Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Revoluční OLED koncepty

22.3.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Jihokorejská společnost Samsung se během posledních let pasovala do role nositele standardu OLED technologie, včetně ohebných či průhledných OLED panelů. Šíři využití přitom demonstruje řada konceptů, jako je např. studie Audi o využití OLED světel.
Už v minulých několika letech bylo možné vidět různé zajímavé koncepty využití OLED (ať už to byl ohebný mobil Nokia nebo notebook od LG). Letošní rok pak přivítal nejen skutečné OLED televizory, ale i ohebné a průhledné OLED panely společnosti Samsung. Právě tento gigant nedávno upozornil na některé futuristické studie, které jsou možné díky pokroku na poli OLED.


Jedna z reklamních shotů společnosti Samsung ohledně průhledných OLED panelů


Jedním z takových hypotetických produktů vypadá, jako kreditní karta schopná přehrávat video. Velikost totiž odpovídá obrazovkám mobilních telefonů, tak proč takovou kartu nevyrobit? Navíc by bylo možné takovou průhlednou kartu srolovat. Jednalo by se o specifické zařízení, které by však našlo tvrdou konkurenci v inteligentních mobilech.
Kreditní karta, která je zároveň obrazovkou


Je libo skutečně kompaktní kameru? Většina dnešních kamer v sobě má totiž zabudovaný displej, který by bylo nutné vynechat. Pokud by jej prostě nenahradil svinovací OLED panel.
Kamera s obrazovkou ze svinovacího OLED panelu


Máte ve zvyku fotit text, který budete později potřebovat, a to i na cestách? Proč si tedy nepořídit přenosný scanner? Který by navíc měl i rolovatelný OLED panel, na kterém bude vidět výsledek?
Přenosný skener se svinovacím OLED panelem


OLED není pouze zobrazovací technologie. Své využití nejspíš najde i v osvětlovací technice jako náhrada nynějších LED diod. Tyto dva přístupy je navíc možné kombinovat, jako v případě budíku, který navíc slouží jako lampa.

Další projekt může působit poněkud rozpačitě, přestože na originalitě mu nic nechybí. Na začátku totiž byla myšlenka, že deštivé počasí na psychice zrovna nepřidají. Proč tedy nevzít deštník a zabudovat do něj vrstvu OLED? Uživatel jen zvedne hlavu a nad sebou má „čisté nebe bez mráčku“.

Ale to není vše! Možná už brzo budete moci zahodit starý běžecký pás a nakoupit místo něj nový. Ten dokáže imitovat idylickou scenérii přírody. Uživatel by se sice cítil, jako křeček v kolotoči, ale nemusel by na čerstvý vzduch skutečné přírody. Místo drátů by zde byl jeden cylindrický OLED panel.

Jako více praktický se jeví tzv. Talkbox. Tento přístroj by umožnil překlenout komunikační bariéru, která vzniká v případě komunikace s cizincem nebo hluchoněmým člověkem. Jednalo by se o obdobu titulků filmů v originálním znění. Titulky živé konverzace by bylo možné přečíst na kulatém průhledném OLED panelu zařízení. Otázkou zůstává, jak spolehlivý by byl překlad.

Další koncepty je možné nalézt na oled-display.net. Většinu z nich spadá do kategorie kuriozit. I tak tyto šílenosti naznačují, jak to v budoucnu může vypadat. S rozvojem OLED totiž přijdou úplně nové produkty a způsoby využití těchto organických diod. K takovým by bylo možné zařadit i novou studii automobilky Audi. Vozidlo Audi zde totiž pracuje s osvětlovacími OLED panely. Bez nadsázky lze prohlásit, že nyní používané LED reflektory proti nim působí vyloženě konzervativně.Zdroj: FlatpanelsHD