Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ZyXEL DMA-2501: bez rodokmenu

7.9.2011, Jakub Doležal, recenze
Když se řekne multimediální centrum, tak si jistě představíte zkušené matadory jako WD, Xtreamer, Asus a mnoho dalších. Naopak společnost ZyXEL v tomto odvětví moc známá není. Změní tento fakt model DMA2501?
Kapitoly článku:
  1. ZyXEL DMA-2501: bez rodokmenu
  2. Specifikace přístroje
  3. Menu ovládání
  4. Testy
  5. Závěr
To, že jsou si dnešní multimediální centra až nezvykle podobná, jsem nakousl již v recenzi Eaget M6. Výrobci často sázejí na podobný hardware jako jejich konkurenti a jediné, v čem se mohou od sebe vzájemně odlišit, je vlastní operační systém. I ten je však často zkopírovaný jedna ku jedné. Pokud tedy chce někdo prorazit, musí udělat jednoduché a přívětivé uživatelské prostředí. Uvidíme, zda se to dnes podaří Zyxelu, který se zabývá převážně síťovými produkty.
 


Nebýt obřího nápisu Media Streamer, začal bych hledat kolik to má LAN portů nebo antén. Ono upřímně samotný přehrávač nějaký ten síťový produkt do domácnosti připomíná a asi ani nemůžeme mít Zyxelu za zlé, že se inspiroval výrobky ze svého portfólia.


- klikněte pro zvětšení -





Dojem umocňuje i přibalený podstavec pro vertikální uložení přehrávače. V oblasti multimediálních center se setkáváme spíše s uložením „na placku“ a pokud zalovím v paměti, tak mi rukami prošel takto na výšku řešen snad jen Xtreamer Ultra. Ono to své výhody má, ale o tom si případně povíme později.



- klikněte pro zvětšení -


Pokročme k popisu přístroje a již tradičně začneme vpředu, kam Zyxel umístil na střed "tlačítko", které však nejde zmáčknout a jde spíše o jakýsi designový prvek. Ve spodní části nalezneme dvojici diod indikující stav přístroje (zapnutí/vypnutí) a zatíženost čipsetu. V horní části této strany při vertikálním umístění ještě uvidíte logo výrobce, ale tím máme hotovo. Tak trochu zde postrádám USB, případně eSATA, takže se připravte na „lovení“ portů v hloubi TV stolku.



- klikněte pro zvětšení -


Boky přístroje DMA2501 jsou ve znamení ventilačních otvorů. Rychlý pohled dovnitř napovídá, že tentokrát to bude bez aktivního chlazení, bod pro Zyxel. Na druhou stranu má toto řešení svůj zápor, neboť nemůže DMA2501 umístit do úzkého místa a zakrýt tak jediné přístupy vzduchu.



- klikněte pro zvětšení -


Nyní upínám svou pozornost k zadní části, prohlížím nabídku konektorů a musím říci, že to není žádná sláva. Zyxel vybavil tento model opravdu jen tím nejnutnějším, a to je možná trochu škoda. Zleva je HDMI, AV výstup, optický výstup na zvuk, USB, LAN port, napájení a to je vše. Svým způsobem to stačí, ale např. více USB portů by neuškodilo.


Přehled osazených konektorů:
  • HDMI 1.3a
  • Kompozitní výstup
  • Digitální optický audio výstup
  • 1 x USB
  • RJ-45 síťový konektor

Po trochu chudší nabídce rozhraní jsem neočekával žádné zázraky v příslušenství, kde se často i výrazně vybavenější modely potýkají s nedostatkem základních „komponent“. Zyxel však přibalil vše podstatné a kromě napájecího zdroje či manuálů dostanete i HDMI a ethernetový kabel.





Přístroj neobsahuje tlačítko pro spuštění či ovládání, a tak bylo třeba prohledat balení a lokalizovat dálkový ovladač. Ten bývá často velkým zklamáním a jsem zvědavý, jak se s tím Zyxel popral. První sekundy v ruce jsou vesměs doprovázeny pozitivními dojmy. Ovladač je lehký a i přes zcela rovnou konstrukci těla se dobře drží. K dispozici jsou všechna potřebná tlačítka s trochu tuhým stiskem.


- klikněte pro zvětšení -


- klikněte pro zvětšení -


Nelíbí se mi však délka ovladače, která nutí uživatele k ručkování nahoru a dolu. Mnohem lépe se mi ovládal v tomto směru Boxee. Dalším negativem je lesklá povrchová úprava mezi tlačítky. Jakoby inženýři Zyxelu nikdy u svého oblíbeného filmu nejedli nějaký ten mastnější pokrm.