Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zapnout a dívat se: Mascom MC5301CR HDCI-PVR

19.8.2010, Jiří Piškula, recenze
Satelitní přijímač v dnešním testu je dosti všestranný – za jeho výbavu by se nemuseli stydět ani jiní, věhlasnější hráči na trhu. Nabízí mnoho funkcí pro vyložené nadšence a zároveň je už z výroby přednastaven tak, aby uživatel nemusel dělat téměř nic.
Kapitoly článku:
Mascom MC5301CR HDCI-PVR je dvoutunerový (twin) satelitní přijímač s funkcí PVR (Personal Video Recorder) určený k příjmu programů jak ve standardním (SD), tak ve vysokém rozlišení (HD). Pracujíce ve standardech DVB-S a DVB-S2 (oba tunery) s podporou kompresních formátů MPEG-2 i MPEG-4 AVC (H.264). Přijímač je nadstandardně vybaven, kromě jiného v něm najdete čtveřici USB portů (3× host, 1× slave) i rozhraní LAN. Záznam prostřednictvím funkcí PVR probíhá na interní pevný disk s kapacitou 250 GB. Podporuje přepínání i natáčení antén pro příjem z více satelitů, nechybí podpora USALS.V krabici je kromě satelitního set-top-boxu přibaleno dálkové ovládání včetně dvou baterií a česká uživatelská příručka. Žádné další příslušenství (HDMI nebo SCART kabel) přibaleno není.


Přístrojová skříň je odvětrávána mnoha otvory.
-pro zvětšení obrázku klikněte-

Přijímač se vyrábí v černém provedení, přední panel je zrcadlově lesklý, vévodí mu centrální fluorescenční displej nazelenalé barvy, který je dobře viditelný i z větší vzdálenosti. Vlevo od displeje je otočný ovladač, pod ním dvojice tlačítek (menu, exit) a zcela na konci tlačítko pro zapnutí přístroje.

V pravé částí předního panelu jsou odklopná dvířka ukrývající USB konektor a dva CI sloty (jeden je obsazen modulem Cryptoworks s firmwarem Mascom), prolis pro vložení přístupové karty naznačující přítomnost interního dekodéru je zaslepen. V manuálu čtečka karet popisována není, jedná se zřejmě o univerzální podobu panelu, která je využívána i u jiných modelů, kde slot pro kartu je.


Zvláštností tohoto modelu je otočný ovladač s tlačítkem.
-pro zvětšení obrázku klikněte-


Pod odklopným víkem jsou 2 CI sloty, z nichž jeden je obsazen modulem Cryptoworks.

Zadní panel odhaluje nadstandardní výbavu přístroje: LNB vstupy prvního a druhého tuneru se smyčkovými výstupy (4× F konektor), tři USB porty (2× host, 1× slave), LAN port (RJ-45), HDMI výstup, dva konektory SCART (TV a VCR), komponentní výstup (3× RCA), kompozitní výstup včetně stereo audio out (3× RCA), rozhraní RS-232C a digitální audio výstup (optický). V pravém horním rohu je napevno připojený napájecí kabel a kolébkový vypínač.


Zadní panel má bohatou konektorovou výbavu.
-pro zvětšení obrázku klikněte-

Dálkový ovladač padne dobře do ruky spíše dlouhoprstým uživatelům (myšleno doslova), jeho šířku zbytečně zvětšují boční stříbrné plastové lišty, které mají zřejmě navodit dojem luxusu, na mě působí spíše kýčovitě. Barevná tlačítka i tlačítka číselné volby by mohla být větší, dalším drobným neduhem je umístění některých tlačítek poměrně blízko spodnímu okraji ovladače (jsou hůře dostupná při manipulaci). Uvedené nedostatky částečně napravuje příjemně pogumovaný povrch tlačítek i celého ovladače. Citlivost přijímače na povely DO je spíše podprůměrná, je tedy nutné mířit přibližně na přístroj.


Stříbrné boční lišty zbytečně zvětšují šířku DO.

Dálkový ovladač je schopen po vložení kódů (výčet v manuálu) ovládat kromě satelitního přijímače také desítky různých televizorů přibližně 55 světových značek (prakticky všechny na českém trhu).

Technické parametry přijímače Mascom MC5301HDCI-PVR
Počet a typ tunerů2× DVB-S/S2
Kmitočtový rozsah (vstup)950–2150 MHz (oba tunery)
Vstupní citlivost (75 Ω)–65 až –25 dBm
DemodulaceQPSK, NBC-QPSK, NBC-8PSK
Symbolová rychlost1–45 MS/s SCPC, MCPC
Napájení LNB V/H14/19 V ±5 % naprázdno, 13/18 V (při max. 500 mA)
DiSEqCVerze 1.2, tónový impuls A/B
Dekódování obrazuMPEG-4 AVC (H.264), MPEG-2 MP@ML
Dekódování zvukuMPEG-1 & MPEG-2 Layer I a II, AC3 (Dolby Digital)
Rozlišení obrazu1080i, 720p, 576i, 576p
Formát obrazu4:3, 16:9
Zvukové módyStereo, duální, joint stereo, mono
Čtečka karetne (kartu lze vložit do přiloženého CI modulu)
CI sloty2× (jeden obsazen modulem Cryptoworks)
Audio/video výstupy1× HDMI, 1× TV SCART (RGB, CVBS, S-Video),
1× VCR SCART (CVBS),
3× RCA komponentní, 1× kompozitní (A/V),
1× digitální optický.
Ostatní rozhraní3× USB 2.0 A (Host), 1× USB 2.0 B (Slave), 1× RS-232C,
1× LAN RJ-45
Interní HDDAno, 250 GB
Displejfluoresenční, 12místný
Napájení90–240 V/50 Hz
Spotřeba32 W max./méně než 1 W (standby)
Rozměry (š × v × h)400 × 60 × 280 mm
Hmotnostasi 3,4 kg
reklama
reklama