Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test DVB-T PCI: LifeView FlyDVB-T

23.4.2007, Radek Jahoda, recenze
Firma Animation Technologies je na trhu TV karet také již pěkný pátek, takže by měla mít zkušenosti. V jejím portfóliu je větší množství karet, jak těch levných, tak i dražších, do našeho testu se dostal přímo základní model, tedy ten nejlevnější.
Ke krabici a balení určitě nebude mít nikdo žádné výtky. Obsah je zajištěn proti pohybu molitanovými vložkami.Obsah balení je standardní a je zde i něco navíc. DVB-T karta, dálkový ovladač i s bateriemi, kabelová redukce pro externí vstupy, čidlo dálkového ovládání, anténní redukce ze šroubovacího F konektoru na normální anténní, malá tyčová anténa s magnetickým podstavcem, CD s ovladači a návod na instalaci. Nakonec vyzdvihněme i kratší plechovou krytku, kterou lze nahradit delší namontovanou na kartě (obě jsou pozlacené) a tím usnadnit instalaci do multimediálních počítačů s nízkou skříní.Při prvním pohledu na kartu zaujme to, že zde opět chybí stínící plechová krytka na tuneru. Že jde o kartu s nízkým profilem jste již pochopili, je to určitě výhoda. Tuner je jednočipový Philips TDA8274. Tento obvod není moc častý, takže je to docela překvapení.DVB-T dekodér je rovněž od Philipse, typ TDA10046A. Zachytávání analogového externího signálu a spojení s PCI sběrnicí zajišťuje opět obvod SAA7134.Na zadním panelu jsou tři konektory, shora anténní, miniDIN pro připojení redukce a jack pro připojení čidla dálkového ovladače.Redukce obsahuje konektory na S-video, kompozitní video vstupy a dva cinche pro stereo audio vstup.Dálkový ovladač se drží osvědčeného rozmístění kláves: numerické klávesy nahoře, ovládací kříž uprostřed a nahrávací tlačítka dole.Instalace je bez problémů. Nejprve se spustí nabídka instalace, kde je pouze možnost vybrat instalaci software nebo DirectX. Ke zkoušení jsem ale použil dvě jiné verze software. Jednak původní z webu výrobce 1.4.30 a také software dodaný naším dodavatelem - 1.4.38. Rozdíl mezi nimi je jen v dodaném teletextovém programu, oba si ukážeme.

Začněme ale ovladačem. V Device manageru se hlásí karta svým jménem FlyDVB-T.V DirectShow jako BDA ovladače - 713x BDA Digital Capture a 713x BDA DVBT Tuner, analogová část je 713x BDA Analog Capture.Výrobce dodává svůj vlastní software pod názvem LifeView DTV. Jeho vzhled se očividně inspiroval u Windows Media Playeru, seznam stanic je vidět po pravé straně a je rozdělen na TV a rádio. Ovládací prvky jsou ve spodní části okna, vlevo jsou pak tlačítka pro správu stanic, přehrávání a zobrazení teletextu a EPG. Rám okna a horní menu se při nečinnosti schovává. Program umí využít hardwarovou akceleraci grafické karty, ukládat obrázky do formátů JPEG a BMP a nahrávat do program streamu (.mpg). Vybráním tlačítka PIP lze zobrazit malé okno v obraze, funguje ale jen kombinace TV + externí vstup, najednou dvě stanice zobrazit nelze. Podobnou funkci má tlačítko TWIN, které zobrazí dvě videa vedle sebe.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Ladění má speciální okno, kde lze prohledávat stanice po přednastavených kanálech (chybí zde ČR, ale je zde Evropa) nebo lze i přímo zadat frekvenci. Vyhledávání ale najde bez problémů vše, vytvoří se seznam s názvy stanic, který lze dále upravovat a funguje i import a export.


Klepněte pro zvětšení obrázku

EPG používá také speciální okno, kde je seznam pořadů na právě přijímané stanici, ve spodní části bližší popis vybraného pořadu. Přestože čeština má fungovat, tak nefunguje, stále se zobrazují špatné znaky u diakritiky.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Z EPG lze vložit pořad přímo do plánovače, který běží jako samostatná aplikace v systray, ale neumí uspat a probudit počítač mezi jednotlivými nahrávkami. Ty mohou být jednorázové i pravidelné po dnech v týdnu.


Klepněte pro zvětšení obrázku


Nyní ke zmíněnému teletextu. Původní verze PC Text Pro s logem Philipsu nezvládá diakritiku, jak vidíte na obrázku. Přijmuté stránky lze uložit do souboru a poté je opět otevřít.Nová verze s logem NXP (společnost založená Philipsem pro výrobu polovodičů) ale obsahuje i nový teletext - PC Text Pro 2.0.0.1, který již češtinu zvládá. Velká písmena jsou ale bez diakritiky.V nastavení je nutné vybrat Character map na Czech, nastavení na auto nefunguje. Doufejme, že se tato verze brzy objeví i oficiálně na webu.Karta funguje i s jinými programy díky BDA ovladačům, což bude zřejmě lepší volba. Software není špatný, ale je nutné ho ještě doladit, hlavně češtinu. Také EPG a Teletext by bylo lepší více integrovat. Po hardwarové stránce je karta udělána dobře, jen je škoda, že není použit stínící plech nad tunerem.


Volba hardware
Čeština u EPG
Nízká záslepka
Ikona Odkaz na databázi
Dodávaná prutová anténa
Ikona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 1050 Kč s DPH


Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě Abacus