Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Test DVB-T set-top-boxů: Topfield TF4000COT

, , recenze
Test DVB-T set-top-boxů: Topfield TF4000COT
Korejská firma Topfield je na poli set-top-boxů již delší dobu a odpovídá tomu i počet nabízených přístrojů, ať už jde o satelitní nebo pozemní příjem nebo rekordéry. Do naší kategorie se přesně trefuje typ TF4000COT, který má navíc přednost v přítomnosti RF modulátoru.
Test DVB-T set-top-boxů: Topfield TF4000COT
Zabalen je již tradičně v krabici s výborným zajištěním obsahu proti pohybu.Uvnitř pak najdeme přijímač, dálkový ovladač včetně baterií a návod na použití v českém a anglickém jazyce.Vzhled přijímače pokračuje v nastaveném trendu předchozími výrobci - stříbrná barva a velmi podobné rozměry 260x54x185mm.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Na předním panelu je velké tlačítko pro zapnutí resp. uvedení přístroje do snad-by režimu, oválný displej, který ale obsahuje pouze tři LED diody indikující stav přístroje. Pod nimi jsou dvě malá tlačítka pro přepínání programů. Pokud ale srovnáte vzhled s obrázkem na stránkách výrobce, tak zjistíte, že je odlišný. Displej byl původně hranatý, změna je ale určitě k lepšímu.Konektory v zadní části jsou všechny rozmístěny vlevo, vpravo je pouze pevný síťový přívod. Zcela vlevo je vstup antény a průchozí výstup pro připojení dalšího zařízení bez rozbočky. Modulátor je naproti tomu vpravo, rovněž s průchozím vstupem. Dále zde najdeme zleva RS232 sériové rozhraní pro aktualizaci firmware, SCART konektor s podporou kompozitního, RGB, YUV (!) a S-video výstupu, separátní kompozitní výstup a analogový stereo zvukový výstup a digitální zvukový výstup S/PDIF.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Dálkový ovladač je velký, spodní část je zakulacená a horní má přesně uprostřed podélně tvrdý zlom. Rozložení kláves je standardní, ovládací kříž je uprostřed s nejčastěji používanými klávesami okolo, numerická klávesnice je v horní části.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Pohled do útrob odhalí tři oddělené desky - jedna se zdrojem, druhá s hlavní elektronikou a třetí na předním panelu.Jako tuner je použit Samsung DNOS886ZV302A, modulátor je rovněž od Samsungu typ RMUP74055AD.

Srdcem celého stroje je procesor PowerPC STB02500, který je určen právě do set-to-boxů. Kromě známého procesorového jádra PowerPC 405 obsahuje i MPEG dekodér pro video i zvuk (Layer 1-3). Demodulaci zajišťuje korejský zakázkový obvod ASIC TF301SC15, o kterém se mi ale nic nepodařilo zjistit.Po zapnutí přístroje nás bude nejprve zajímat nastavení. Podobu hlavního menu vidíte na obrázku.Pod první položkou je základní nastavení. Jednak nastavení času - buď automatické podle přijímaného signálu nebo manuální, lze nastavit letní čas a časový posun vůči GMT.Další je nastavení časovače. To lze editovat zde ručně nebo do něj přidávat rovnou z EPG. Na obrázku vidíte nastavení po prvotním zapnutí.Dále zde můžeme zapnout rodičovský zámek pro zvolené programy a vybrat preferenci jazykových stop zvuku a titulků a také nastavit jazyk menu.

Dostáváme se k nastavení výstupů. Lze vybrat video normu (PAL, NTSC), vybrat typ výstupu na SCARTu (RGB, S-VHS, YUV, CVBS), poměr stran 4:3 nebo 16:9, režim ořezu obrazu (Letter Box, Centrální výřez, zvukový režim (stereo, mono, levý nebo pravý kanál) a pro modulátor vybrat normu (PAL G, PAL I, PAL K, PAL N, NTSC M) a kanál.Mezi další možnosti patří nastavení průhlednosti OSD, doby zobrazení informačního okna a jeho pozice.

Jako další nás bude zajímat vyhledávání programů. K němu se dostaneme z hlavního menu klepnutím na položku Instalace, kde lze také provést reset do továrního nastavení a přenést nastavení programů do jiného zařízení, pokud to podporuje.

Vyhledávání je možné automatické, manuální pro nastavená kanál nebo rozšířené s nastavením jak kanálu, tak i PID.Samotné vyhledávání pak začne po vybrání poslední položku menu.Z hlavního menu se dostaneme do třídění a mazání programů.A také do třídění oblíbených stanic. Existuje několik předdefinovaných kategorií, např. Správy (ne to není můj překlep), Film, Hudba a Sport. Lze ale přidat nové dle vlastního uvážení.Pro přidání kategorie se otevře nové okno se seznamem písmen, z kterého se vybírá dálkovým ovladačem. Po potvrzení se ale původní seznam oblíbených kategorií špatně překreslí a zůstanou zde zbytky předchozího okna, viz obrázek.Po veškerém nastavení lze tyto stanice vybírat i přehledně ze seznamu na obrazovce.Po přepnutí stanice se zobrazí podrobnější informace, právě vysílaný pořad a také síla signálu.Tím se dostáváme k EPG. To má dvě podoby zobrazení. Buď jako seznam pro vybranou stanici, bližší informace o pořadu se zobrazují pod obrazem v malém okně.Druhá možnost je zobrazení všech stanic a časového rozvrhu, který je přehledný. Podrobnější informace jsou tentokrát vlevo nahoře.Vybraný pořad lze vložit do plánovače nahrávání.Ještě mrkněme na teletext. Ten funguje bez problémů, jediná výhrada je k chybějící diakritice velkých písmen a speciálních znaků. Průhledné zobrazení není podporováno.Zobrazení skrytých titulků je také bezproblémové.Tím by byl výčet vlastností u konce, ještě se ale vraťme k bonusu, kterým jsou čtyři hry, lze dokonce říci výtečné hry, protože mají výbornou hratelnost a jsou i zdařile provedené. Určitě je všechny budete znát, i když pravděpodobně pod jiným názvem.

První z nich je ExBlock - srážení kostek skákajícím míčem.Další je známý Tetris, zde pod názvem BricksLay.Podobný styl má i BombHexa.A pokud nechcete přemýšlet, zvolíte určitě BugMan...Tím popis končí. Chybu najdeme jen jednu a je jím špatně překreslená obrazovka po zadání názvu kategorie programů, ta se ale nebude používat často, negativní věcí je i chybějící diakritika u velkých písmen teletextu, to lze ale přijímači odpustit. Jinak totiž funguje skvěle a ovládání je svižné, vyzdvihnout lze i YUV výstup, který je alternativou k RGB výstupu.


YUV výstup
Chybí částečně diakritika u teletextu
Digitální S/PDIF výstup
Ikona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 2365,- Kč s DPH

Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě Abacus.