Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test kamer do 20 000: Samsung VP-HMX20C

11.8.2008, Michal Učeň, recenze
Dnes se podíváme na kameru Samsung VP-HMX20C, která za cenu pod 20 000 Kč nabízí funkce, jež jsou u jiných vidět až u vyšší třídy. To vše je zabalené v pěkném designu, se záznamem ve Full HD a výborným ovládáním, kterému prospívá kompaktní válcovitý tvar.
Kapitoly článku:
Společnost Samsung je svou nabídkou videokamer tak trochu výjimečná. V České republice nabízí sice jen tři modely s Flash pamětí, které jsou si velmi podobné, ale zato se zákazníci mohou těšit na vynikající poměr ceny a výkonu. Ostatní výrobci jako Sony nebo Panasonic totiž videokamery podobné té dnes testované prodávají o několik tisíc dráž.
 
Před samotným testem ještě připomínáme, že metodika testování včetně kritérií hodnocení byla popsána v úvodním článku. V závěru se pak dozvíte ohodnocení kamery, konečné porovnání s ostatními modely pak bude zveřejněno až v samostatném článku po proběhnutí všech testů.


- Pro zvětšení klikněte -


Obsah balení


Videokamera Samsung VP-HMX20C nám přišla v poměrně odolné krabici s vnitřními výztužemi, které oddělují jednotlivé části balení do zvláštních přihrádek. Samsung nezklamal ani co se týče obsahu, a tak se můžete těšit třeba z kolébky nebo koženého pouzdra, kompletní výčet je pak na následující fotografii.


- Kompletní obsah balení -

A co tedy uvnitř přesně najdete? Kromě samotné kamery, která je ještě pečlivě chráněna měkkým obalem, je k dispozici bohatá kabeláž, která až na jednu výjimku (kabel HDMI) obsahuje prakticky vše potřebné pro spojení kamery s okolím. Výrobce tak přibalil USB, AV a komponentní kabel.


- Přibalená kabeláž -

Každá lepší kamera by dnes měla mít v příslušenství i dálkové ovládání, které je nezbytné jak při natáčení, tak i při přehrávání na výstupním zařízení. A samozřejmě nechybí ani u "vépédvacítky". Je velmi dobře zpracováno a obsahuje funkce, které potřebujete - zastavení a započetí nahrávání, fotografování, zoom, samospoušť a základní funkce přehrávání. Pokud by vám ani tohle nestačilo, můžete přejet přímo do menu přístroje a tam už si zvolit přímo z nabídky.


- Na ovladači najdete potřebné funkce k záznamu i přehrávání -

Šikovná je také kolébka, která slouží hlavně pro dobíjení baterie. Najdete na ní ale i všechny výstupy, což pak ulehčí manipulaci se zapojováním konektorů vždy, když potřebujete. Kolébce pouze přiřadíte místo ve vaší domácnosti, zapojíte kabeláž a pak už stačí vždy na ni jen kameru položit. Ta se zároveň dobíjí a současně máte přístup k paměťovému médiu na počítači a výstup pro přehrávání na televizi. V kombinaci s dálkovým ovladačem nemůže být přehrávání pohodlnější.


- Kolébka pro kameru eliminuje problémy spojené s častým zapojováním kabelů -

Už jsme zmínili, že balení zahrnuje i kožené pouzdro. Na první pohled je kvalitní a kameru ochrání proti škrábancům při cestování. Pokud byste s sebou ale chtěli vzít i další příslušenství, nebo je pro vás podmínkou alespoň částečná ochrana kamery proti pádu, pak bohužel budete muset dokoupit větší brašnu nebo jiný obal, který by nabídl pevnější konstrukci a přihrádky na doplňky. Na druhou stranu brašna nebývá zrovna samozřejmou součástí základní výbavy, a tak můžeme Samsungu vděčit alespoň za tohle.


- Kožené pouzdro ochrání videokameru pouze před škrábanci -

Výrobce samozřejmě přiložil i potřebný manuál, který je v několika jazykových mutacích včetně češtiny. Najdete v něm však pouze základní informace o ovládání, napájení a zapojení kamery, počítejte tedy s tím, že si budete muset s kamerou trochu pohrát.

V balení jsou ještě dva CD disky - první obsahuje pouze manuál v elektronické formě. Na druhém CD dostanete program k editaci a přehrávání záznamu Cyberlink DVD Suite. Software zahrnuje tři hlavní části - PowerDVD, PowerProducer a PowerDirector. První jmenovaný je určen pro přehrávání filmů ve formátu HD a nabízí všechny potřebné funkce a podporu formátu, v kterém je video na kameře zaznamenáváno.


- Program Cyberlink PowerDVD určený k přehrávání videa v HD kvalitě -

PowerProducer pak umožňuje vytváření DVD nebo AVCHD disků v komplexním balení. Začnete tak s přehráváním videosnímku do počítače a nachystáte si výslednou podobu disku včetně vlastního menu tak, jak je známe u profesionálních DVD filmů. Následné můžete video vypálit přímo na DVD disk. Vše je hotovo za pár minut, ovšem můžete si s programem vyhrát a dosáhnout opravdu pěkných výsledků.


- Program Cyberlink PowerProducer na vytváření DVD disků -

A poslední PowerDirector je určen hlavně uživatelům, kteří si s editací rádi pohrají a chtějí vytvářet opravdu zajímavá videa. Může se jednat jak o profesionály, tak i o amatéry, protože ovládání je intuitivní. Popis by vydal na další článek, ale pokud jste třeba někdy vyzkoušeli MovieMaker od Microsoftu, nebudete mít s ovládáním žádný problém. V nabídce jsou funkce přechodů mezi sekvencemi, filtry, vkládání titulků, úvodních a závěrečných snímků, regulace hlasitosti zvuku nebo přidání vlastního zvukového komentáře či hudby.


- Program Cyberlink PowerDirector určený k editaci videa -

Samsung VP-HMX20C
Snímač
Obrazový snímač 1/1,8" CMOS
Rozlišení snímače 6,4 Mpx
Efektivní pixely (video/foto) 2,1 M / 4,0 M
Objektiv
Typ objektivu HD
Optický zoom / digitální zoom 10x / 100x
F F1,8-2,5
Ohnisková vzdálenost 6,3-63 mm
Průměr filtru 49 mm
Krytka objektivu zabudovaná (automatická)
Funkce kamery
Stabilizátor obrazu EIS
Minimální osvětlení 1 Lux
Vyvážení bílé Auto, 4 režimy, manuální
Scénický režim (AE) Ano
Ostření AF / manuální / dotykové
Zpomalený záznam Ano
Video svítilna Ne
Stroboskopický blesk Ano
Větrný filtr Ano
LCD displej
LCD displej 2,7" 230 000 bodů, dotykový
Poměr stran obrazu 16:9 wide
Hledáček Není
Záznamová média
Médium 1 Integrovaná Flash paměť 8 GB
Médium 2 SDHC / MMC+ slot
Záznamový formát
Video H.264
Audio AAC
Fotografie JPEG
Rozlišení
Video (PAL) - HD 1920 x 1080 (50i / 25p)
Video (PAL) - SD 720 x 576
Fotografie 8 Mpx / 6 Mpx / 4 Mpx / 3 Mpx / 1,5 Mpx / 340 Kpx
Doba záznamu (dle výrobce pro 8 GB paměť)
HD / SuperFine (12 Mb/s) 70 minut
HD / Fine (9 Mb/s) 95 minut
HD / Normal (6 Mb/s) 120 minut
Rozhraní
USB Ano (USB 2.0)
IEEE 1394 Ne
AV Ano (výstup)
S-Video Ano (výstup)
Komponentní video Ano (výstup)
HDMI Ano (výstup)
Externí mikrofon Ano (vstup)
Baterie
Typ IA-BP85ST - Li-ion
Kapacita 7,4 V / 850 mAh
Doba nabíjení (dle výrobce) 100 minut
Výdrž (dle výrobce) 80 minut
Příslušenství
Dálkový ovladač Ano
Ochranný obal / pouzdro Ano
AV kabel Ano
Komponentní kabel Ano
Kabel HDMI Ne
USB kabel Ano
Kolébka Ano
Záznamové médium Ne
Software Ano
Rozměry (š x v x h) 66,0 x 67,2 x 139,0 mm
Hmotnost 456 gramů