Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozšíření DoNotPay umožňuje sdílet předplatné Netflixu i jiných služeb

19.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Rozšíření pro prohlížeč Chrome chce usnadnit sdílení předplatného služeb jako Netflix. Uživatelé nemusí někomu předávat své heslo a mají nad sdílením absolutní kontrolu. Rozšíření ovšem záhy zmizelo z oficiálního obchodu Googlu.
Joshua Browder vydal v roce 2015 službu DoNotPay, která sebe sama prohlašuje za prvního robotického právníka založeného na umělé inteligenci. Klade si za cíl pomoci spotřebitelům se žalobou na velké společnosti. Nejprve pomocí otázek zjistí, v jaké je uživatel situaci, a následně ho provede všemi nutnými kroky, vygeneruje dokumenty potřebné k žalobě nebo dokonce skript, který může žalobce přečíst během osobní účasti na soudním jednání. Nyní přichází DoNotPay s rozšířením svého portfolia. Novinkou je stejnojmenné rozšíření pro internetový prohlížeč Chrome, které umožňuje bezpečně sdílet předplatné ke službám jako Netflix, Disney+ nebo Spotify.
 
Po instalaci rozšíření a přihlášení pomocí telefonního čísla (důležité kvůli ověření) stačí přejít na stránku některé podporované služby a pomocí ikonky rozšíření si nechat vygenerovat speciální odkaz, která si můžete zkopírovat nebo rovnou zadat e-mailovou adresu příjemce. Počet osob, kterým odkaz zašlete, není omezen, je ovšem nutné počítat s tím, že většina služeb blokuje počet zařízení, na které lze obsah v jednu chvíli streamovat. I příjemce si musí nainstalovat rozšíření do svého prohlížeče a přihlásit se přes službu DoNotPay, takže vlastník předplatného může mít plnou kontrolu nad všemi odkazy a kdykoliv zablokovat přístup některému ze svých příjemců.
 
 
V beta verzi bylo možné za poskytnutí odkazu zaplatit, ale tato funkce se do aktuální verze nedostala, protože údajně narušovala poslání služby. Místo toho jsou uživatelé vyzváni, aby si přístup k předplatnému vyměňovali mezi sebou, třeba Netflix za Disney+. Rozšíření funguje na principu bezpečného přenosu přihlášené relace šifrováním souborů cookies ze sdíleného webu. Browder tvrdí, že služba neukládá cookies a ani k nim nemá přístup. K ochraně dat je využito řešení Very Good Security (VGS), které používají i mnohé fintechové firmy. Uživatel, kterému pošlete odkaz, může provádět některé změny na účtu, jako je přidávání videí do seznamu přání, ale nebude mít možnost změnit heslo nebo jiná bezpečnostní nastavení.
 
Rozšíření po pár dnech zmizelo z oficiálního obchodu Chrome Web Store. Podle dostupných informací měl Google rozšíření odstranit po stížnosti jednoho z provozovatelů streamovacích služeb. Autoři se nyní snaží vrátit rozšíření zpět, mezitím si jej mohou zájemci stáhnout ze stránek společnosti a nainstalovat do prohlížeče manuálně.