Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Windows 7 Media Center: centrum digitální domácnosti?

4.1.2011, Radek Jahoda, recenze
Před časem jsme si představili multimediální centrum MythTV, nyní se nabízí porovnání s něčím jiným. A nejlépe s největším protikladem, kterým je bezesporu Windows Media Center z aktuální verze Windows 7.
Přeskočme nejprve k nastavení programu. V menu nastavení vidíme základní rozdělení, není překvapivé, nejdůlěžitějšími položkami jsou nastavení televize a knihovny médií.Nastavení televize probíhá v několika krocích a snaží se být co nejvíce nápomocné uživateli, aby se nemusel příliš obtěžovat technickými detaily. Prvním krokem je volba oblasti, kde se nacházíme - přesněji státu. Ten je automaticky detekován podle nastavení Windows, ale lze ho změnit.Déle ještě upřesníme polohu podle poštovního směrovacího čísla, čímž WMC zvolí tabulku kanálů a pravděpodobně i dostupných stanic. U nás (tedy v místě mého bydliště) to ale moc nefunguje.Poněkud zvláštností je nutnost souhlasit s podmínkami služby Program televize. Ta má dodat informace o stanicích a také programu stanic, tedy klasickému EPG. To je dostupné online se stahováním po internetu. U DVB vysílání je ale přijímáno z éteru a tedy internet k tomuto není potřeba. Pokud ale nesouhlasíme, nebude EPG přijímáno ani z DVB. Pokud chceme tedy využívat EPG, musíme souhlasit tak jako tak.Dále je nabídnuta další služba - PlayReady. Jde o aplikaci DRM na obsah přijímaný z internetu. Každému uživateli bude vygenerován jedinečný klíč, který je použit pro stáhnutá média z internetu. Pouze uživatel daného klíče je oprávněn tento obsah přehrát, zkopírování do jiného přístroje nebo počítače je zbytečné, nepůjde tam přehrát. S nabídnutou smlouvou nemusíme souhlasit, pak ale nebude dostupné stahování a streamování médií po internetu.Poté se konečně dostaneme k vyhkedávání stanic. Nejprve zvolíme způsob příjmu televize - kabel, satelit nebo anténu.Při příjmu po kabelu se počítá se set-top-boxem, analogovým příjmem a na výběr je i digitální příjem. U antény je na výběr analogový příjem nebo digitální DVB. Satelitní jsem nezkoušel, protože nemám satelitní přijímač. Hledat je možné i na více kartách, což je vhodné pro simultánní nahrávání. Po nastavení výběru se spustí vyhledávání, během tohoto procesu se zobrazuje seznam nalezených stanic.V mém případě byly nalezeny všechny stanice, pokud by se tak nestalo, není zde možnost vložit přímo frekvenci nebo kanál. Žádné manuální nastavení.

Přejděme na nastavení knihoven multimediálních souborů - obrázků, videí, filmů a hudby. Pro tyto typy lze nastavit složky, kde se budou média vyhledávat. Ty mohou být i v jiném počítači, připojeném přes počítačovou síť, například datové úložiště.Vyhledávání pak chvilku trvá, může ale běžet i na pozadí.V nastavení je mnoho dalších položek. Například výběr barevného schématu, animace přechodů, nastavení připojení k internetu, reproduktorů, displeje, automatického stahování názvů skladeb a informací, rodičovská kontrola, posílání informací o používání zpět výrobci atd. Asi nemá cenu je všechny procházet, pro náš účel představení to není důležité.
reklama