Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rok 2019: 80 % datových toků tvoří video

31.7.2015, Pavel Zubatý, aktualita
Nárůst 4K streamingu způsobí, že už v roce 2019 bude 80 % datových toků v Internetu tvořeno videem. Cisco dále tvrdí, že po celosvětové síti budou přenášeny 2 zettabajty dat, což odpovídá více než 500 miliardám filmů na DVD.
Zettabajt může znít jako poněkud záhadné a nepředstavitelné množství dat. Nejde přitom o nic jiného než 1024 petabajtů, kde 1 petabajt činí 1024 terabajtů. Jeden zettabajt tudíž odpovídá 1024 × 1024 × 1024 gigabajtům. Jeden zettabajt mělo být množství dat, které v roce 2015 přenese globální síť Internet. Předpověď společnosti Cisco z roku 2011 však předstihla realitu a takové množství dat bude přeneseno až v průběhu roku 2016. Podle nejnovější studie ale potrvá jen tři roky, než se toto číslo zvýší na 2 zettabajty za rok. Drtivou většinu dat přitom bude tvořit video.Množství přenesených dat po síti Internet v exobajtech za měsíc


V roce 2014 tvořilo 64 % dat a v roce 2019 bude video zabírat 80 % přenesených dat. Toto číslo přitom platí jen pro streamovaná data, nikoliv sdílení souborů. Hybnou silou by mělo být 4K video, jelikož v roce 2019 má být v domácnostech přes 371 milionů 4K televizorů. To by mělo být více než třetina všech televizních sestav. Rovněž se očekává nárůst streamování do tabletů, telefonů a osobních počítačů. Společnost Cisco předpokládá růst sítí pro doručování obsahu CDN až na 62 procent přenášených dat. Společnosti jako Netflix, Google, Facebook nebo Apple je využívají pro optimalizaci přenosu videa a dalšího obsahu.

Největší množství obsahu bude v následujících letech patřit streamovacím službám, jakými jsou YouTube nebo Netflix. Očekává se dokonce nárůst diváků, kteří budou místo příjmu klasického televizního vysílání sledovat pouze takové služby. 4K video bude za několik let stejně rozšířené, jako je dnes video v rozlišení Full HD. Internet mezitím poroste exponenciálně.

Zdroj: FlatpanelsHD