Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Zapnout a dívat se: Mascom MC5301CR HDCI-PVR

, , recenze
Zapnout a dívat se: Mascom MC5301CR HDCI-PVR
Satelitní přijímač v dnešním testu je dosti všestranný – za jeho výbavu by se nemuseli stydět ani jiní, věhlasnější hráči na trhu. Nabízí mnoho funkcí pro vyložené nadšence a zároveň je už z výroby přednastaven tak, aby uživatel nemusel dělat téměř nic.
Zapnout a dívat se: Mascom MC5301CR HDCI-PVR
Prodleva po zapnutí přijímače je poměrně dlouhá. Bez ohledu na to, zda je přepnuto na SD FTA nebo kódovaný HD kanál, trvá půl minuty, než naběhne obraz a zvuk. Zpoždění při přepínání kanálů je také mírně vyšší – FTA programy do 3 sekund, kódované (SD i HD) kolem 4 sekund. Nejdéle trvá přepínání mezi dvěma kódovanými HD kanály na různých transpondérech (průměrně 5 s). Přijímač občas reaguje se zpožděním nebo nepřesně na povely DO během přepínání programů. Po provedení změn v nastavení některých parametrů přijímač setrvává několik sekund v nečinnosti, kdy zapisuje do paměti nové údaje.


Infolišta zobrazuje stručně mnoho informací .

Po přepnutí kanálu se v info liště zobrazuje číslo předvolby, název programu, název pořadu, čas jeho začátku a konce dle EPG + aktuální pozice, název družice, síla a kvalita signálu, aktuální čas a datum a piktogramy upozorňující na technické parametry vysílání a dostupnost doplňkových služeb (formát obrazu a zvuku, titulky, teletext, kódované/FTA vysílání, zámek, rodičovská ochrana...).


Výběr zvukového doprovodu a titulků lze provést z jedné nabídky.

Set-top-box zpracovává bez problémů obraz v kódování MPEG-2 i MPEG-4 AVC (H.264) s rozlišením 1280 × 720p, 1920 × 1080i, 720 × 576p, 720 × 576i.

Na digitálním výstupu pracuje v módech 1080i,720p,576p. Výstupní rozlišení i formát obrazu lze pohodlně ovládat v nabídce vyvolané jediným stiskem dálkového ovladače.


Funkce „obraz v obraze“


Přijímač podporuje funkci „obraz v obraze“, kdy je možné sledovat obraz dvou kanálů současně. Po stisku příslušného tlačítka dálkového ovladače se kromě aktuálně sledovaného kanálu zobrazí v pravém horním rohu obrazovky zmenšené okno následujícího kanálu. Vložený obraz lze přemísťovat do všech 4 rohů obrazovky, nebo je možné zobrazit oba kanály půl na půl (horizontální předěl).


Základní zobrazení obrazu v obraze.

Je však zvláštní, že v rámci PIPu nelze zobrazit dva kódované kanály současně, a to ani ze stejného transpondéru. Jeden z nich musí být vždy FTA. Přijímač tedy neumí odkódovat data dvou různých kanálů jen s použitím jedné přístupové karty.


Alternativní zobrazení dvou kanálů vedle sebe.


Elektronický programový průvodce (EPG)


Zobrazení EPG je možné v jediné podobě, kdy je vidět časová tabulka pro 11 kanálů na následující 4 hodiny. Zároveň je vidět podrobnější popis vybraného pořadu. Podrobný popis pořadu se zobrazuje také nad infolištou při opakovaném stisku tlačítka „Info“. Zobrazování českých znaků v EPG nečiní přijímači žádné potíže. Zobrazit program jednoho kanálu na delší období než zmíněné 4 hodiny možné není.


EPG v podobě čtyřhodinové časové tabulky pro 11 kanálů.


EPG vysílaného pořadu lze vyvolat také z info lišty.


Teletext, titulky


České teletextové znaky jsou zobrazovány správně, přijímač podporuje VBI teletext (vkládání do výstupního analogového signálu). V dokumentaci není uvedena velikost paměti teletextových stránek, praktická zkouška však prokázala její dostatečnou velikost.


Drobná chybka u českých TXT titulků v zobrazení dlouhého ypsilon.


Chyba je patrná i z testovací stránky teletextu.

Teletextové titulky se zobrazují správně česky, i když s drobnými vadami – dlouhé ypsilon s háčkem namísto čárky a změkčené písmeno „t“ s klasickým háčkem nad ním. Titulky fungují správně při spuštění z menu titulků i při nastavení příslušné stránky v rámci teletextu. Problém se však vyskytne v případě přehrávání uložených záznamů, u těch teletextové titulky zobrazují místo korektní češtiny zcela jiné znaky. DVB titulky nevykazují žádné nedostatky při živém sledování ani ze záznamu.


DVB titulky mají češtinu v pořádku.