Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung: 10” LCD s rozlišením 2560 × 1600

16.5.2011, Tomáš Mejzlík, aktualita
Samsung přestaví 10,1” LCD panel určený pro tablety s úctyhodným rozlišením 2560 × 1600 bodů. Pro porovnání - současný Samsung Galaxy nabízí na 10,1 palcích obrazovky rozlišení 1280 × 800 – zobrazí tedy 4× méně bodů.
Na veletrhu SID 2011 v americkém Los Angeles představí korejský výrobce 10,1” LCD panel s rozlišením 2560 × 1600 bodů, což znamená 300 dpi (bodů na palec čtverečný). Takto velké rozlišení se vývojářům podařilo docílit díky tzv. PenTile RGBW. Samsung přidal k třem základním barvám červené, zelené a modré ještě navíc bílou. Každý bod obrazovky je tedy tvořen ze čtyř subpixelů uspořádaných tak, že je možno dosáhnout většího rozlišení, jasnějšího obrazu a nižší spotřeby než v podání běžného RGB.U běžného uspořádání jsou všechny tři subpixely v jedné rovině, kdežto PenTile má pro jeden pixel dvě dvojice subpixelů (červené a zelené, bíle a modré) uspořádané čtvercově. Bílý pixel hraje velkou roli, díky němu se zvýší barevný gamut i jas a čtvercové uspořádání umožňuje vytvářet menší pixely a tedy i větší rozlišení.

Podle Samsungu se jedná o displej pro tablety nové generace a to hlavně díky spotřebě. Displej je u malých zařízení tím největším žroutem elektrické energie a tento displej má údajně o 40 % nižší spotřebu než jeho konkurenti se čtyřikrát menším počtem pixelů.V tomto displeji se nachází 4 milióny bodů a každý z nich je ovládán grafickým procesorem. Zatímco při zobrazování 2D grafiky to nepředstavuje žádný problém u náročnějších 3D her to bude znamenat obrovskou zátěž a tedy i vyšší spotřebu a nižší výdrž na baterie.

Pokud vás technologie zaujala a chcete se podívat pod pokličku i z vědecké části, můžete tak učinit na anglicky psaném blogu PenTile http://pentileblog.com/.

Zdroj: ExtremeTech