Windows 7 Media Center: centrum digitální domácnosti?

Windows 7 Media Center: centrum digitální domácnosti?
, , recenze
Před časem jsme si představili multimediální centrum MythTV, nyní se nabízí porovnání s něčím jiným. A nejlépe s největším protikladem, kterým je bezesporu Windows Media Center z aktuální verze Windows 7.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
 1. Windows 7 Media Center: centrum digitální domácnosti?
 2. Nastavení
 3. TV
 4. Média
 5. Doplňky
 6. Závěr
reklama
Těch protikladů je více.
 • MythTV je zdarma, Windows Media Center (dále jen WMC) koupíte spolu s Windows 7.
 • MythTV běží na Linuxu, WMC pod Windows.
 • MythTV je otevřený, stále se vyvíjí, každý se může zapojit, WMC je konečný produkt.
 • MythTV je zaměřen na otevřené formáty a sdílení, WMC je napojen na prodej hudby s DRM
 • MythTV je děláno samotnými uživateli pro sebe, WMC je pokus komerční firmy vypálit rybník ostatním přibalením dodatečného software k systému, který používá většina lidí, takže již nebudou mít potřebu stahovat nic jiného (podobně jako s Windows Media Playerem).
 • MythTV je koncipováno jako jediný (the one and only) program pro samostatný běh na počítači v obývacím pokoji, WMC je spíše doplněk Windows.
 • MythTV má koncepci klient-server, WMC je samostatný program.

Ať tak či onak, WMC rozhodně stojí za vyzkoušení, obzvlášť pokud ho již máte standardně nainstalován a pak také proto, že MythTV prostě do Windows nenainstalujete (existují i jiné programy, na ty se pak podíváme někdy v budoucnu). WMC tak může dobře posloužit v situacích, kdy je prostě zbytečné instalovat robustnější systémy - například na notebooku, na studentských kolejích, v dětském pokoji apod. V neposlední řadě pak WMC vypadá moderně s některými novými prvky, které konkurenční produkty nenabízejí.

Podobně jako ostatní software typu multimediálních center i WMC nabízí kombinaci příjmu televize s možností nahrávání, přehrávání nahrávek i libovolného videa nebo hudby s knihovními funkcemi. Právě tato kombinace je v poslední době kvůli pohodlí velice vyhledávána, obzvláště pokud vše lze ovládat dálkovým ovladačem z pohodlí vzdáleného křesla. Přímo od Microsoftu lze i dokoupit dálkový ovladač nebo lze využít dálkového ovladače, který je dodáván k mnoha TV tunerům.
K instalaci nejde co dodat, protože vše je předinstalováno spolu s Windows 7, nainstalovat je nutné jen ovladače k TV kartě. Já testoval s pomocí USB přijímače Leadtek WinFast DTV Dongle H. V plánu bylo i vyzkoušet jednu starší kartu ATI TV Wonder, tu se mi ale pod Windows 7 nepodařilo rozchodit kvůli chybějícím ovladačům. V Linuxu přitom tato karta funguje bez problémů. Je to prostě naopak - na LInuxu nefungují nové karty, ve Windows nefungují staré.

První spuštění WMC zobrazí uvítací obrazovku, kterou je nutné "odkliknout".Další krok je opět jen informační - uvítací. Zde ale již uživatel získá částečnou představu o fungování grafického rozhraní programu. To je opravdu pěkně provedené, moderní a přítulné.Poté ale je již nabídnuta možnost konfigurace a zjištění dalších informací. Konfigurace může být expresní kdy nenastavujeme vůbec nic, nebo vlastní.U vlastního nastavení je nabídnuta konfigurace televizních karet, zobrazení, reproduktorů a knihoven médií.Všechna tato nastavení jsou dostupná rovněž z normálního menu programu.
reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik