www.tvfreak.cz
>
>
>
>
>

Test DVB-T set-top-boxů: Topfield TF4000COT

Test DVB-T set-top-boxů: Topfield TF4000COT
, , recenze
Korejská firma Topfield je na poli set-top-boxů již delší dobu a odpovídá tomu i počet nabízených přístrojů, ať už jde o satelitní nebo pozemní příjem nebo rekordéry. Do naší kategorie se přesně trefuje typ TF4000COT, který má navíc přednost v přítomnosti RF modulátoru.
K oblíbeným
reklama
Zabalen je již tradičně v krabici s výborným zajištěním obsahu proti pohybu.Uvnitř pak najdeme přijímač, dálkový ovladač včetně baterií a návod na použití v českém a anglickém jazyce.Vzhled přijímače pokračuje v nastaveném trendu předchozími výrobci - stříbrná barva a velmi podobné rozměry 260x54x185mm.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Na předním panelu je velké tlačítko pro zapnutí resp. uvedení přístroje do snad-by režimu, oválný displej, který ale obsahuje pouze tři LED diody indikující stav přístroje. Pod nimi jsou dvě malá tlačítka pro přepínání programů. Pokud ale srovnáte vzhled s obrázkem na stránkách výrobce, tak zjistíte, že je odlišný. Displej byl původně hranatý, změna je ale určitě k lepšímu.Konektory v zadní části jsou všechny rozmístěny vlevo, vpravo je pouze pevný síťový přívod. Zcela vlevo je vstup antény a průchozí výstup pro připojení dalšího zařízení bez rozbočky. Modulátor je naproti tomu vpravo, rovněž s průchozím vstupem. Dále zde najdeme zleva RS232 sériové rozhraní pro aktualizaci firmware, SCART konektor s podporou kompozitního, RGB, YUV (!) a S-video výstupu, separátní kompozitní výstup a analogový stereo zvukový výstup a digitální zvukový výstup S/PDIF.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Dálkový ovladač je velký, spodní část je zakulacená a horní má přesně uprostřed podélně tvrdý zlom. Rozložení kláves je standardní, ovládací kříž je uprostřed s nejčastěji používanými klávesami okolo, numerická klávesnice je v horní části.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Pohled do útrob odhalí tři oddělené desky - jedna se zdrojem, druhá s hlavní elektronikou a třetí na předním panelu.Jako tuner je použit Samsung DNOS886ZV302A, modulátor je rovněž od Samsungu typ RMUP74055AD.

Srdcem celého stroje je procesor PowerPC STB02500, který je určen právě do set-to-boxů. Kromě známého procesorového jádra PowerPC 405 obsahuje i MPEG dekodér pro video i zvuk (Layer 1-3). Demodulaci zajišťuje korejský zakázkový obvod ASIC TF301SC15, o kterém se mi ale nic nepodařilo zjistit.Po zapnutí přístroje nás bude nejprve zajímat nastavení. Podobu hlavního menu vidíte na obrázku.Pod první položkou je základní nastavení. Jednak nastavení času - buď automatické podle přijímaného signálu nebo manuální, lze nastavit letní čas a časový posun vůči GMT.Další je nastavení časovače. To lze editovat zde ručně nebo do něj přidávat rovnou z EPG. Na obrázku vidíte nastavení po prvotním zapnutí.Dále zde můžeme zapnout rodičovský zámek pro zvolené programy a vybrat preferenci jazykových stop zvuku a titulků a také nastavit jazyk menu.

Dostáváme se k nastavení výstupů. Lze vybrat video normu (PAL, NTSC), vybrat typ výstupu na SCARTu (RGB, S-VHS, YUV, CVBS), poměr stran 4:3 nebo 16:9, režim ořezu obrazu (Letter Box, Centrální výřez, zvukový režim (stereo, mono, levý nebo pravý kanál) a pro modulátor vybrat normu (PAL G, PAL I, PAL K, PAL N, NTSC M) a kanál.Mezi další možnosti patří nastavení průhlednosti OSD, doby zobrazení informačního okna a jeho pozice.

Jako další nás bude zajímat vyhledávání programů. K němu se dostaneme z hlavního menu klepnutím na položku Instalace, kde lze také provést reset do továrního nastavení a přenést nastavení programů do jiného zařízení, pokud to podporuje.

Vyhledávání je možné automatické, manuální pro nastavená kanál nebo rozšířené s nastavením jak kanálu, tak i PID.Samotné vyhledávání pak začne po vybrání poslední položku menu.Z hlavního menu se dostaneme do třídění a mazání programů.A také do třídění oblíbených stanic. Existuje několik předdefinovaných kategorií, např. Správy (ne to není můj překlep), Film, Hudba a Sport. Lze ale přidat nové dle vlastního uvážení.Pro přidání kategorie se otevře nové okno se seznamem písmen, z kterého se vybírá dálkovým ovladačem. Po potvrzení se ale původní seznam oblíbených kategorií špatně překreslí a zůstanou zde zbytky předchozího okna, viz obrázek.Po veškerém nastavení lze tyto stanice vybírat i přehledně ze seznamu na obrazovce.Po přepnutí stanice se zobrazí podrobnější informace, právě vysílaný pořad a také síla signálu.Tím se dostáváme k EPG. To má dvě podoby zobrazení. Buď jako seznam pro vybranou stanici, bližší informace o pořadu se zobrazují pod obrazem v malém okně.Druhá možnost je zobrazení všech stanic a časového rozvrhu, který je přehledný. Podrobnější informace jsou tentokrát vlevo nahoře.Vybraný pořad lze vložit do plánovače nahrávání.Ještě mrkněme na teletext. Ten funguje bez problémů, jediná výhrada je k chybějící diakritice velkých písmen a speciálních znaků. Průhledné zobrazení není podporováno.Zobrazení skrytých titulků je také bezproblémové.Tím by byl výčet vlastností u konce, ještě se ale vraťme k bonusu, kterým jsou čtyři hry, lze dokonce říci výtečné hry, protože mají výbornou hratelnost a jsou i zdařile provedené. Určitě je všechny budete znát, i když pravděpodobně pod jiným názvem.

První z nich je ExBlock - srážení kostek skákajícím míčem.Další je známý Tetris, zde pod názvem BricksLay.Podobný styl má i BombHexa.A pokud nechcete přemýšlet, zvolíte určitě BugMan...Tím popis končí. Chybu najdeme jen jednu a je jím špatně překreslená obrazovka po zadání názvu kategorie programů, ta se ale nebude používat často, negativní věcí je i chybějící diakritika u velkých písmen teletextu, to lze ale přijímači odpustit. Jinak totiž funguje skvěle a ovládání je svižné, vyzdvihnout lze i YUV výstup, který je alternativou k RGB výstupu.


YUV výstup
Chybí částečně diakritika u teletextu
Digitální S/PDIF výstup
Ikona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 2365,- Kč s DPH

Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě Abacus.

reklama
Nejnovější články
Dumb Drum předělali trailer k novým Star Wars se supernízkým rozpočtem Dumb Drum předělali trailer k novým Star Wars se supernízkým rozpočtem
Film Star Wars: The Rise of Skywalker se objeví v kinech už za necelé dva týdny. Fanoušci filmů Dumb Drum proto nenechávají nic náhodě a tradičně se pokusili o předělávku traileru k filmu doslova v domácích podmínkách.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nokia 4K TV: první Smart TV Nokie má na svědomí Flipkart Nokia 4K TV: první Smart TV Nokie má na svědomí Flipkart
Nokia je dnes už jen jméno, které se licencuje. První Smart TV této značky tak má na svědomí indický prodejce s elektronikou Flipkart. Ten uvádí model 55CAUHDN s 55" úhlopříčkou a vysokým rozlišením 4K.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Plex spouští "bezplatnou" streamovací službu, počítejte s reklamami Plex spouští "bezplatnou" streamovací službu, počítejte s reklamami
Na trhu streamovacích služeb je poslední dobou pěkně narváno a máme tu dalšího hráče. Služba Plex rozšiřuje svou nabídku právě o streamování filmů, seriálů a dokumentů, navíc takřka bezplatně. Budou tu totiž reklamy.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
No Time To Die s Jamesem Bondem má první trailer No Time To Die s Jamesem Bondem má první trailer
V příštím roce nás čeká další bondovka s pořadovým číslem 25. Současně je pátou, kde se zahraje Daniel Craig. Objeví se tu nová záporná postava Rami Maleka, vrátí se ale také Christopher Waltz.
5.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Black Widow od Marvela dostává první trailer Black Widow od Marvela dostává první trailer
Film Black Widow na sebe nechá sice čekat ještě zhruba půl roku, ale Marvel Studios už konečně zveřejňují první trailer. Postava Natalie Romanoff se tak konečně dočká svého vlastního sólo filmu.
3.12.2019, aktualita, Milan Šurkala