Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Reed Morano brojí proti snímkové interpolaci

11.11.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Snímková interpolace ničí filmy. Přesně to stojí v petici výrobcům televizorů (odkaz v aktualitě), kterou sepsala režisérka Reed Morano. Továrně nastavená interpolace kazí filmy. Kdo má právo rozhodnout o vzhledu filmu? Výrobci televizorů, nebo filmaři?
Pokud vlastníte moderní televizi s plochou obrazovkou, tak jste tzv. snímkovou interpolaci nejspíš viděli v akci. Souvisí s ní pojem „telenovelový efekt“, jehož je interpolace příčinou. Vše se pak pohybuje nepřirozeně až mechanicky plynule, jako z telenovely nebo televizního zpravodajství. Výrobci televizorů se totiž snaží o co nejplynulejší obraz filmů i dalšího obsahu. Řeší to vkládáním dodatečných umělých snímků mezi další snímky videa. Výrobci tak mění celkový vzhled filmu. Není ale vzhled filmu něco, o čem by měli rozhodovat filmaři? Nabízí se přirovnání k situaci, kdy posíláte dopis vlastní matce. Někdo jej však po cestě rozlepí a přidá slovo tu a tam. Vpodstatě ke stejné situaci dochází i v případě snímkové interpolace filmů. Televizory mění dílo filmařů a vzkaz, který v něm zanechali.„Zastavte snímkovou interpolaci“, stojí v petici


Americká režisérka a hlavní kameramanka Reed Morano však chce po výrobcích televizorů jediné: ve výchozím nastavení vypnout funkci „plynulého pohybu“. Ten může být přesto k dispozici jako položka nastavení, pokud se bez něj opravdu neobejdete. Morano prohlásila následující: Chtěli bychom výrobce požádat, aby se televizory dostávaly k zákazníkovi bez zapnutého „plynulého pohybu“. Díky tomu uvidí všechno ve svém původním vzhledu, jak to bylo zamýšleno filmovými tvůrci.

Dále zdůrazňuje ironii celé záležitosti. Ti stejní výrobci televizorů, kteří jsou vinni ničením filmů, prodávají digitální kamery se 24 snímky za sekundu pro „kinematografický vzhled“: Je ironií, že stejní výrobci Full HD televizorů (Sony a Panasonic) rovněž vyrábí hi-endové digitální kamery, které natáčí ve 24 FPS pro kinematografický „filmový“ vzhled. Přitom se jedná o ty stejné osoby, které negují tuto uměleckou volbu. Reed Morano proto založila online petici, která má tento jev zastavit. Zatím ji podepsalo 8225 příznivců. Petici můžete podepsat na této adrese (petice je psána anglicky). Jedná se přitom o záležitost, které by si měli být spotřebitelé vědomi, ať už petice dopadne jakkoliv. Pokud potřebujete poradit, jak interpolaci vypnout, můžete využít fóra TV Freaku. Možné řešení nabízí například tato diskuze.

Zdroj: FlatpanelsHD