www.tvfreak.cz
>
>
>

Regulace internetu nebude

Regulace internetu nebude
, , aktualita
Navrhovaná nová dohoda o správě internetu a jejím převedení pod Mezinárodní telekomunikační unii (ITU), byla odmítnuta. Po zdlouhavých jednáních za to můžeme poděkovat státům v čele s USA a Velkou Británií, proti byla i Česká republika.
K oblíbeným
reklama
Jak píše český zástupce Ondřej Filip, ředitel správce české domény CZ.NIC, na svém blogu, jednání byla opravdu zdlouhavá, často tvrdá a velmi zpolitizovaná. Celý text byl psán a rozvněž upravován tak, aby byl nejednoznačný a některé pasáže šlo vykládat různým způsobem.

Na konferenci byly v podstatě dva bloky států s různými názory. Na straně jedné stály USA, Velká Británie a EU, kterou zastupoval Kypr jako předsedající země. I když to bylo napadnuto, protože EU není členem ITU, ale tím jsou jednotlivé státy. Zástupce Kypru tedy sdělil, že je za Kypr, což bylo možná technicky pravda, ale politicky to moc jistě nevyznělo. Na straně druhé stálo Rusko, Čína a africké země, které chtějí větší možnost zapojit se do správy internetu. Tedy do správy a regulace. Tyto země mají v ITU většinu, ale správy internetu se moc neúčastní (také za zrodem internetu nestály).

Podstatu sporu nejlépe vysvětluje přímo p. Filip na blogu, tak ho budeme citovat:
    Na plenary se rozhoří další důležitá bitva o článek o bezpečnosti. Tento článek bohužel umožňuje výklad, který by legalizoval zasahování do obsahu. „Západní koalice“ chce změny, Arabské Emiráty se již doslova vztekají. Předseda vypadá jako by byl na pokraji pláče a přerušuje jednání. Po delší přestávce přichází s velmi promyšleným kompromisním návrhem. V ITRs by se objevil článek, který explicitně vylučuje výklad směrem k (internetovému) obsahu a článek o bezpečnosti by se přejmenoval na „Security and Robustness“. Málem smekám. Je vidět, že předseda má upřímnou snahu dojít k dohodě. Ale hned je mi jasné, že toto je v přímém rozporu s dalším článkem o boji proti spamu. Po krátké diskusi přecházíme dál k rezolucím, některé pojmy projdou poměrně na hraně. Ale na každém už je vidět únava a rezoluce nejsou to hlavní.

    ...

    Na další plenárce, ale islámské země, vedené především neústupnou Saúdskou Arábií a Bahrajnem, odmítají předsednický návrh. Evropané a některé další země naopak deklarují, že je pro ně za určitých podmínek přijatelný. V tento okamžik vypadá předseda hodně sklesle a stahuje svůj návrh. Pro dohodu udělal maximum. Celé jednání pak už jen pokračuje v duchu přestřelek mezi již mnohokrát zmíněnými státy. Jindy hlasitý a suverénní zástupce Íránu v jednu chvíli žádá konec jednání s tím, že je jen člověk a že je unavený. Je to zvláštní, ale nastala chvíle, kdy s ním souhlasím. Pak už je jednání podivně neuspořádané. O tom, která rezoluce se do textu dostane, se rozhoduje hlasováním pomocí zvednutí cedulek, což je velmi nestandardní. Ale všichni už toho skutečně mají dost.

Se zněním poslední verze ale výše zmíněné státy nesouhlasily a dohodu tak nepodepsaly, takže nebyla přijata. Doufejme, že bude na chvíli klid, lze ale čekat, že v budoucnu se pokus o větší regulaci (a cenzuru) internetu vrátí.

Zdroj: ihned.cz
reklama
Nejnovější články
Natáčení seriálu Obi-Wan odloženo na rok 2021, prý se přepisují scénáře Natáčení seriálu Obi-Wan odloženo na rok 2021, prý se přepisují scénáře
Seriál Obi-Wan čekají změny. Internetem kolují zvěsti o rozpuštění štábu a přeložení natáčení až na příští rok kvůli nevyhovujícím scénářům. Ewan McGregor nicméně problémy popírá a příprava prý není ohrožena.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
The Witcher na Netflixu přijde ve verzi anime The Witcher na Netflixu přijde ve verzi anime
Streamovací služba Netflix se chce svézt na vlně úspěchu seriálu The Witcher. Vedle druhé řady seriálu chce připravit úplně jiný formát na tyto motivy. V plánu je totiž další seriál Zaklínače ve formě anime.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Philips OLED805 a OLED855 přichází s lepší AI Philips OLED805 a OLED855 přichází s lepší AI
Philips aktualizoval nabídku svých televizí pro rok 2020 a mezi nimi jsou i nové OLED modely OLED805 a OLED855. Ty mají obrazový procesor P5, který využívá pomoci umělé inteligence  pro vylepšení obrazu.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Netflix mění počítání diváků, úspěšného Witchera sleduje 76 milionů lidí Netflix mění počítání diváků, úspěšného Witchera sleduje 76 milionů lidí
The Witcher (Zaklínač) je nejúspěšnějším seriálem Netflixu. Vysoké sledovanosti však dopomohl i jeden početní trik. Netflix totiž změnil způsob, jak bude od nynějška počítat aktivní diváky seriálů a filmů.
22.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Disney+ zamíří do Evropy dříve, než se čekalo Disney+ zamíří do Evropy dříve, než se čekalo
Disney+ je v USA poměrně úspěšnou streamovací službou. Přináší např. marvelovky nebo Star Wars, nicméně v Evropě dosud nebyla dostupná. To se ale brzy změní a objeví se tu o trochu dříve, než se čekalo.
21.1.2020, aktualita, Milan Šurkala