Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung chystá 55" OLED televizory

18.11.2010, Jiří Piškula, aktualita
Dle informací uvedených na korejském portálu etnews.co.kr Samsung aktuálně plánuje výrobu OLED televizorů s úhlopříčkou 55 palců. Nepůjde přímo o masovou produkci, počet vyrobených přístrojů bude omezen. Výrobce si chce především ověřit reakci trhu.
V současné době není možné zahájit masovou produkci OLED televizorů s velkými úhlopříčkami. Důvod je prostý – výrobní linky nejsou na tuto technologii dostatečně připraveny. Samsung v tomto ohledu plánuje změny. V květnu 2011 chce mít připravenu 5.5 G továrnu (pětapůltá generace) pro OLED displeje.

Zanedlouho poté má asijský producent elektroniky v úmyslu zahájit zkušební provoz továrny osmé generace (8G) pro výrobu nové pilotní řady OLED panelů. Továrna osmé generace Samsungu umožní vyrábět ještě větší OLED panely, jelikož matiční panel, ze kterého se řežou jednotlivé displeje, zde bude mít rozměry 2160 × 2460 mm. Dnešní LCD panely s úhlopříčkami 40–55 palců jsou vyráběny právě v 8G továrnách.


Takto vypadá matiční panel OLED displejů 5.5. generace, který může být rozřezán na menší kusy.

Spuštěním testovací výroby v 8G OLED továrně dosáhne Samsung na výrobu až 55palcových OLED panelů. Takto velké obrazovky budou však vyráběny ve velmi omezeném množství 4000 kusů měsíčně. Na trh se dostanou v letech 2011 nebo 2012, a lze očekávat, že cena těchto televizorů bude velmi vysoká, obzvláště pak ve srovnání s LCD modely. Výrobce si tak bude chtít ověřit použitelnost nových technologických procesů v továrnách, a také získat představu o tržním potenciálu OLED televizorů, se kterými má dlouhodobé plány do budoucna.


Z jedné matiční desky substrátu v továrnách osmé generace půjde nařezat 8 šestačtyřicetipalcových OLED panelů.

Je odhadováno, že životnost OLED panelů z továren příštích generací bude prodloužena až na 100 000 provozních hodin a jejich spotřeba elektrické energie klesne na polovinu. Pokud se korejské informační zdroje nepletou, můžeme se na první 55palcový OLED televizor od Samsungu těšit v letech 2011/2012, přičemž už v květnu 2011 bude výrazně navýšena výroba menších OLED displejů pro mobilní zařízení.

Zdroj: Flat panels HD