Test MPEG-4 kodeků: 1. část

Test MPEG-4 kodeků: 1. část
, , recenze
Problematiku testu kodeků jsme si už představili, tak se můžeme podívat na konkrétní výsledky. Začneme s fenoménem dnešní doby - kodeky založené na MPEG-4 technologii. Vybrány byly ty běžně dostupné, které může kdokoliv použít. Který kodek používáte Vy? Je to ten nejlepší?
K oblíbeným
reklama
Nebudeme to protahovat a řekneme si rovnou, které kodeky to jsou:
  • DivX Pro 6.8
  • VP7 Personal Edition 7.0.10.0
  • WMV9
  • x.264 svn-714 z 27. prosince 2007
  • XviD 1.1.3

Tyto kodeky jsou běžně dostupné pro každého a jsou buď zdarma, nebo jen za relativně nízkou cenu (DivX Pro).

Původně byl plán zařadit i další, např. MainConcept H.264, Elecard H.264, Nero Digital a další, ale ty nejsou zase až tak dostupné nebo používané, takže se zatím spokojíme s těmito pěti. Dalším důvodem je i to, že pět grafů v jednom jsou až dost, aby byly ještě srozumitelné. A že jich bude...

Nejprve si představíme jeden kodek za druhým. Podíváme se, jakým způsobem se mění kvalita s bitrate a následně se podíváme na to hlavní - bitvu mezi nimi pro každý bitrate.

Tento test byl prováděn na desetiminutovém videu vytaženém z kresleného filmu na DVD. Nejde o klasický kreslený film s mnoha jednolitými plochami, naopak je plný grafiky a jemných textur. Hlavním důvodem volby byl fakt, že šlo o velmi zdařile vytvořené DVD, video je čisté bez šumu a artefaktů. Název filmu ale záměrně uvádět nebudu...

Rozložení děje v ukázce je také zajímavé. Hned na začátku je cca minutu pohybující se a několikrát se měnící logo filmové společnosti, poté začíná akční scéna s mnoha pohyby v obraze v trvání cca 2 minut, další cca dvě a půl minuty do asi poloviny ukázky pokračuje akční scéna, ale není již tak dynamická. Druhá polovina je již normální - hodně detailů, hodně klasického pomalého pohybu postaviček s mimikou, pozadí obrazu je také hodně detailní se švenkováním (pohybem do stran) a zoomováním.

Video bude v plném rozlišení PAL 720x576, je ale neprokládané. Nebude prováděna žádná změna velikosti ani jiné úpravy. Každý kodek bude testován při těchto datových tocích: 500, 750, 1000, 1500, 2000, 2500, 3000, 3500 a 4000 kbit/s. Nejvyšší hodnota se již blíží původnímu zkomprimovanému videu ve formátu MPEG-2, který byl přibližně XXXXkbit/s.Nastavení všech kodeků bylo vždy na maximální kvalitu. Rychlost komprese pro nás nebude důležitá, jde nám o kvalitu. Všechny kodeky podporují dvouprůchodové kódování, takže vždy byly použity, samozřejmě jde o variabilní bitrate VBR. Rychlost všech kodeků byla relativně shodná, pouze jeden kodek se značně vymykal, o tom si ale řekneme dále v článku. Dekodér byl rovněž nastaven na optimální hodnoty tak, aby byla kvalita co nejvyšší.

Komprese byla prováděna v programu VirtualDub, jedinou výjimkou je kodek x.264, který pracuje z příkazové řádky. Sice je integrován do ffdshow, avšak zde chybí dvouprůchodové kódování.
reklama
Nejnovější články
Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin
I chvíle u bazénu si můžete zpříjemnit novinkami z Netflixu. I tento měsíc přinášíme přehled pořadů z původní produkce. Premiéru bude mít pátá řada seriálu Lucifer i několik nových dokumentů.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
To nejlepší od Panasonicu. Na trh vstoupily HZ2000 OLED TV To nejlepší od Panasonicu. Na trh vstoupily HZ2000 OLED TV
Teprve nedávno byl zahájen prodej OLED TV ze série Panasonic HZ2000, která představuje vlajkovou loď této značky pro rok 2020. Jak správně tušíte, nejedná se o žádnou lidovku, cena se totiž může přiblížit až ke 100 000 Kč.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Sony SRS-LSR200: přenosný reproduktor k TV zamíří na český trh Sony SRS-LSR200: přenosný reproduktor k TV zamíří na český trh
Zkraje letošního roku představilo Sony v Japonsku přenosný bezdrátový reproduktor, který obsahuje i dálkový ovladač k televizoru. Tento neobvyklý produkt nakonec nabídne i českým zákazníkům. Jaké bude využití?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
TV box Qmikai K1 vám zvládne bezdrátově nabít smartphone TV box Qmikai K1 vám zvládne bezdrátově nabít smartphone
Myslíte si, že vás čínské TV boxy nemají čím překvapit? Novinka Qmikai K1 obsahuje jednu překvapivou funkci, ale kromě toho nabízí i relativně výkonné komponenty a stále ještě aktuální systém Android 10.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix zavádí možnost zrychleného a zpomaleného přehrávání videí Netflix zavádí možnost zrychleného a zpomaleného přehrávání videí
Funkce, kterou Netflix testoval od loňského roku, se nyní dostává ve větším měřítku mezi uživatele. Jedná se o možnost změny rychlosti přehrávání obsahu, která bude dostupná v aplikaci pro Android. Ne všichni jsou ovšem z novinky nadšeni…
Včera, aktualita, Jáchym Šlik