www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Rok 2019: 80 % datových toků tvoří video

Rok 2019: 80 % datových toků tvoří video
, , aktualita
Nárůst 4K streamingu způsobí, že už v roce 2019 bude 80 % datových toků v Internetu tvořeno videem. Cisco dále tvrdí, že po celosvětové síti budou přenášeny 2 zettabajty dat, což odpovídá více než 500 miliardám filmů na DVD.
K oblíbeným
reklama
Zettabajt může znít jako poněkud záhadné a nepředstavitelné množství dat. Nejde přitom o nic jiného než 1024 petabajtů, kde 1 petabajt činí 1024 terabajtů. Jeden zettabajt tudíž odpovídá 1024 × 1024 × 1024 gigabajtům. Jeden zettabajt mělo být množství dat, které v roce 2015 přenese globální síť Internet. Předpověď společnosti Cisco z roku 2011 však předstihla realitu a takové množství dat bude přeneseno až v průběhu roku 2016. Podle nejnovější studie ale potrvá jen tři roky, než se toto číslo zvýší na 2 zettabajty za rok. Drtivou většinu dat přitom bude tvořit video.Množství přenesených dat po síti Internet v exobajtech za měsíc


V roce 2014 tvořilo 64 % dat a v roce 2019 bude video zabírat 80 % přenesených dat. Toto číslo přitom platí jen pro streamovaná data, nikoliv sdílení souborů. Hybnou silou by mělo být 4K video, jelikož v roce 2019 má být v domácnostech přes 371 milionů 4K televizorů. To by mělo být více než třetina všech televizních sestav. Rovněž se očekává nárůst streamování do tabletů, telefonů a osobních počítačů. Společnost Cisco předpokládá růst sítí pro doručování obsahu CDN až na 62 procent přenášených dat. Společnosti jako Netflix, Google, Facebook nebo Apple je využívají pro optimalizaci přenosu videa a dalšího obsahu.

Největší množství obsahu bude v následujících letech patřit streamovacím službám, jakými jsou YouTube nebo Netflix. Očekává se dokonce nárůst diváků, kteří budou místo příjmu klasického televizního vysílání sledovat pouze takové služby. 4K video bude za několik let stejně rozšířené, jako je dnes video v rozlišení Full HD. Internet mezitím poroste exponenciálně.

Zdroj: FlatpanelsHD
Nejnovější články
OLED TV do každé rodiny. Nejmenší model od LG by měl stát pod 1 000 eur OLED TV do každé rodiny. Nejmenší model od LG by měl stát pod 1 000 eur
Podle spekulace by mělo LG představit svůj první OLED televizor se 48" obrazovkou ještě v letošním roce. Hlavním lákadlem nejmenšího modelu by měla být cena, která se údajně dostane pod magickou hranici 1 000 eur.
16.3.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Online videopůjčovna Rakuten TV vstoupí na český trh Online videopůjčovna Rakuten TV vstoupí na český trh
Služba pro streamování filmů a seriálů Rakuten TV oznámila velkou evropskou expanzi, která bude zahrnovat třicítku nových trhů včetně České republiky. Provozovatel také potvrdil spolupráci s dalšími výrobci televizorů a avizoval obsah v 8K rozlišení.
15.3.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Apple představí konkurenta Netflixu už 25. března Apple představí konkurenta Netflixu už 25. března
Není žádným tajemstvím, že Apple připravuje svou vlastní službu pro streamování videa. K představení by mělo dojít ještě tento měsíc, ale originální obsah očekávejte až později. Co tedy nový konkurent Netflixu nabídne zpočátku?
15.3.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Sony opravilo chybu blokující instalaci přehrávače Kodi Sony opravilo chybu blokující instalaci přehrávače Kodi
Sony odmítlo, že by záměrně blokovalo instalaci přehrávače Kodi ve svých televizorech s Android TV, údajně se jednalo o chybu. Po dvou měsících vydává opravnou aktualizaci, která by měla problém odstraňovat.
14.3.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Philips plánuje další OLED TV na podzim, jednu bez Android TV Philips plánuje další OLED TV na podzim, jednu bez Android TV
Na internet unikl seznam Philips OLED TV, které by měly být představeny ve druhé polovině roku 2019. Jedná se o několik modelů v úhlopříčkách 55" a 65", podle očekávání většinou s Android TV. Až na jednu výjimku.
13.3.2019, aktualita, Jáchym Šlik