Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Roku TV se rozšíří do Evropy, postará se o to TCL

16.8.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Platforma Roku, která je jedničkou v USA, se rozšíří i na evropské trhy. Umožní to partnerství s výrobcem televizí TCL, který chce dát zákazníkům v obou regionech na výběr mezi Android TV a Roku. Již vloni oznámil svůj televizor také Hisense.
Tipli byste, která televizní platforma dlouhodobě dominuje zařízením na americkém trhu? Není to Android TV, Tizen od Samsungu a dokonce ani Amazon Fire TV. Správná odpověď je Roku TV, u nás prakticky neznámá platforma, která běží přibližně na třetině nových televizí a streamovacích zařízení v USA (podle dat z roku 2019). V Evropě se jedná o okrajovou záležitost, která se do některých domácností mohla dostat prostřednictvím levných „krabiček“ pro streamování obsahu z internetu, zatímco za oceánem využívá Roku TV spousta značek chytrých televizorů. Patří mezi ně také čínské TCL, které se dokonce stalo jedničkou na trhu s Roku TV. A brzy by neměl být problém tyto televizory sehnat i v evropských obchodech...
 
 
TCL 6-Series s Roku TV pro americký trh
 
Na loňském veletrhu IFA 2019 v Berlíně avizovala společnost Roku, že chce se svým operačním systémem expandovat na starý kontinent a nedlouho poté se ozval Hisense, který představil první televizor s Roku pro britský trh. Nyní se přidává právě TCL, které v Evropě dosud nabízelo své televizory výhradně s Android TV od Googlu. Nově budou mít zákazníci na výběr, pro který systém se rozhodnou. Stejný krok výrobce již dříve oznámil pro USA, kde nově nabídne také modely s Android TV. Prozatím není jasné, zda TCL zkrátka přenese své portfolio přes oceán, nebo v Evropě nabídne Roku TV jen jako alternativu k Android TV ve vybraných řadách.
 
Roku podporuje známé aplikace jako Netflix, Disney+ nebo Amazon Video, ale evropský trh je docela rozmanitý a v každé zemi fungují nějaká lokální konkurence pro tyto globální služby. Vývojáři proto asi nebudou nadšeni, neboť budou muset vytvářet aplikaci pro další platformu. K expanzi by mělo dojít do konce letošního roku – nějaké novinky se možná dozvíme na veletrhu IFA 2020, který bude letos mít značně omezenou podobu. Kromě Evropy se Roku prostřednictvím TCL rozšíří také do Jižní Ameriky. V současné době je platforma dostupná hlavně v Severní Americe a Mexiku. Kromě vlastních streamovacích zařízení spolupracuje také s patnácti partnery z řad značek televizí.
 


reklama
reklama