Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Test DVB-T set-top-boxů: Opticum 7100T

, , recenze
Test DVB-T set-top-boxů: Opticum 7100T
Globo Opticum 7100T je první v našem testu s RF modulátorem, takže je jednou z možností připojení ke starším televizorům, které nemají normální video vstup nebo SCART.
Test DVB-T set-top-boxů: Opticum 7100T
Balení přijímače je podobné krabicím pro základní desky, přijímač je zabalen do měkkého plastu.



Kromě něj je uvnitř ještě dálkový ovladač s bateriemi a návod.



Přístroj má opět podobný vzhled, je stříbrné barvy a jeho velikost je 259x210x48mm.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Přední panel má svěží vzhled, který oživuje tmavé plexisklo s tlačítky pro zapnutí a přepínání programů a indikační LED diodou. Vpravo je ještě kulatý displej, který ukazuje zapnutý program nebo při stand-by režimu čas.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Zadní část přijímače je plná konektorů. Je zde pouze jeden SCART konektor (s kompozitním nebo RGB výstupem, S-video chybí), ale navíc je tu klasický kompozitní výstup a stereo zvukový výstup.



V levé části jsou umístěné anténní konektory, dva pro přijímač (vstup a výstup) a dva pro modulátor (rovněž průchozí se vstupem a výstupem). Hned vedle je ještě koaxiální digitální výstup.



Zcela vpravo je ještě sériové RS232 rozhraní pro aktualizaci firmware.



Dálkový ovladač černé barvy má klasický tvar i rozložení kláves, zúžení v dolní části zpříjemňuje držení.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Vnitřek přístroje je poloprázdný. V levé části je umístěn zdroj, který je s hlavní deskou propojen plochým šestižilovým kabelem. Druhý kabel vede signály ke konektoru RS232. Tuner i modulátor jsou umístěny částečně mimo desky plošných spojů (oba Philips).



Systém je založen na obvodu Cheertek CT212T. Jde o demultiplexor transport streamu, dekodér videa ve formátech MPEG-1/2 a zvuku ve formátech MPEG Layer 1 a 2 s video výstupem. Obsahuje i mikroprocesor a systém pro tvorbu OSD.



O demodulaci signálu se stará čip Micronas DRX39750, který je umístěn vpravo dole hned vedle tuneru.



Pojďme k funkčnosti přístroje. Hned po prvním zapnutí je nabídnuta "První instalace", což je základní nastavení v několika krocích.



Jako první je volba státu, jazyku menu, časového pásma a napájení zesilovače antény.



Poté je nabídnuto automatické vyhledání stanic.



To našlo bez problému všechny dostupné stanice na obou multiplexech.



Načež jsou vloženy do seznamu a první z nich se objeví na obrazovce. Lze zobrazit i podrobnější informace včetně síly signálu a kvality.



Stejné je to u rozhlasových stanic, pouze na pozadí je zobrazeno logo DVB vznášející se nad oranžovým mořem.



Snadnější volbu programu umožňuje náhled 9 stanic najednou, resp. samozřejmě po sobě.



Druhou možností je zobrazení seznamu pod sebou s malým oknem s vysílaným obrazem.



Velmi snadné je přepínání jazyka zvuku a módu zvuku (lze stereo, levý nebo pravý kanál). Podobně je možné vybrat i titulky, pokud jsou vysílány standardním způsobem.

EPG je zobrazováno buď jako seznam stanic, při listování se objeví v malém okénku obraz stanice a pod ním vysílaný a následující program.



Druhá možnost je seznam stanic a vedle celý seznam pořadů.



Vybráním pořadu je možné ho vložit do plánovače. Je možné naprogramovat 10 úloh, zde také objevíme jeden překlep v českém překladu.



Teletext zvládá všechny české znaky a funguje dobře až na jednu maličkost. Tou je rychlost překreslování na obrazovce - trvá cca 2 vteřiny. Je to značně nepříjemné a dopracovat se tak k nějaké stránce je hodně zdlouhavé. Po dobu vykreslování také přístroj nereaguje na jakékoliv příkazy. Průhledné zobrazení není podporováno.



Titulky zapnout možné je a fungují, zřejmě díky rychlosti ale dochází ke ztrátám, ne všechny jsou zobrazeny, takže si jich příliš neužijete.



Pojďme k nastavení, základní menu vidíte na obrázku.



Hned první položka slouží ke správě stanic. Ty lze označit jako oblíbené a později se pohybovat pouze po nich. Je možné i celý seznam přetřídit a některé stanice smazat. Zde najdeme i další překlep českého překladu.



Další možností je i automatické setřídění podle názvu, ID kanálu nebo pomocí LCN (to je ten maďarský nápis).



Hledání programů je automatické nebo ruční. Automatické je stejné jako u prvního nastavení, ruční hledání umožňuje nastavit kanál, po stisknutí tlačítka OK se případné nalezené stanice přidají do seznamu.



Třetí položka v hlavním menu je pro nastavení rodičovského zámku a příslušného pinu. Nás bude ale více zajímat možnosti nastavení výstupů.



Jednak je to norma výstupu - automatická, PAL nebo NTSC. Dále poměr stran televizoru 16:9 (pak je poměr přepínán pomocí SCARTu), 4:3 PS nebo 4:3 LB, lze zapnout RGB signál na SCART konektoru, napájení antény, napájení antény na modulátoru, zvukovou normu modulátoru (BG, I, DK, MN) a kanál modulátoru.

Pod menu Hry najdeme tři hry. Jednak jsou to plnohodnotné Miny.



Dále Tetris.



Piškvorky Gomoku.



Zde se také nachází jednoduchý a přehledný kalendář.



Celkový dojem z testování tohoto přístroje je rozporuplný. Kladem je určitě modulátor a digitální koaxiální výstup. Také ovládání přistroje je dobré a funčností splňuje vše. Bohužel je zde jedna velká vada na kráse - hodně pomalý teletext, který znepříjemní natolik život, že se uživatel bude hodně přemlouvat, aby ho použil. Navíc skryté titulky nejsou zobrazeny všechny, protože interní procesor prostě nestíhá. Právě toto nelze u stolního přijímače tolerovat a tak od nás bohužel získává negativní hodnocení neprošel. Jinak by klidně mohl získat nejepší hodnocení.


RF modulátor
Pomalý teletext
Digitální výstup
Ikona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 1113,- Kč bez DPH

Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě Abacus.