Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rekordní televizor Sharp dorazil na evropský trh

23.6.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Televizor Aquos LC90LE757 konečně dorazil na evropský trh. S úhlopříčkou 90 “ neboli 229 cm se jedná o největší LED TV světa. Nabízí rozlišení 1080p. Dostupný je třeba ve Velké Británii, na rozdíl od našich končin, kde to ještě chvíli potrvá.
Je to jen několik dní, co byl v Británii uveden nový televizor Sharp Aquos LC90LE757K. Na trh se dostal i do dalších evropských zemí pod označením LC90LE757E. Údajně největší LED TV světa se pyšní úctyhodnou úhlopříčkou 90 palců neboli 229 cm. Vysoká je samozřejmě i cena, ta činí 12 000 liber. V České republice nabízí hrstka obchodů objednání za cenu kolem 334 000 korun. Právě velikost dělá z televizoru Sharp LC-90LE757 nepřehlédnutelný „monolit“. Ten má ostatně 1,2 metru na výšku, 2 metry na délku a 68 kilogramů hmotnosti. Ohromující rozměry zvýrazní barvy a detaily, které vyniknou i ze vzdálenosti několika metrů.

Televizor se proto automaticky stává centrem obývacího pokoje. To podtrhuje i nová funkce wallpaper mode, která zobrazuje uložené obrázky podobně jako fotorámeček. Navíc dojde ke snížení jasu, čímž vzniká iluze obrazu jakožto uměleckého díla. O zobrazení se stará 3D panel XGEN s proprietární 200Hz technologií Active Motion. Nechybí otevřený internetový prohlížeč AQUOS NET+, který navíc umožňuje synchronizaci dalších zařízení. Aplikace AQUOS Remote Lite promění telefony s Androidem nebo Mac OS v dálkové ovládání.

O zpracování signálu se stará kombinovaný HD tuner standardů DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2. Nechybí zde ani analogový vstup. O přehrávání filmů, fotek nebo hudby se stará vestavěný multimediální přehrávač. Samozřejmostí je trojice vstupů USB, 4 konektory HDMI 1.4 a streamování pomocí DLNA. Nezmizel ani SCART. Se svými 166 Watty příkonu se Sharp LC90LE757 pyšní energetickou třídou A++. Vděčí za to plnému LED podsvícení (full-array LED).

Možná to tak nevypadá, ale i tento „drobeček“ je dalším příkladem snahy výrobců přiblížit rozměrné obrazovky běžnému zákazníkovi. Tento dlouhodobý trend měl začít v USA, kdy v r. 2012 přesahovala každá 12. prodaná obrazovka 60 palců úhlopříčky. S tímto údajem přišla americká Asociace spotřební elektroniky CEA.

Na závěr je dobré zdůraznit, že Aquos LC90LE757 nepodporuje rozlišení Ultra HD 4K. Výrobce sice takový panel mohl vyrobit, jak je to v poslední době zvykem. Místo toho ale padlo rozhodnutí, že Sharp se ještě bude držet standardu 1080p. Důvodem je nedostatek nativního 4K obsahu, což se během následujících 12 měsíců nejspíš nezmění.

Zdroj: HDTVtest, Sharp
reklama
reklama