Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Toshiba Camileo SX900: štíhlá novinka

4.8.2010, Jan Vítek, recenze
Dnešním námětem na recenzi se stala nová videokamera Camileo SX900 od společnosti Toshiba, která nabízí spíše levnější modely pro běžné spotřebitele. Ani tato není výjimkou, a tak se podívejme, co vše dokáže za cca 8000 Kč nabídnout.
Kapitoly článku:
Videokamera Toshiba Camileo SX900 byla poprvé představena uprostřed letošního jara společně s modelem SX500. Ten je její levnější alternativou nabízející nižší rozlišení čipu, nižší optický zoom a na druhou stranu potřebuje větší osvětlení scény a má o chlup vyšší hmotnost. To si můžete ostatně sami ověřit v této aktualitě. Samotná Camileo SX900 je tedy zástupce malých videokamer, kterou bude možné jednoduše nosit v kapse, i když samozřejmě dnes existují i menší, a to třeba přímo z nabídky firmy Toshiba.
 

 
Popřípadě si lze pořídit ještě menší modely od Samsungu, ovšem takové kamery již obyčejně nemají klasický tvar s vyklápěcím displejem, protože jsou tak malé, že by to postrádalo smysl.Kamerku dostaneme v malé bílé krabici, kde je hned na vrchu zabalená v malém sáčku a pod ní je veškeré příslušenství. Na to se ihned podíváme.


Příslušenství


V krabici pod kamerou se toho rozhodně nenachází málo. Hned první fotografie ukazuje napájecí soustavu vhodnou pro zapojení do evropských, britských i amerických (USA) zásuvek. Vedle toho je tu také kabel pro vyvedení kompozitního videa se dvěma audiokanály a do stejného univerzálního konektoru se zapojí i dodávaný kabel rozhraní USB. Na fotografii je také uprostřed oka vytvořeného z kabelu HDMI také malá krytka objektivu.Na cesty se bude také dobře hodit malý černý váček, na nějž se však nemůžeme spolehnout v případě upuštění kamery na zem, pak je tu jednoduché poutko, jež se připevní jednak za očko a pak za závit pro stativy, vedle toho tu je i poutko pro připevnění krytky objektivu, což se velmi hodí, protože tu jinak nebude žádný problém ztratit. Nutností je také CD se softwarovou výbavou a tiskoviny.
Software


Software dodávaný na přiloženém CD je stejný, jako se dodává i k jiným videokamerám Toshiba vyšších řad. Základem je balík software firmy ArcSoft a pak zkušební verze již daleko použitelnějšího MAGIX Video Deluxe 15 Plus.

Do seznamu software od firmy ArcSoft patří celkem sedm aplikací, ovšem ty si samozřejmě nemusíme instalovat všechny. Nejduležitější aplikací je MediaImpression 2, přičemž ostatní slouží spíše jako doplňky. Jde o ArcSoft Connect starající se o aktualizaci ostatních aplikací, ArcSoft Panorama Maker 4, jehož název hovoří za vše, pak ArcSoft PhotoStudio Darkroom 2 sloužící pro upravování digitálních fotografií, tedy takový zjednodušený Photoshop včetně prohlížeče souborů. ArcSoft Print Creations nám umožní tvořit kalendáře, alba a podobné věci, ArcSoft Scan-n-Stitch Deluxe slouží pro obsluhu skeneru, což v tomto případě nemá velký smysl instalovat, pokud tedy nějaký nevlastníte a nakonec ArcSoft Video Downloader umí stahovat videa ve flashi z webových stránek.

Celkově je tento softwarový balík trošku moc přeplácaný roztahovačný, což dokazuje tím, že v mém případě při instalaci dokonale ignoroval asociace souborových typů, které mu byly odepřeny a stejně si je natruc nastavil. Takovýto software nerespektující přání uživatele ihned budí podezření a osobně bych doporučoval využívat snad jen pouze MediaImpression 2, který má přímé spojení s využíváním videokamery.


ArcSoft MediaImpression 2
- klikněte pro zvětšení -

Všímejme si už ale samotné aplikace MediaImpression 2, jež nabízí klasické funkce pro úpravu videa i fotografií. Nejdříve je třeba ale importovat tato data na pevný disk, k čemuž neslouží nic jiného než příkaz import, ale pak jsou zde také jiné volby, třeba webkamera, nebo funkce pro přímé tisknutí fotografií.


ArcSoft MediaImpression 2
- klikněte pro zvětšení -

S importovanými daty, které si můžeme ale v podstatě i jednoduše zkopírovat, protože kamera se chová jako Mass Storage, si pak můžeme stvořit film i s titulky. Funkce pro střih jsou samozřejmostí a dnes již v podstatě také funkce pro přímý upload na YouTube. Dále je možné přidělávat různé rámečky, atp. Celkově tento program není nijak výjimečný a jde jen a pouze o variaci na jednoduše ovladatelnou aplikaci pro běžné uživatele. Příjemnou funkcí ale je přehrávání videí v plovoucím okně, které na nás vybafne po přejetí myší nad náhledem (viz screenshot).

Pokud ale budete chtít vytvořit ze záběrů video a zkonvertovat si je pro přehrávání v PC, program vám nabídne převod třeba do WMV a pak oznámí, že nesedí poměry stran. Jenomže i v rozšířené nabídce tento poměr nelze změnit, stejně jako nelze nastavit vyšší rozlišení než 640 x 480. Nabídka je zkrátka silně omezená a jen trošku náročnější uživatele neuspokojí.

A nyní k vlastnostem videokamery Toshiba Camileo SX900:

Toshiba Camileo SX900
Snímač
Obrazový snímač CMOS
Rozlišení snímače 14 Megapixelů (8 MP fyzických)
Objektiv
Typ objektivu Toshiba zoom
Optický zoom / digitální zoom 9x / 10x
Clona 1:2.8 – 3.0
Ohnisková vzdálenost f = 3.2 – 28.8 mm
Průměr filtru -
Krytka objektivu manuální (v příslušenství)
Funkce kamery
Stabilizátor obrazu elektronický stabilizátor (video/photo)
Minimální osvětlení 3 lux (pro video)
Vyvážení bílé auto, slunečno, zamračeno, zářivka, žárovka, jedno stisknutí
Scénický režim (AE) auto, sport, portrét, krajina, sníh a pláž, ohňostroj, lampa
Zostření -
Filtr žádný, kosmetika, černobíle, sépie
Video svítilna LED svítilna (identická s bleskem)
Stroboskopický blesk LED blesk
Větrný filtr ano
LCD displej
LCD displej 6,86 cm (2,7"), Wide Panel Screen
Poměr stran obrazu 16:9
Hledáček -
Záznamová média
Médium 1 interní paměť - cca 70 MB
Médium 2 karty SD/SDHC/SDXC až 64 GB
Záznamový formát
Video MPEG4 (H.264)
Audio Ikona Odkaz na databázi
Fotografie JPEG
Rozlišení
Video FHD (1920 x 1080i / 60fps) / FHD (1920 x 1080p / 30fps)
HD (1280 x 720p / 60fps)
HD (1280 x 720p / 30fps)
VGA (640 x 460 / 30fps)
pouze zvuk
Fotografie 4:3: 8 MP (3264 x 2448) / 3 MP (2048 x 1536) / 2 MP (1600 x 1200) / 0,3 MP (640 x 480)
16:9: 3 MP (2288 x 1288) / 2 MP (1920 x 1080) / 0,9 MP (1280 x 720)
Sequential (4:3): 8 MP (3664 x 2448) / 3 MP (2048 x 1536)
Doba záznamu (dle výrobce pro 1GB paměť)
FHD (1080i/60) 7:29 min
HD (1080p/30) 9:51 min
HD (720p/30) 12:53 min
VGA 31:24 min
Rozhraní
USB 2.0 ano
IEEE 1394 ne
Kompozitní ano
S-Video ne
Komponentní video ne
mini HDMI ano
Externí mikrofon ne
Baterie
Typ Lithium-ion
Kapacita 2,6 Wh (700 mAh / 3,7 V)
Doba nabíjení -
Výdrž (dle výrobce) 60 minut se zapnutým LCD
Příslušenství
Dálkový ovladač ne
Ochranný obal / pouzdro ano
AV kabel ano
Komponentní kabel ne
Kabel HDMI ano
USB kabel ano
Kolébka ne
Záznamové médium ne
Software ano - Magix "Video Deluxe 15 Plus" Trial Version, ArcSoft Media Impression
Rozměry (š × v × h) 33 x 55,4 x 110,5 mm (Š x V x H)
Hmotnost 151,5 g (s baterií)
 

Systémové požadavky:
  • Microsoft Windows XP SP3, Vista, Windows 7
  • CPU Intel Core Duo E440 2,0 GHz a lepší
  • min. 1GB RAM
  • min. 1GB na pevném disku
  • DVD-ROM
  • 1x USB port