Trojice DVD rekordérů: Orava, Panasonic, Sony
17.9.2007, Jan Dedek, recenze
Po testu DVD přehrávačů se dnes zaměříme na DVD rekordéry, avšak pouze na tři modely značek Orava, Panasonic a Sony, jelikož samotné rekordéry jsou na ústupu a ani výrobci už o jejich výrobu a propagaci nemají moc velký zájem. Běžný uživatel si buď koupí pouze přehrávač a pokud chce i něco nahrávat, pořídí si raději HDD/DVD rekordér, tedy rekordér s pevným diskem (oproti DVD rekordéru poskytuje neporovnatelné pohodlí).
Kapitoly článku:
Co si přinesete domů
Jako poslední se podíváme na balení přístroje Sony RDR-GX350. Ten je zabalen v podobné krabici jako Panasonic, ale její potisk je laděn do červené. Sony se k přírodě chová šetrněji, přístroj je zabalen v pěnovém obalu, který je snáze rozložitelný než igelit a navíc není uložen v polystyrenu, ale v kartónových výplních. V krabici naleznete následující:
- DVD rekordér
- 1x dálkové ovládání
- 1x CZ manuál
- 4x cizojazyčný manuál (nejspíše je tam portugalština a nějaké pobaltské jazyky)
- 1x kartu s informacemi o evropské záruce (asi ve 20 jazycích)
- 2ks baterií AA, přímo značky Sony
- 1x anténní kabel
- 1x odpojitelný napájecí kabel
Vzhled
Šasi přehrávače je vyrobeno z tenkého ocelového plechu, v černé barvě. Čelní panel přehrávače je vyroben z černého plastu s integrovanou metalickou lištou. Dvířka vypalovačky jsou umístěna zhruba uprostřed, v pravé polovině čela je pod kouřovým plastem umístěn stavový displej a pod ním ovládací prvky.
Konektory vstupu, jsou skryty pod dvířky, která zabírají celou dolní polovinu čelního panelu. Pod dvířky se skrývají konektory vstupu - kompozitní AV (audio L+R a video), konektor S-Video a překvapením je, že zde nenajdeme DV konektor (FireWire), který byl vždy Sony prosazován.
Zadní panel je osazen dvěma konektory SCART, výstupem kompozitního videa, dále analogovým stereo audio výstupem, koaxiálním digitálním audio výstupem, výstupem S-Video, komponentním výstupem (YPbPr) a výstupem HDMI a nesmíme také zapomenout na konektory tuneru.
Designově je přístroj Sony nejpovedenější a nejčistší z celé trojice a je také nejlépe zpracován, navíc obsahuje rozhraní HDMI, které ho posouvá zase o něco výše.
Co najdete uvnitř
Sony má vnitřní konstrukci řešenou podobně jako Panasonic, kabely jsou omezeny na minimum a díky tomu je vnitřek přístroje pěkně přehledný. V levém vnitřním části rekordéru je umístěna deska s výstupními konektory, v přední části je k této desce připojen stavový displej, vstupní konektory a ovládací prvky. Vypalovačka je umístěna zhruba uprostřed přístroje a nemá integrováno IDE rozhraní, takže jí nelze připojit k počítači.
Za vypalovačkou je umístěn ovládací čip, který je schovaný za velikým rozvaděčem tepla (je na něm umístěno logo TVF) viz následující obrázek:
Deska zdroje je umístěna v pravé části přístroje, z ní sice kabely vycházejí, ale jsou pěkně uspořádány. Za zdrojem je umístěn ventilátor, který vysává teplý vzduch z přístroje a světe div se, ventilátor je tak tichý, že o něm vůbec nevíte.
- detail zdroje s ventilátorem -
A nakonec jedna taková malá perlička, rekordér Sony je vyroben v Malajsii, podívejte se ale na detail tuneru a budete možná překvapeni:
- tuner je vyroben u nás -