Zoner Photo Studio X: obstojí i jako střihový software?

Zoner Photo Studio X: obstojí i jako střihový software?
, , recenze
Zoner Photo Studio X je sice už dle svého názvu software určený pro správu a editaci fotografií, v posledních verzích se ale začaly rozšiřovat i schopnosti editace videa a podporuje dokonce i H.265. Obstojí jako střihový software?
K oblíbeným
reklama
Zoner Photo Studio X se už nějakou dobu snažím používat ke střihu některých videosekvencí, neboť musím uznat, že je svižnější než Premiere Elements. Ten totiž počítač při konverzi videa výrazněji zpomalí než Zoner. Také práce s textem a mnohými úpravami je rychlejší a ne tak otravná. ZPS X tak bylo použito i ke střihu některých videorecenzí pro YouTube kanál Digimanie věnující se fotoaparátům. Zde je několik ukázek.
 
 
Toto video bylo uděláno komplet v Zoner Photo Studiu X, tedy i skládání jednotlivých grafů na bílou plochu. Práce byla poměrně komfortní a rychlá, přestože musím říci, že např. s vrstvami se u fotografií lépe pracuje ve Photoshopu (zejména pokud jde o vkládání do vrstvy).
 
 
ZPS X bylo použito např. i pro střih a konverzi tohoto 4K 60p videa z fotoaparátu Panasonic Lumix S1R. Mnou používaná verze Premiere Elements totiž umí 4K 60p video pouze v Motion JPEG, takže by výsledné video zabralo desítky GB namísto 2,8 GB, což byl výsledek Zoneru. Datový tok byl 160 Mbps, což je v pořádku, ostatně fotoaparát natáčí tato videa při 150 Mbps.
 
Poněvadž Zoner neuvádí datové toky videosekvencí, byl jsem nucen je změřit sám. Zde předkládám jen rozlišení Full HD a 4K, snímkovací frekvence 30p a 60p (datový tok při 24p, 25p i 30p bude podobný, stejně jako budou podobné toky u 50p a 60p) a všechny tři dostupné kvality. Následující seznam se týká H.264.
 • Full HD 30p nízká - 28 Mbps
 • Full HD 30p střední - 46 Mbps
 • Full HD 30p vysoká - 72 Mbps
 • Full HD 60p nízká - 46 Mbps
 • Full HD 60p střední - 75 Mbps
 • Full HD 60p vysoká - 125 Mbps
 • UHD 4K 30p nízká - 78 Mbps
 • UHD 4K 30p střední - 122 Mbps
 • UHD 4K 30p vysoká - 198 Mbps
 • UHD 4K 60p nízká - 125 Mbps
 • UHD 4K 60p střední - 195 Mbps
 • UHD 4K 60p vysoká - 338 Mbps
Tady jsou výsledky. Vidíme, že datové toky jsou při H.264 poměrně vysoké, takže se není třeba bát, že by byla kvalita výsledného videa nějak moc nízká. Už nejnižší kvalita Full HD videa při 60p dosahuje 46 Mbps, přičemž fotoaparáty většinou takové video ukládají do 28 Mbps. Maximální kvalita u 4K60p dosahuje téměř 340 Mbps, což je opravdu mnoho.
 
Pokud jde o H.265, zde jsem zaznamenal různorodě menší datový tok. U menších rozlišení a nižších kvalit byl datový tok zhruba 50 % ve srovnání s H.264, naopak u vyšších rozlišení a vyšší nastavené kvality byly rozdíly menší a datový tok se pohyboval okolo 80 % toho, co mělo H.264.

Ačkoli má Zoner Photo Studio X pár příjemných vlastností, setkal jsem se i s několika nedokonalostmi. Zde je ale otázkou, zda jde jen o problém něčeho v mém počítači nebo o obecný problém softwaru (na internetu se bohužel Zoner moc neprobírá, takže nezjistíte, zda jiní uživatelé nemají stejný problém). Ve zkratce zmíním některé problémy, na něž jsem narazil:
 • Špatná kompatibilita s MTS soubory ze Sony. Aplikace je dokáže načíst a také převést, bohužel ne dokonale. Výsledek se mírně seká, ačkoli původní video jede na témže počítači plynule. Pokud video jakkoli kdekoli střihnu a nepřevedu jej tedy celé bez střihu, konverze trvá hodiny, ne-li dny a výsledek nelze přehrát. Zkoušel jsem převést např. jedinou sekundu videa a zabralo to věčnost.
 • Neznámé problémy. Vytvářel jsem asi 7minutové video s ukázkami 4K30p videosekvencí z testovaného fotoaparátu. Po několika hodinách převádění se objevila hláška "Ukládání videa selhalo" bez jakéhokoli dalšího vysvětlení. Nemáte šanci zjistit, co bylo špatně, kde nastala chyba, proč nastala. Je jeden z klipů špatný, došla paměť,...? Když jsem totiž toto video rozdělil na 4 úseky po necelých dvou minutách, všechny čtyři byly převedeny bez chyby. Nyní je budu muset spojit v jiné aplikaci.

reklama
Nejnovější články
Počet předplatitelů Netflixu přestává růst, vyloučeno není zdražení Počet předplatitelů Netflixu přestává růst, vyloučeno není zdražení
Výsledky Netflixu za 1. čtvrtletí 2021 dokazují, že po loňském boomu se růst nových spotřebitelů velmi výrazně zpomalil. Firma také prohlásila, že nechce vyhrožovat uživatelům, kteří používají sdílená hesla.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
LG gOLED TV byla potvrzena v iF Design Awards. Vsází na skleněný design LG gOLED TV byla potvrzena v iF Design Awards. Vsází na skleněný design
LG nepřestává rozšiřovat svou nabídku OLED TV. Letos představí ještě lifestylový model s inovativním designem, který ponese podivné označení gOLED. Novinka byla potvrzena na stránkách iF Design Awards.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Nová Apple TV 4K (2021) byla představena. S lepším procesorem i ovladačem Nová Apple TV 4K (2021) byla představena. S lepším procesorem i ovladačem
Po letech spekulací byla dnes představena další generace Apple TV. Používá výkonnější procesor A12 Bionic, který umožní přehrávání videí v HDR při vysoké snímkovací frekvenci. Uživatelé se také dočkali redesignu dálkového ovladače.
20.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Nepředstavené televize Philips OLED986 a OLED936 ukázaly svůj design Nepředstavené televize Philips OLED986 a OLED936 ukázaly svůj design
Philips připravuje další dvě OLED TV, které představí v roce 2021. Ještě před tím byly nominovány na iF Design Award, díky čemuž si novinky můžeme prohlédnout v předstihu. Vybaveny budou opět zvukovým systémem Bowers & Wilkins.
20.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Nová řada LG A1 na českém trhu. Kolik stojí levné OLED TV? Nová řada LG A1 na českém trhu. Kolik stojí levné OLED TV?
Na český trh v tichosti vstoupily nové LG OLED TV pro rok 2021 a mezi nimi také zbrusu nová série A1, která by měla tuto technologii zpřístupnit dalším domácnostem. Prozatím jsou k dispozici dvě úhlopříčky, později se přidají další.
19.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik