Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Toshiba Camileo X100: nejlepší z řady

20.4.2010, Jan Vítek, recenze
Dnes přinášíme recenzi nové videokamery Toshiba řady Camileo. Model X100 stojí na vrcholu své řady s rozlišením 10 megapixelů, desetinásobným zoomem, třípalcovým dotykovým displejem či 4GB vestavěnou pamětí. Pojďme na ni.
Kapitoly článku:
Nové modely Toshiba Camileo byly představeny na konci minulého roku a jednalo se o kamery Camileo S20, H30 a X100. Naše testovaná X100 tedy stojí na vrcholu své řady, což neplatí pro již testovaný model Camileo P30. Ten však dopadl neslavně, a tak doufejme, že X100 se předvede v daleko lepším světle. Ostatně, dle specifikací by tomu mělo být. Camileo X100 je prezentována jako kamera pro náročné uživatele a i když bylo původně prezentováno, že nabízí rozlišení do 1080i, pak dle aktuálních specifikací to je plné HD rozlišením, tedy 1080p při 30 FPS.Nechybí zde ani možnost pořizování fotografií ve slušném rozlišení 10 megapixelům, pořizování záznamů s vysokým počtem snímků za sekundu (ve WQVGA - 424 x 240 - to má být až 240 FPS) a při největším přiblížení se bude hodit stabilizace, i když tu je pouze elektronická. Je tedy zřejmé, že se Camileo X100 nemůže svými specifikacemi rovnat těm nejlepším kamerám Canon, Panasonic, Sony či jiným, avšak také se dá sehnat již za cenu něco málo přes 6 tisíc korun i s daní.Kamera přišla v pěkné a pevné bílé krabici, kde byla velmi dobře chráněna měkkým pěnovým materiálem a pod sebou měla uloženo příslušenství.


Příslušenství


Společně s videokamerou nám Toshiba dodá jednoduché membránové dálkové ovládání, díky němuž můžeme ovládat záznam, pohyb v menu, zoom, přehrávání a přepínání mezi režimem fotografování a natáčení videa. Hodit se bude také měkký váček pro přenášení a malý hadřík pro vyleštění povrchu, protože jde o další z nekončící řady produktů s lesklým povrchem.Chybět nesmí ani manuál a informace o záruce. Manuál je stručný, pouze na osm stran o něco větších než A6, ale alespoň je v češtině. Další nezbytností je doprovodný software dodávaný na CD. Jde jednak o balík aplikací od firmy ArcSoft a pak Magix "Video Deluxe 15 Plus" (verze trial).

Tradiční výbavou videokamer je rovněž kabeláž, kam se dá zařadit také napájecí/dobíjecí adaptér. Bohužel, ten někdo před tím, než se k nám kamera dostala, jednoduše ztopil, avšak naštěstí jsme mohli kameru dobít také z portu USB. K tomu dostaneme kabel, stejně jako HDMI k propojení třeba s televizorem, k čemuž poslouží A/V kabel (kompozitní video plus dva audio kanály). To je z příslušenství vše.


Software


Do seznamu software od firmy ArcSoft patří celkem sedm aplikací, ovšem ty si samozřejmě nemusíme instalovat všechny. Nejdůležitější aplikací je MediaImpression 2, přičemž ostatní slouží spíše jako doplňky. Jde o ArcSoft Connect starající se o aktualizaci ostatních aplikací, ArcSoft Panorama Maker 4, jehož název hovoří za vše, pak ArcSoft PhotoStudio Darkroom 2 sloužící pro upravování digitálních fotografií, tedy takový zjednodušený Photoshop včetně prohlížeče souborů. ArcSoft Print Creations nám umožní tvořit kalendáře, alba a podobné věci, ArcSoft Scan-n-Stitch Deluxe slouží pro obsluhu skeneru, což v tomto případě nemá velký smysl instalovat, pokud tedy nějaký nevlastníte a nakonec ArcSoft Video Downloader umí stahovat videa ve flashi z webových stránek.

Celkově je tento softwarový balík trošku moc přeplácaný roztahovačný, což dokazuje tím, že v mém případě při instalaci dokonale ignoroval asociace souborových typů, které mu byly odepřeny a stejně si je natruc nastavil. Takovýto software nerespektující přání uživatele ihned budí podezření a osobně bych doporučoval využívat snad jen pouze MediaImpression 2, který má přímé spojení s využíváním videokamery.


ArcSoft MediaImpression 2
- klikněte pro zvětšení -

Všímejme si už ale samotné aplikace MediaImpression 2, jež nabízí klasické funkce pro úpravu videa i fotografií. Nejdříve je třeba ale importovat tato data na pevný disk, k čemuž neslouží nic jiného než příkaz import, ale pak jsou zde také jiné volby, třeba webkamera, nebo funkce pro přímé tisknutí fotografií.


ArcSoft MediaImpression 2
- klikněte pro zvětšení -

S importovanými daty, které si můžeme ale v podstatě i jednoduše zkopírovat, protože kamera se chová jako Mass Storage, si pak můžeme stvořit film i s titulky. Funkce pro střih jsou samozřejmostí a dnes již v podstatě také funkce pro přímý upload na YouTube. Dále je možné přidělávat různé rámečky, atp. Celkově tento program není nijak výjimečný a jde jen a pouze o variaci na jednoduše ovladatelnou aplikaci pro běžné uživatele. Příjemnou funkcí ale je přehrávání videí v plovoucím okně, které na nás vybafne po přejetí myší nad náhledem (viz screenshot).

Pokud ale budete chtít vytvořit ze záběrů video a zkonvertovat si je pro přehrávání v PC, program vám nabídne převod třeba do WMV a pak oznámí, že nesedí poměry stran. Jenomže i v rozšířené nabídce tento poměr nelze změnit, stejně jako nelze nastavit vyšší rozlišení než 640 x 480. Nabídka je zkrátka silně omezená a jen trošku náročnější uživatele neuspokojí.

Toshiba Camileo X100
Snímač
Obrazový snímač CMOS
Rozlišení snímače 10 megapixelů
Objektiv
Typ objektivu Toshiba
Optický zoom / digitální zoom 10násobný optický, 10násobný digitální (celkově až 100násobný)
Clona F=2.0 (W) - 2.8 (T)
Ohnisko 5,9 - 59 mm
Makro 1 cm, normální režim od 10 cm
Průměr filtru nemá závit
Krytka objektivu manuální
Funkce kamery
Stabilizátor obrazu ano, digitální
Minimální osvětlení Ikona Odkaz na databázi
Vyvážení bílé Auto, Denní světlo, Zářivka, Žárovka
Scénický režim (AE) Automatický, Pokožka, Noc, Protisvětlo, Černobílý, Klasický, Negativ
Zostření ne
Zpomalený záznam ano (až 240 snímků za sekundu)
Video svítilna ne
Stroboskopický blesk ano
Větrný filtr ne
LCD displej
LCD displej 3palcový s dotykovým ovládáním
Poměr stran obrazu 4:3
Hledáček ne
Záznamová média
Médium 1 128 MB SLC Flash Memory, 4 GB MLC Flash Memory
Médium 2 SD/SDHC (až 32 GB)
Záznamový formát
Video AVI (Full HD H.264)
Audio Stereo, 48 kHz
Fotografie JPEG
Rozlišení
Video FHD (1920 x 1080p / 30 FPS)
FHD (1920 x 1080i / 60 FPS)
HD (720p / 60 FPS)
HD (720p/30 FPS)
VGA (640 x 460 / 30 FPS)
Fotografie 16 MPix: 4608 x 3456
10 MPix: 3644 x 2748
3 MPix: 2048 x 1536
Doba záznamu (dle výrobce pro 4GB interní paměť)
FHD (1920 x 1080p / 30 FPS) 48 minut
FHD (1920 x 1080i / 60 FPS) 48 minut
HD (720p / 60 FPS) 60 minut
HD (720p/30 FPS) 120 minut
VGA (640 x 460 / 30 FPS) 240 minut
Rozhraní
USB ano
IEEE 1394 ne
Kompozitní ano
S-Video ne
Komponentní video ne
mini HDMI ano
Externí mikrofon ne
Baterie
Typ Lithium-iontová - NP120
Kapacita 6,29 Wh při 3,7 V
Doba nabíjení ?
Výdrž (dle výrobce) 2 hodiny
Příslušenství
Dálkový ovladač ano
Ochranný obal / pouzdro ano
AV kabel ano
Komponentní kabel ne
Kabel HDMI ano
USB kabel ano
Kolébka ne
Záznamové médium ne (kamera má interní 4 GB elektronické paměti)
Software ArcSoft, Magix "Video Deluxe 15 Plus" (verze trial)
Rozměry (š × v × h) 62,3 × 68 × 122 mm
Hmotnost 270 gramů bez baterie
 

Požadavky na systém:
  • Microsoft Windows XP / Vista / Windows 7
  • CPU Intel Pentium III 800 MHz a lepší
  • 256 MB operační paměti a 700 MB na pevném disku
  • 4 x CD-ROM
  • 1 volný USB port