Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rok 2012 přeje LED podsvícení a 3D TV

22.5.2012, Pavel Zubatý, aktualita
LED podsvícení má oproti CCFL trubicím řadu výhod. Prostorový obraz láká už svou podstatou. Podle analytické společnosti DisplaySearch letos dojde k silnému nárůstu prodeje televizorů s oběma technologiemi. Začne stařičké CCFL zvonit hrana?
Letošní rok přeje panelům s LED podsvícením, ale i 3D obrazem. V případě LED LCD TV se předpokládá nárůst na 70,1 % celosvětově prodaných televizorů za rok 2012. Tyto přístroje přitom měly loni podíl pouhých 45,3 %. Stojí tak v nejnovějším vydání pravidelné čtvrtletní zprávy agentury DisplaySearch zvané "Quarterly Advanced Global TV Shipment and Forecast Report". Tato zpráva pojednává o globálním prodeji televizorů, součástí je i předpověď stavu trhu na další období.
Rok 2012 by měl přát televizorům s LED podsvícením a technologií 3D videa


Hlavním důvodem nárůstu má být nástup levných modelů s technologií přímého LED podsvícení (neboli Direct LED). Jejich cena je nyní prakticky srovnatelná s televizory využívajících tradičních CCFL trubic. Tento typ LED TV láká především zákazníky, kteří upřednostní cenu na úkor větší hloubky panelu. Pětkrát větší oblibě se však mají těšit tenké obrazovky s bočním LED podsvícením (angl. Edge LED). Podle DisplaySearch má zrovna u Edge LED TV dojít ke znatelnému poklesu cen, což by mohlo nastat v následujících měsících.
LED TV se 3D jako standardní výbavou? Zdroj: amazon.com


Po stránce 3D TV vykazují loňské čísla více než 24 milionů expedovaných kusů. Letos se očekává 90% nárůst globálního prodeje na 46 milionů kusů. Za svůj rozmach může stereoskopická TV děkovat oblibě v mnoha regionech světa, vyjma Severní Ameriky. V Číně a západní Evropě pak bude 25 % prodaných televizorů schopných stereoskopie, přičemž ve zbytku Evropy se bude jednat o 20 % televizorů. V Severní Americe by v letošním roce toto pokrytí mělo činit pouhých 19 %. Nicméně v r. 2014 by mělo dojít k obratu. Počítá se totiž s tím, že 3D bude standardní součástí většiny obrazovek o úhlopříčce 40 “ a větší. Právě tyto velikosti se na místním trhu těší stálé oblibě.

Zdroj: HDTVtest