Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Toshiba Camileo X100: nejlepší z řady

, , recenze
Toshiba Camileo X100: nejlepší z řady
Dnes přinášíme recenzi nové videokamery Toshiba řady Camileo. Model X100 stojí na vrcholu své řady s rozlišením 10 megapixelů, desetinásobným zoomem, třípalcovým dotykovým displejem či 4GB vestavěnou pamětí. Pojďme na ni.
Toshiba Camileo X100: nejlepší z řady
Kapitoly článku:
Nové modely Toshiba Camileo byly představeny na konci minulého roku a jednalo se o kamery Camileo S20, H30 a X100. Naše testovaná X100 tedy stojí na vrcholu své řady, což neplatí pro již testovaný model Camileo P30. Ten však dopadl neslavně, a tak doufejme, že X100 se předvede v daleko lepším světle. Ostatně, dle specifikací by tomu mělo být. Camileo X100 je prezentována jako kamera pro náročné uživatele a i když bylo původně prezentováno, že nabízí rozlišení do 1080i, pak dle aktuálních specifikací to je plné HD rozlišením, tedy 1080p při 30 FPS.Nechybí zde ani možnost pořizování fotografií ve slušném rozlišení 10 megapixelům, pořizování záznamů s vysokým počtem snímků za sekundu (ve WQVGA - 424 x 240 - to má být až 240 FPS) a při největším přiblížení se bude hodit stabilizace, i když tu je pouze elektronická. Je tedy zřejmé, že se Camileo X100 nemůže svými specifikacemi rovnat těm nejlepším kamerám Canon, Panasonic, Sony či jiným, avšak také se dá sehnat již za cenu něco málo přes 6 tisíc korun i s daní.Kamera přišla v pěkné a pevné bílé krabici, kde byla velmi dobře chráněna měkkým pěnovým materiálem a pod sebou měla uloženo příslušenství.


Příslušenství


Společně s videokamerou nám Toshiba dodá jednoduché membránové dálkové ovládání, díky němuž můžeme ovládat záznam, pohyb v menu, zoom, přehrávání a přepínání mezi režimem fotografování a natáčení videa. Hodit se bude také měkký váček pro přenášení a malý hadřík pro vyleštění povrchu, protože jde o další z nekončící řady produktů s lesklým povrchem.Chybět nesmí ani manuál a informace o záruce. Manuál je stručný, pouze na osm stran o něco větších než A6, ale alespoň je v češtině. Další nezbytností je doprovodný software dodávaný na CD. Jde jednak o balík aplikací od firmy ArcSoft a pak Magix "Video Deluxe 15 Plus" (verze trial).

Tradiční výbavou videokamer je rovněž kabeláž, kam se dá zařadit také napájecí/dobíjecí adaptér. Bohužel, ten někdo před tím, než se k nám kamera dostala, jednoduše ztopil, avšak naštěstí jsme mohli kameru dobít také z portu USB. K tomu dostaneme kabel, stejně jako HDMI k propojení třeba s televizorem, k čemuž poslouží A/V kabel (kompozitní video plus dva audio kanály). To je z příslušenství vše.


Software


Do seznamu software od firmy ArcSoft patří celkem sedm aplikací, ovšem ty si samozřejmě nemusíme instalovat všechny. Nejduležitější aplikací je MediaImpression 2, přičemž ostatní slouží spíše jako doplňky. Jde o ArcSoft Connect starající se o aktualizaci ostatních aplikací, ArcSoft Panorama Maker 4, jehož název hovoří za vše, pak ArcSoft PhotoStudio Darkroom 2 sloužící pro upravování digitálních fotografií, tedy takový zjednodušený Photoshop včetně prohlížeče souborů. ArcSoft Print Creations nám umožní tvořit kalendáře, alba a podobné věci, ArcSoft Scan-n-Stitch Deluxe slouží pro obsluhu skeneru, což v tomto případě nemá velký smysl instalovat, pokud tedy nějaký nevlastníte a nakonec ArcSoft Video Downloader umí stahovat videa ve flashi z webových stránek.

Celkově je tento softwarový balík trošku moc přeplácaný roztahovačný, což dokazuje tím, že v mém případě při instalaci dokonale ignoroval asociace souborových typů, které mu byly odepřeny a stejně si je natruc nastavil. Takovýto software nerespektující přání uživatele ihned budí podezření a osobně bych doporučoval využívat snad jen pouze MediaImpression 2, který má přímé spojení s využíváním videokamery.


ArcSoft MediaImpression 2
- klikněte pro zvětšení -

Všímejme si už ale samotné aplikace MediaImpression 2, jež nabízí klasické funkce pro úpravu videa i fotografií. Nejdříve je třeba ale importovat tato data na pevný disk, k čemuž neslouží nic jiného než příkaz import, ale pak jsou zde také jiné volby, třeba webkamera, nebo funkce pro přímé tisknutí fotografií.


ArcSoft MediaImpression 2
- klikněte pro zvětšení -

S importovanými daty, které si můžeme ale v podstatě i jednoduše zkopírovat, protože kamera se chová jako Mass Storage, si pak můžeme stvořit film i s titulky. Funkce pro střih jsou samozřejmostí a dnes již v podstatě také funkce pro přímý upload na YouTube. Dále je možné přidělávat různé rámečky, atp. Celkově tento program není nijak výjimečný a jde jen a pouze o variaci na jednoduše ovladatelnou aplikaci pro běžné uživatele. Příjemnou funkcí ale je přehrávání videí v plovoucím okně, které na nás vybafne po přejetí myší nad náhledem (viz screenshot).

Pokud ale budete chtít vytvořit ze záběrů video a zkonvertovat si je pro přehrávání v PC, program vám nabídne převod třeba do WMV a pak oznámí, že nesedí poměry stran. Jenomže i v rozšířené nabídce tento poměr nelze změnit, stejně jako nelze nastavit vyšší rozlišení než 640 x 480. Nabídka je zkrátka silně omezená a jen trošku náročnější uživatele neuspokojí.


Toshiba Camileo X100
Snímač
Obrazový snímačCMOS
Rozlišení snímače10 megapixelů
Objektiv
Typ objektivuToshiba
Optický zoom / digitální zoom10násobný optický, 10násobný digitální (celkově až 100násobný)
ClonaF=2.0 (W) - 2.8 (T)
Ohnisko5,9 - 59 mm
Makro 1 cm, normální režim od 10 cm
Průměr filtrunemá závit
Krytka objektivumanuální
Funkce kamery
Stabilizátor obrazuano, digitální
Minimální osvětleníIkona Odkaz na databázi
Vyvážení bíléAuto, Denní světlo, Zářivka, Žárovka
Scénický režim (AE)Automatický, Pokožka, Noc, Protisvětlo, Černobílý, Klasický, Negativ
Zostřeníne
Zpomalený záznamano (až 240 snímků za sekundu)
Video svítilnane
Stroboskopický bleskano
Větrný filtrne
LCD displej
LCD displej3palcový s dotykovým ovládáním
Poměr stran obrazu4:3
Hledáčekne
Záznamová média
Médium 1128 MB SLC Flash Memory, 4 GB MLC Flash Memory
Médium 2SD/SDHC (až 32 GB)
Záznamový formát
VideoAVI (Full HD H.264)
AudioStereo, 48 kHz
FotografieJPEG
Rozlišení
Video FHD (1920 x 1080p / 30 FPS)
FHD (1920 x 1080i / 60 FPS)
HD (720p / 60 FPS)
HD (720p/30 FPS)
VGA (640 x 460 / 30 FPS)
Fotografie16 MPix: 4608 x 3456
10 MPix: 3644 x 2748
3 MPix: 2048 x 1536
Doba záznamu (dle výrobce pro 4GB interní paměť)
FHD (1920 x 1080p / 30 FPS)48 minut
FHD (1920 x 1080i / 60 FPS)48 minut
HD (720p / 60 FPS)60 minut
HD (720p/30 FPS)120 minut
VGA (640 x 460 / 30 FPS)240 minut
Rozhraní
USBano
IEEE 1394ne
Kompozitníano
S-Videone
Komponentní videone
mini HDMIano
Externí mikrofonne
Baterie
TypLithium-iontová - NP120
Kapacita6,29 Wh při 3,7 V
Doba nabíjení?
Výdrž (dle výrobce)2 hodiny
Příslušenství
Dálkový ovladačano
Ochranný obal / pouzdroano
AV kabelano
Komponentní kabelne
Kabel HDMIano
USB kabelano
Kolébkane
Záznamové médiumne (kamera má interní 4 GB elektronické paměti)
SoftwareArcSoft, Magix "Video Deluxe 15 Plus" (verze trial)
Rozměry (š × v × h)62,3 × 68 × 122 mm
Hmotnost270 gramů bez baterie

Požadavky na systém:
  • Microsoft Windows XP / Vista / Windows 7
  • CPU Intel Pentium III 800 MHz a lepší
  • 256 MB operační paměti a 700 MB na pevném disku
  • 4 x CD-ROM
  • 1 volný USB port