Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test DVB-T set-top-boxů: CyberHome DVT1020

23.5.2007, Radek Jahoda, recenze
Německá firma CyberHome začala v roce 2004 vyrábět DVD přehrávače. Ovšem veškeré součásti si nechává vyrábět v Číně a v Německu probíhá jen kompletace finálního výrobku. Od té doby se portfólium výrobků značně rozrostlo, k nám do testu se dostal set-top-box DVT1020.
Balení výrobku je příkladné, krabici s lesklým povrchem vyplňuje pěnová vložka, která perfektně drží celý obsah.



Jeho výčet je následující: přijímač, napájecí zdroj, dálkový ovladač včetně baterií, audio/video kabel 3x cinch-3x cinch a návod na instalaci a použití.



Samotný přístroj má stříbrnou barvu, jeho rozměry jsou 260x42x168mm.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Na předním panelu jsou tři tlačítka, levé přístroj uvede do stand-by režimu, dvě tlačítka vpravo slouží k přepínání programů. Pod tmavým plexisklem jsou jen tři stavové diody.


Klepněte pro zvětšení obrázku

V zadní části jsou konektory pro připojení. Jako první zaujmou dva SCART konektory, jeden pro TV s podporou RGB a kompozitního výstupu, druhý pro videorekordér s podporou kompozitního výstupu a RGB, S-video a kompozitního vstupu. Ten lze pomocí tlačítka na dálkovém ovladači přepnout na TV výstup.



Zcela vpravo je napájecí konektor 12V a hned vedle něj samostatné cinch konektory pro analogový výstup zvuku (stereo), kompozitní výstup a digitální audio výstup. S-video výstup přístroj nemá, což je určitě škoda. Dalším v řadě je sériový RS232 konektor, který lze použít pro aktualizaci firmware.



Úplně vlevo jsou dva anténní konektory, jeden vstupní, který je používán pro příjem a jeho signál je duplikován na druhý výstupní konektor. Lze se tak vyhnout použití rozbočovačů signálu.



Dálkový ovladač má konvenční tvary a rozložení kláves. Numerická klávesnice je v horní části a ovládací kříž uprostřed. Díky zúžení spodní části se drží dobře, klávesy jsou dostatečně od sebe a ani lidem s lopatami místo rukou nebude dělat ovládání problémy.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Pohled do útrob přístroje odhalí jednu desku plošných spojů. Rozložení součástek není nikterak husté, a tak by určitě šel napájecí zdroj dát i dovnitř.

Použitý TV tuner je typ TSD-2SH0051AB, kdo je ale výrobce opravdu netuším. O demodulaci signálu se stará obvod WJCE6353 od Intelu, což je, jak naši čtenáři vědí, přejmenovaný obvod Zarlink ZL10353.



Srdcem přístroje je čip Zoran ZR39140 z řady SupraTV 150. Tento obvod je určen pro příjem volných programů bez podpory Macrovision kódování, obsahuje vše potřebné pro vytvoření set-top-boxu. Jednak je to mikroprocesor s instrukční sadou MIPS32, běžící na 195MHz. Dále obsahuje i hardwarový demultiplexor transport streamu, dekodér MPEG-2 a zvukový DSP procesor pro dekódování formátů MPEG Layer 1,2 a 3 a také WMA a S/PDIF výstup. Dekódovat AC-3 formát neumí a rovněž nezvládne dekódování MPEG-4 videa.



Hardware známe, pojďme na "software". Základní obrazovku vidíte na obrázku.



Menu přístroje využívá velkých ikon v horní části obrazovky. Jako první je nutné nastavit prostředí a připojení, což je třetí ikonka. Zde nastavíme časovou zónu vůči GMT, čas usnutí (známý sleep timer) a dobu zobrazování času. Dále jazyk menu a preferovaný jazyk přijímaného zvuku a rodičovský zámek.



Výstup obrazu může být uzpůsoben pro formát 4:3 nebo 16:9, pokud vysílaný formát nesedí s nastaveným, je možné zvolit dále prosté roztáhnutí, přidání černých pruhů (letterbox pro 4:3 nebo pillarbox pro 16:9) nebo ořez. Lze zvolit i typ video výstupu PAL nebo NTSC a typ video signálu - RGB nebo CVBS.



Zde se lze také vrátit k továrnímu nastavení a spravovat časovač pro nahrávání.

Další na řadě je ladění, což je předposlední ikonka vysílače. Vyhledávat lze buď ručně podle kanálu nebo automaticky přes všechny kanály. To našlo bez problémů oba dva dostupné vysílače a všechny programy vložilo do seznamu.



Téměř bez problémů (jen s občasnými výpadky) šel i druhý multiplex s horším signálem.



Seznam lze pak třídit.



A také vytvořit oblíbené seznamy pro různé typy stanic - Zprávy, Film, MTV, Finance a Další.



Při přepínání stanic se vždy krátce zobrazí informace o síle signálu, vysílaném zvuku, právě probíhajícím programu a programu následujícím. Tlačítkem na dálkovém ovladači lze přepínat zvuk - buď přímo stream, čehož se u nás nevyužívá, nebo přepnout výstup na stereo či pouze levý nebo pravý kanál, čehož se u nás využívá k duálnímu zvuku.



Tímto se dostáváme k EPG. To umožňuje dvojí zobrazení. Buď je zobrazen seznam stanic s právě vysílaným pořadem nebo dalšími pořady (navigace šipkami).



Nebo lze zobrazit seznam pořadů na vybrané stanici po jednotlivých dnech.



Po vybrání pořadu lze zobrazit podrobnější informace v novém okně.



Nebo tento program přidat do seznamu do časovače.



A poté zobrazit celkový seznam (na obrázku je v seznamu jen jeden). V pravé části okna je informace o začátku délce trvání.



Poslední co zbývá je teletext. Ten funguje naprosto bez problémů, zobrazovány jsou i všechny české znaky s diakritikou včetně velkých písmen. Druhý stisk tlačítka přepne na průhledné zobrazení.



I skryté titulky jdou jako po másle, jak neprůhledné tak průhledné.



Závěrečný verdikt je jednoznačný - výborný. Vše je bez chyb, ovládání je svižné a jediná výtka padá na chybějící S-video výstup, který ne každý potřebuje (případně na externí zdroj, což někdo může za nevýhodu považovat).

Pozn.: Některé obrázky zobrazují přijímaný obraz 16:9 s nastavením přijímače na 16:9, zde jsou ale všechny zarovnány na stejnou velikost s poměrem stran 4:3.


Jednoduché a přehledné ovládání
Chybí S-video výstup
Druhý SCART výstup
Ikona Odkaz na databázi
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 1498,- Kč bez DPH

Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě Abacus.