Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test DVB-T set-top-boxů: Yamada DTV1300

1.6.2007, Radek Jahoda, recenze
Yamada je v očích zákazníků většinou vnímána jako levnější značka, což ale dnes už zdaleka neplatí a její výrobky jsou plně srovnatelné s konkurencí. Nyní se podíváme na to, jak si bude stát v našem testu set-top-box DTV1300.
Jeho balení je ukázkové, ať už zvnějšku nebo zevnitř.



Uvnitř pak objevíme kromě přijímače i dálkový ovladač s bateriemi a pět návodů v pěti jazycích včetně češtiny.



Přístroj je černé barvy s rozměry 220x38x160mm, ovládací tlačítka jsou umístěna na vrchu, což usnadňuje jejich stisk, díky čemuž se přístroj po stisknutí neposouvá po stole jako u tlačítek umístěných na předním panelu. Samozřejmě pak není vhodné na něj postavit cokoliv jiného. Tlačítka jsou obvyklá - vlevo pro zapnutí-uvedení do stand-by režimu, vpravo pro přepínání stanic.

Klepněte pro zvětšení obrázku

Přední panel je překryt průhledným plastem, na kterém jsou teprve umístěny nápisy a opticky jsou tak zdvojeny, protože se odráží od zadní stěny. Zde se nachází ještě jedna dvoubarevná LED dioda, indikující stav přístroje.



Zadní část je samozřejmě osazena konektory, zleva jsou to nejprve anténní - vstup a průchozí výstup pro připojení dalšího přístroje bez rozdvojky, dále koaxiální digitální výstup S/PDIF, dva SCARTy pro připojení TV (obsahuje kompozitní video a přepínatelné RGB i S-video) a videorekordéru (kompozitní a S-video). Zcela vpravo je ještě sériový konektor pro aktualizaci firmware.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Dálkový ovladač je střední velikosti, tlačítka jsou ale dostatečně velká pro pohodlné ovládání, je nutné si ale zvyknout na docela hluboký stisk. Numerická klávesnice je umístěna dole mezi ovládacím křížem a tlačítky pro přepínání zvukové stopy, titulků a teletextu, což není příliš praktické, protože jsou pak daleko, naštěstí se nepoužívají zase tak často.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Po otevření přístroje najdeme vše na jedné desce, na předním panelu je ještě deska s čidlem dálkového ovládání a LED diodou. Jako tuner je použit LG TDTM-G352D.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Demodulaci obstarává obvod AF9003 od čínské firmy AFA Technologies.




Zbytek funkčnosti zajišťuje obvod Cheertek CT216E, který je příbuzný s obvodem CT212T použitým u přijímače Opticum 7100. Jak se později přesvědčíme, funkčnost obou přístrojů je velmi podobná. Rozdíl oproti CT212T je podpora pro interaktivní televizi MHEG-5 a rychlejší 32-bitový RISC procesor.



Zapneme přijímač a na obrazovce se prvně objeví nabídka spuštění "První instalace". Ta je v angličtině, ale hned v dalším kroku je možné změnit jazyk na češtinu.



Zbylé položky (jazyk a časové pásmo) se nastaví automaticky podle regionu, lze také povolit napájení antény.



Dále je nabídnuto vyhledání stanic.



To proběhne v pořádku a najde všechny stanice obou dostupných multiplexů.



Projděme si nejprve možnosti nastavení. Hlavní nabídku vidíte na obrázku.



První položka Programová nabídka slouží pro editaci seznamu stanic, je rozdělená na televizní a rozhlasové stanice. Zvolené stanice lze označit jako oblíbené a při přepínání se pak omezit pouze na ně.



Stanice lze i třídit a to podle názvu, ID streamu, čísla kanálu nebo podle Logical Channel Number.



Vyhledávání je možné automatické (stejné jako u první instalace) nebo ruční podle čísla kanálu.



Rodičovský zámek přeskočíme, zde není o čem diskutovat, pojďme k systémovému nastavení. To umožňuje nastavit TV standard PAL nebo NTSC poř. automaticky, typ obrazovky na 16:9, 4:3 PS nebo 4:3 LB, video výstup na CVBS (zapne S-video na výstupu SCARTu) nebo RGB, zapnout napájení antény, vybrat časové pásmo a jazyk menu, preference jazyka dvou zvukových stop a titulků.



Najdeme zde i nastavení časovače (plán systémových akcí), který lze editovat ručně nebo do něj přidávat rovnou z EPG.



Další položkou v hlavním menu jsou Hry. Jsou stejné jako u přijímače Opticum - Miny, Tetris, Gomoku a umístěn je sem i kalendář.



Poslední dvě položky hlavního menu jsou pro informace o systému a aktualizaci firmware. Nastavit pak lze i barvy menu, k dispozici je modrá, červená, žlutá, oranžová, zelená a šedá, okraj menu může být zakulacený nebo hranatý a zvolit lze i úroveň průhlednosti.



Dostáváme se ke samotnému ovládání a funkčnosti. Při přepínání programu se zobrazí pouze název programu a zvukový mód. Ten lze měnit i na levý nebo pravý pro přepínání duálního vysílání. Zobrazit lze bližší informace.



U rádiových stanic je zobrazen trvale obrázek s logem výrobce.



Přepínání usnadňuje jak zmíněný seznam oblíbených stanic, tak i zobrazení seznamu s malým oknem s obrazem, pod kterým je uveden právě vysílaný pořad a pořad následující.



Pokročilejší seznam pořadů je pro jednotlivé stanice zvlášť, pod obrazem je uveden bližší popis. Čeština je u EPG bez problémů.



Podrobný popis lze zobrazit i samostatně.



Teletext funguje dobře, ale chybí průhledné zobrazení a také nejsou zobrazována velká písmena s diakritikou. Skryté titulky fungují bez problémů. Zde je vidět rozdíl oproti obvodu Cheertek CT212 použitému u přijímače Opticum, procesor zvládá vykreslování teletextu bez problémů.



Firmě Yamada se podařilo z použitého obvodu vymáčknout maximum, a tak nic nebrání v tom, abychom přístroji DTV1300 udělili známku výborný. Jediná vada na kráse je chybějící diakritika u velkých písmen teletextu. Vyzdvihnout je nutné S-video výstup a digitální koaxiální výstup pro zvuk.


Digitální výstup
Chybí částečně diakritika u teletextu
S-video výstup
Ikona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 1300,- Kč s DPH

Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě UMAX.