i u jiných výrobců. Jak to tak vypadá, vedle emisních testů aut přijdou na přetřes i televize a bude zajímavé sledovat, kteří výrobci a jakým způsobem se snaží optimalizovat své výrobky pro testy.

Zdroj: betanews.com, pcworld.com, theguardian.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.