Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Regulace internetu nebude

14.12.2012, Radek Jahoda, aktualita
Navrhovaná nová dohoda o správě internetu a jejím převedení pod Mezinárodní telekomunikační unii (ITU), byla odmítnuta. Po zdlouhavých jednáních za to můžeme poděkovat státům v čele s USA a Velkou Británií, proti byla i Česká republika.
Jak píše český zástupce Ondřej Filip, ředitel správce české domény CZ.NIC, na svém blogu, jednání byla opravdu zdlouhavá, často tvrdá a velmi zpolitizovaná. Celý text byl psán a rozvněž upravován tak, aby byl nejednoznačný a některé pasáže šlo vykládat různým způsobem.

Na konferenci byly v podstatě dva bloky států s různými názory. Na straně jedné stály USA, Velká Británie a EU, kterou zastupoval Kypr jako předsedající země. I když to bylo napadnuto, protože EU není členem ITU, ale tím jsou jednotlivé státy. Zástupce Kypru tedy sdělil, že je za Kypr, což bylo možná technicky pravda, ale politicky to moc jistě nevyznělo. Na straně druhé stálo Rusko, Čína a africké země, které chtějí větší možnost zapojit se do správy internetu. Tedy do správy a regulace. Tyto země mají v ITU většinu, ale správy internetu se moc neúčastní (také za zrodem internetu nestály).

Podstatu sporu nejlépe vysvětluje přímo p. Filip na blogu, tak ho budeme citovat:
    Na plenary se rozhoří další důležitá bitva o článek o bezpečnosti. Tento článek bohužel umožňuje výklad, který by legalizoval zasahování do obsahu. „Západní koalice“ chce změny, Arabské Emiráty se již doslova vztekají. Předseda vypadá jako by byl na pokraji pláče a přerušuje jednání. Po delší přestávce přichází s velmi promyšleným kompromisním návrhem. V ITRs by se objevil článek, který explicitně vylučuje výklad směrem k (internetovému) obsahu a článek o bezpečnosti by se přejmenoval na „Security and Robustness“. Málem smekám. Je vidět, že předseda má upřímnou snahu dojít k dohodě. Ale hned je mi jasné, že toto je v přímém rozporu s dalším článkem o boji proti spamu. Po krátké diskusi přecházíme dál k rezolucím, některé pojmy projdou poměrně na hraně. Ale na každém už je vidět únava a rezoluce nejsou to hlavní.

    ...

    Na další plenárce, ale islámské země, vedené především neústupnou Saúdskou Arábií a Bahrajnem, odmítají předsednický návrh. Evropané a některé další země naopak deklarují, že je pro ně za určitých podmínek přijatelný. V tento okamžik vypadá předseda hodně sklesle a stahuje svůj návrh. Pro dohodu udělal maximum. Celé jednání pak už jen pokračuje v duchu přestřelek mezi již mnohokrát zmíněnými státy. Jindy hlasitý a suverénní zástupce Íránu v jednu chvíli žádá konec jednání s tím, že je jen člověk a že je unavený. Je to zvláštní, ale nastala chvíle, kdy s ním souhlasím. Pak už je jednání podivně neuspořádané. O tom, která rezoluce se do textu dostane, se rozhoduje hlasováním pomocí zvednutí cedulek, což je velmi nestandardní. Ale všichni už toho skutečně mají dost.

Se zněním poslední verze ale výše zmíněné státy nesouhlasily a dohodu tak nepodepsaly, takže nebyla přijata. Doufejme, že bude na chvíli klid, lze ale čekat, že v budoucnu se pokus o větší regulaci (a cenzuru) internetu vrátí.

Zdroj: ihned.cz