Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung obviněn z dalších podvodů v benchmarcích, nyní u HDR v jeho TV

23.6.2022, Milan Šurkala, aktualita
Samsung obviněn z dalších podvodů v benchmarcích, nyní u HDR v jeho TV
Není to zdaleka poprvé, co byla společnost Samsung obviněna z podvádění v benchmarcích. Tentokrát to nebyly smartphony, ale chytré televize, a konkrétně testy schopností HDR režimů. Doplněno: vyjádření společnosti Samsung
Výrobci se sice snaží dodávat na trh produkty lepší, než má konkurence, někdy si ale v hodnocení dopomáhají podvody. Ve světě smartphonů jsme se s tím setkali nejspíš u většiny značek a výjimkou nebyl ani Samsung. Je to jen čtvrt roku, co byl přistižen u toho, že u telefonů Galaxy S22 limitoval výkon s výjimkou benchmarků. Nějaká ta obvinění v minulosti padla i na adresu televizí a jsou to právě televize, které mají teď nový problém. Na serverech HDTVTest a FlatspanelsHD si totiž všimli zvláštního chování u modelů S95B a QN95B.
 
Samsung podvod
zdroj pozadí: flatpanelshd.com
 
Pro testování HDR se používá obrazec, který zabírá 10 % plochy obrazovky. Televize Samsung jsou schopny tento režim rozpoznat, přičemž pak uměle navyšují některé své vlastnosti pro testovací cykly. Ukázalo se totiž, že při 9% zastoupení jsou výsledky výrazně odlišné. Zatímco při běžném sledování a 9% testování televize dosahovala maximálního jasu necelých 1300 nitů, v testovacím cyklu bylo dosaženo více než 2300 nitů, což je o 80 % vyšší jas. Problém je v tom, že toto funguje jen při testu a není možné dosahovat takového jasu dlouhodobě (otázkou je, zda zde hrozí poškození obrazovky). Odlišné byly i výsledky ve věrnosti barev. Samsung slíbil nápravu tak, aby zákazníci dostali konzistentní chování HDR režimů napříč všemi typy obsahu. S95B by už nový firmware měl mít k dispozici.
 
Doplněno vyjádření společnosti Samsung:
 
„Samsung Electronics nepoužívá žádný algoritmus za účelem zajištění konkrétních výsledků testů. V případě testování podle průmyslových standardů, naše vlastní testy, jakož i testy nezávislé organizace, ukazují, že HDR obsah je přesně zobrazen v různých velikostech okna, a to nejen na 10 %. Díky pokročilé Quantum HDR technologii Samsungu maximální úroveň jasu zůstává na stejných úrovních, ať už je velikost okna 10 % nebo menší, a to aniž by došlo k poškození zobrazovacích panelů.

Stále platí, že Samsungu je odhodlán zákazníkům poskytovat nejlepší možnou kvalitu obrazu a stojí si za kvalitou svých produktů včetně řady televizorů Neo QLED, jejichž cílem je poskytovat nejlepší divácký zážitek ve své třídě."
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.