Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test 32'' LCD televizorů: Sencor SLT 3203

20.12.2006, Pavel Kovač, recenze
Třetí televizí v testu je Sencor SLT 3203, Její stříbrno-černý vzhled dokáže zaujmout, ovšem vzhled není všechno. Parametry jsou: jas 500cd/m2, kontrast 800:1, odezva 8ms a pozorovací úhly 170° v obou směrech. Doporučená koncová cena je 29 900 Kč s DPH.
Sencor zvolil pro svůj model plastový obal v stříbrno-černé kombinaci. Bohužel zpracování plastů není zcela perfektní a televizor působí poněkud "levně". Naštěstí se na televizi díváme obvykle z velké vzdálenosti, a tak jdou tyto drobné nedostatky lehce přehlédnout. Trochu škoda, že nelze televizi nijak naklápět nebo zdvihnout do výšky. Musíte si tedy uzpůsobit prostor (nejlépe položit TV na kus nábytku). Počítejte s tím tedy při nákupu, abyste nebyli poté zklamáni, že na televizi budete koukat se skloněnou hlavou.



Klikněte pro zvětšení

Tlačítka pro základní ovládání jsou umístěna na horní hraně. Je možné zde sice volit vše potřebné, ale daleko pohodlnější je dálkový ovladač. Jsou to zkrátka a jednoduše taková záchranná tlačítka, pokud dojdou baterky v dálkovém ovladači.



Tlačítka


Samotný dálkový ovladač sice nezaujme hned na první pohled, ale při delším používání zjistíte, že se v něm orientujete velice dobře i ve tmě.



Dálkové ovládání


Problém s ovladačem je pouze v jeho designu a kvalitě plastů. U některých tlačítek postrádám také hmatové oddělení (hlavně u přepínání vstupů).



Konektory ze zadní strany televize, klikněte pro zvětšení



Konektory ze zadní strany televize, klikněte pro zvětšení


Počet vstupů a výstupů je hned na první pohled velice slušný. Dva SCARTy a HDMI jsou prakticky vše, co potřebujete ke štěstí. Výrobce však nezůstal pouze u těchto konektorů a přidal i klasické video vstupy typu kompozitní, komponentní a S-Video. Konektory SCART, S-Video a kompozitní jdou schovat za plastovou krytku. Ostatní jsou vyvedeny ve spodní zadní hraně.






Dodávané příslušenství


Napájecí kabel
Dálkový ovladač s bateriemi
Instalační příručka


Specifikace


Vlastnost Hodnota
Uhlopříčka 32" (16:9)
Ideální odezva 8 ms (gtg)
Jas 500 cd/m2
Kontrast 800:1
Výrobní technologie VAextreme
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální) 170°/170°
Počet barev 16,7mil (8-bit)
Nativní rozlišení 1366 x 768
Reproduktory Stereo 2x 8W
Vstupy Anténní, 2x SCART, DVI, D-Sub, Komponentní, S-Video, Kompozitní
Výstupy Linkový a pro externí reproduktory 8Ohm
HDCP ochrana ANO
Progressive scan ANO
Možnost montáže na stěnu ANO (VESA 200x100)
Hmotnost 19,3 kg
Teletext ANO (pamět na 12str.)
Spotřeba Typická 145W
Různé variace tohoto modelu NE
Speciální vlastnosti Funkce zmrazení obrazu, PIP
Teletext ANO (pamět na 12str.)
Doporučená koncová cena 29900 Kč s DPH


Pod kapotou


Po vzoru testování LCD monitorů se také podíváme i pod kapotu LCD televizím. Ono vlastně LCD televize není nic jiného než větší monitor s TV tunerem a upraveným OSD menu pro pohodlné ovládání i dálkovým ovladačem.
První, na co se podíváme, je TV tuner. V tomto případě jde o klasický Philips.



TV Tuner, klikněte pro zvětšení


Co nás však zajímá nejvíce, je typ panelu. Jde o „VAextreme“, což je vlastně Prem.MVA z dílny firmy CHI MEI Optoelectronics. Jeho přesné označení je V320B1 rev. C4. Na oficiálních stránkách je udán kontrastní poměr 1000:1, což je o 200 lepší, než udává výrobce televize Sencor.



Trochu špionážní fotografie štítku


Pro identifikaci panelu jsem musel dost experimentovat s focením. Abych se dostal na štítek, bylo by třeba zcela rozebrat celou elektroniku a to včetně podsvícení, a tak jsem raději zvolil jednodušší cestu v podobě vyfocení asi 20 fotek a z nich jsem vybral jednu, ze které jde vcelku dobře přečíst, co na štítku je. Omluvte prosím kvalitu fotografie. Hlavní je, že jsme se dozvěděli, co jsme potřebovali, že?



Čip pro zpracování obrazu


OSD menu a citlivost tuneru


V OSD menu naleznete vcelku běžné položky pro seřizování jasu, kontrastu a automatického či ručního ladění programů. Žádné zázraky zde sice nenaleznete, ale u televize je to celkem běžné. Takové ruční seřízení barev by se však velice hodilo. Jsou zde i přednastavené režimy pro vylepšení obrazu. Naštěstí nejsou barevné úpravy tak výrazné a obraz neztrácí gamut (počet barev). O obrazu si však povíme něco později.



OSD menu


Nyní nás čeká samotný tuner. Při automatickém ladění dojde k velice preciznímu projetí celého spektra frekvencí. Prakticky nic jsem nemusel ručně dolaďovat a televize si zjistila i jména programů. Inu vše je tak, jak má být. Citlivost tuneru je tedy velice dobrá, a tak se není čeho bát. Samozřejmě k LCD televizi dnes již patří DVB tuner. Avšak zde si musíte koupit SetTopBox, protože televize digitální tuner zkrátka nemá.


Zvukový projev


Reproduktory jsou umístěny na obou stranách a už jejich velikost naznačuje, že zvukový projev nebude vůbec špatný. Sice nejsou dvoupásmové, ale pro běžné sledování televize naprosto dostačují. Zvuk je dostatečně prokreslený, nechybí výšky a dokonce i basy jsou vcelku přesvědčivé. Samozřejmě pokud si chcete vychutnat film z DVD či jiného kvalitního zdroje, je třeba si připojit nějakou tu reprosoustavu s kvalitním zesilovačem.



Reproduktor


Odezva


Sencor udává odezvu 8ms typu šedá-šedá (to potvrdily i oficiální stránky výrobce LCD panelu). Uvidíme, jak se na tuto papírovou odezvu bude tvářit optická sonda a osciloskop. Hned při prvním pohledu na prográmek pro měření odezvy jsem zpozoroval lehce pomalejší odezvu v tmavých tónech. Naštěstí Sencor zvládl technologii OverDrive na jedničku a nikde se nevyskytuje překmit. Díky tomu není odezva tak výrazně vidět a šum v obrazu se nevyskytuje.





Průměrná odezva je 28,5ms, což je v dnešní době vcelku vysoká hodnota. Je vidět, že LCD televize procházejí lehce pomalejším vývojem než LCD monitory, kde se na odezvu kladou daleko větší nároky. Maximální odezva dosáhla až na 36,8ms. Minimální celková odezva 20,8ms.



Odezva 0-175-0


Podrobněji sledovaná odezva 0-175-0 vykazuje velice dobře zvládnutý OverDrive. Je sice pravda, že v poslední fázi se OverDrive vypne a zbytek už dobíhá lehce pomaleji, ale není to tak tragické. Daleko lepší, než kdyby se zde vyskytoval překmit. Rise=18ms a fall=8,6ms.



Odezva typu šedá-šedá (0-50-0)


Prakticky stejně se chová i odezva typu šedá-šedá. OverDrive je zde ještě daleko lepší, protože ani v poslední fázi se OverDrive nevypne a pixel zobrazí požadovanou barvu vcelku rychle a přesně. Konkrétní hodnoty jsou 13,6ms pro rise a 8,8ms pro fall.


Sledování televize


 

 
Při prvním pohledu je zřejmé, že televize má malé problémy se zobrazením červené a žluté barvy. Obě jsou výrazně přepálené, což je při některých scénách dost nepříjemné. Odezva naštěstí prakticky nevadí. Sice se u tmavých scén obraz trochu ztmavuje více než by měl, ale dá se to přežít. Překvapila mě i interpolace, kterou televize zvládá slušně. Logo televize se prakticky nechvěje, což bývá občas velký problém. Při sledování HD videa je vidět interpolace ještě daleko méně a to je zapříčiněno hlavně kvalitnějším zdrojem. Veškeré neduhy s barvami samozřejmě zůstávají, dokonce i tehdy, kdy je obraz „ládován“ do televize přes HDMI, nejsou zpřístupněny barevné profily. Pokud je zdroj obrazu počítač, není to nic tragického, protože barevné úpravy si můžete nastavit v ovladačích grafické karty, ale na HD-DVD/BlueRay přehrávači s obrazem moc neuděláte.


Hraní her


 

 
Při hraní her narazíte na problém s odezvou (hlavně u hry Half-Life 2). Hrany se rozdvojují a textury ztrácejí na detailnosti. Inu pokud chcete seriózně hrát hry, raději si kupte klasický LCD monitor s 2ms papírovou odezvou. Problém této televize je i to, že nelze přes HDMI nastavit nativní rozlišení pro panel a musíte se spokojit s 720p. Všechny hry tedy budou interpolovány a nic s tím zkrátka nenaděláte. Je to škoda.


Naměřený kontrast


Změřený kontrast pomocí optické sondy dosáhl hodnoty 98:1.

pozn.: Je však třeba mít na paměti, že tento kontrast se měří zcela jinak, než jak to dělají výrobci. Proto nelze porovnávat udávaný kontrast s měřeným kontrastem. Vždy porovnávejte pouze námi naměřené kontrasty mezi sebou, popř. udávané kontrasty mezi sebou.


Pozorovací úhly


Protože jde o technologii VA, jsou pozorovací úhly již v obou směrech stejné. Neduhy typu zčernání obrazu při pohledu zespod jsou u této technologie minulostí. Není se tedy čeho bát.



Pohled zepředu, klikněte pro zvětšení


Pohled pod úhlem 45°, klikněte pro zvětšení


Pod úhlem 45° nezpozorujete prakticky žádnou změnu. Pleťová barva je stále stejná (lehce načervenalá) a přechody se jeví stále dobře.


Pohled zleva, klikněte pro zvětšení

Další zvětšování úhlu má již za následek prudký úbytek jasu i kontrastu. Barvy se však až tolik nemění. Obraz je v souladu s VA technologií do žluta.



Pohled pod 45° shora, klikněte pro zvětšení



Pohled shora, klikněte pro zvětšení


Stejně jako horizontální pozorovací úhly, se chovají i vertikální. Zde není co dodávat, zkrátka typické VA.


Barevné podání


U bíločerného přechodu jsem velice záhy zpozoroval dithering s FRC. Ano, dithering u VA technologie. Samotná technologie 8-bit barvy zaručeně zvládá, ale elektronika lidově řečeno nestíhá. V přechodu velmi dobře uvidíte proužkování a chvění způsobené ditheringem. Místy je přechod zbarven do žluta, což vytváří dost nepěkný dojem.

U duhového přechodu je velice dobře vidět dominantní červená barva. Přechod jako takový je však zvládnutý dobře a bez výrazného proužkování a viditelného ditheringu. To, že zde není vidět dithering, však neznamená, že se u přechodu nevyskytuje. Pouze díky vysokému jasu lidské oko již ono jemné poblikávání pixelů nevidí.

U reálných fotografií (použit stejný obrazec jako u měření pozorovacích úhlů) opět dominuje červená barva. Problém s červenou barvou uvidíte velice dobře například na okvětních lístcích růže, které prakticky splývají.


Podsvícení


U velkých LCD televizí je s podsvícením docela problém. Sencor však rozvedení světla vcelku zvládnul a plocha s intenzitou 85-100% zabírá slušných 57,8%. Žádná hodnota neklesla pod 65%, a to je velice důležité. Ani v rozích není pozorovatelné přesvícení či rapidní úbytek jasu.





 


Interpolace


U televizí není interpolace až tolik důležitá, ale i tak se na ní lehce zaměříme. První obrazec je logo ČT1, na kterém se dá ledacos vypozorovat. Bohužel některé efekty nelze zachytit fotoaparátem (například chvění hran apod.) Proto se musíte spolehnout i na slovní popis. Televize Sencor zvládla interpolaci bez výraznějších problémů. Logo se sice malinko chvěje, ale toho si všimnete pouze při sledování z malé vzdálenosti. Pokud si sednete do správné vzdálenosti, nic nezpozorujete.



Interpolace PAL rozlišení, klikněte pro zvětšení


Interpolace byla ještě výrazně lepší při použití 720p rozlišení, resp. nebyla tak vidět díky většímu počtu bodů. Televize si tedy ve výsledku s interpolací vede velice dobře.


Regulace jasu


Bohužel u této televize nelze regulovat jas pomocí podsvětlovacích trubic, a tak dochází při snížení softwarového jasu i ke snížení gamutu. Trubice naštěstí neblikají, takže se únavy očí bát nemusíte.


Celkové hodnocení


Nebýt přepálené červené barvy, byl bych s obrazem více než spokojen. Citlivost tuneru i na slabší signál naprosto dostačuje, tudíž se není čeho bát. Zvukový projev by sice mohl být lepší, ale na zprávy a telenovely to stačí. Při puštění DVD si jistě všichni stejně zapojíte externí zesilovač a pořádné reproduktory. Odezva sice není až tak dokonalá, ale pro běžné sledování filmů dostačuje, přeci jen to není monitor, kde odezvu na hrách poznáte daleko lépe.





Při připojení s počítačem jsem narazil na jeden vcelku zajímavý problém. Po připojení HDMI kabelu proběhla detekce televize, avšak správné rozlišení se nepřiřadilo (1366x768) a jediné dvě použitelné rozlišení jsou tedy 720p a 1080i. Tyto dvě rozlišení ovšem nejsou nativní, tudíž dochází k interpolaci. Může se to zdát jako nepodstatná chybka, ale v době HTPC (Home Theater PC) se jedná o velice závažný nedostatek.





Celkově na mě televize působila levnějším dojmem, avšak v něčem dokázala překvapit. Například podsvícení i hloubka obrazu naprosto dostačuje a nebude vadit. Bohužel barvy jsou podprůměrné.


Za zapůjčení LCD televize Sencor SLT 3203 děkujeme firmě FAST

Za poskytnutí digitálního osciloskopu M523 děkujeme firmě ETC s.r.o., která se zabývá výrobou a zároveň i prodejem svých měřicích přístrojů.