Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung: 55“ OLED TV už za několik měsíců

18.5.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Jihokorejský gigant Samsung představil novou OLED TV už na lednovém veletrhu spotřební elektroniky CES 2012. Podle slov společnosti by 55“ ES9500 měla na korejský trh vyjít v druhé polovině roku, ideálně před konkurencí.

Vypadá to, že 55“ OLED TV Samsung ES9500 bude vydána už během druhé poloviny tohoto roku. Zpočátku se sice bude jednat o Jižní Koreu, ale brzo by měly následovat i další země. Stejný záměr přitom ohlásil i další výrobce ze Soulu – firma LG Electronics. Má to však drobný háček. Velké televizory na bázi OLED budou ještě „nějaký ten pátek“ mimo dosah většiny smrtelníků. Jejich cena totiž bude odpovídat spíše levnějšímu automobilu než „kusu“ elektroniky. V případě Samsung ES9500 to podle předběžných odhadů bude 11 milionů wonů, což odpovídá částce 190 000 korun. To je dvakrát tolik, co u nynější vlajkové lodi společnosti se srovnatelnou úhlopříčkou (tj. UE55ES8000).
Samsung se předhání s LG o první OLED TV nasazený na trhu. Mimo jiné bude mít hlasového ovládání,
rozpoznání obličeje, 3D nebo o pětinu lepší barvy než LED LCD TV. Zdroj: OLED-Info.com


Kim Hyun-Suk, vedoucí televizní divize společnosti Samsung, to komentoval tím, že první OLED televizory jsou „nejvíce prémiové z prémiových“. Proto je jejich cena nasazená tak nekřesťansky vysoko. Změnit by se to mohlo nejdříve za dva až tři roky, kdy bude více výrobců schopno masové produkce OLED TV. Pak to už bude záležitost dostatečně velkých objemů produkce, které srazí cenu na přijatelnější úroveň.
Samsung ES9500 měl před týdnem slavnostní premiéru v korejské metropoli


Technologie OLED učarovala nejednomu nadšenci do audiovizuální techniky. Na rozdíl od LCD nepotřebuje vlastní podsvícení, protože každý pixel vyzařuje vlastní světlo. Tím pádem OLED panel nejenže dokáže reprodukovat syté realistické barvy včetně hlubokých černí, ale navíc má i nízkou spotřebu, minimální tloušťku a široké pozorovací úhly. Právě proto má být OLED TV novou zbraní výrobců televizorů proti nízké poptávce a klesajícím příjmům. Průzkumná agentura iSuppli očekává, že se letos prodá 34 000 kusů OLED TV. V r. 2015 to už má být 2,1 milionu kusů.

Zdroj: HDTVtest